Держава підтримуватиме фінансово ті лікарні області, які надають якісні медичні послуги

Із 2020 року в Україні у повному обсязі запрацює Програма медичних гарантій. На це з держбюджету виділено 72 млрд гривень. Філософія реформування медичної галузі полягає в підвищенні якості медичних послуг. Так вважає голова Черкаської облдержадміністрації Роман Боднар. За його словами, 2020 рік буде вирішальним і визначальним, адже всі напрацювання, стратегія мають бути реалізовані в 2020 році і саме в цей рік черкащани перейдуть на якісно новий рівень надання медичних послуг.

До програми медичних гарантій увійдуть послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної допомоги та медичної реабілітації. Обов’язковими умовами на шляху трансформації є автономний статус закладу, належна комп’ютеризація та підключення до ЕСОЗ.

– Усі заклади охорони здоров’я області, комунальної форми власності, що надають спеціалізовану медичну допомогу, мають бути готові до укладення договорів із НСЗУ до 31 січня 2020 року. Це – умова, за якою ці заклади із 1 квітня отримають державні кошти за Програмою медичних гарантій. Державної субвенції на фінансування закладів спеціалізованої медичної допомоги з 2 кварталу 2020 року не передбачено, - зазначив директор Департаменту договірної роботи НСЗУ Андрій Віленський. – Вони мають бути автономізовані й комп’ютеризовані. Із 1 квітня 2020 року ці заклади переходять від моделі утримання за рахунок субвенції з держбюджету до моделі фінансування, коли гроші йдуть за пацієнтами в рамках договору з НСЗУ.

На цьому етапі вирішальною є робота власників закладів - обласних і районних рад, ОТГ.

На сьогодні близько 930 тисяч черкащан підписали декларації зі своїм сімейним лікарем, а це понад 77 % населення регіону. За 11 місяців 2019 року Національна служба охорони здоров’я виплатила закладам близько 490 млн грн. А за програмою «Доступні ліки» аптеки області отримали понад 16 млн грн. Станом на 18 грудня у Черкаській області автономізовано вже 83,6% спеціалізованих медзакладів. До електронної системи охорони здоров’я підключено 151 медичний заклад. Стан комп’ютеризації закладів первинної ланки становить 100%, вторинної і третинної досягає 80%.

  • Багато хто вважає, що реформа охорони здоров’я – це, перш за все, економія коштів. Але головне завдання медичної реформи – підвищення якості медичних послуг, - зазначив Роман Боднар. – Заклади області активно готуються до роботи в нових умовах. Ми всіляко сприяємо підготовці установ: закупівлі обладнання, навчанню медичних працівників у користуванні новими інформаційними системами. Особисто з кожним керівником закладу визначаємо стратегічні напрямки діяльності медустанови, щоб пакет безоплатних послуг, які держава гарантує пацієнту, могли отримати і жителі Черкащини, – відзначив очільник області.

За словами Андрія Віленського, суть програми медичних послуг, а нині вже триває вторинна й третинна медична реформа, полягає в тому, що до цього часу фінансування закладів охорони здоров’я відбувалось за рахунок субвенції з держбюджету, і розмір цих видатків ґрунтувався на історичних даних, тобто обсяг наданих пацієнтам послуг, кількість консультацій і операцій були не важливими. Важливою була кількість ліжок і штату. Часто за рахунок цих коштів фінансувалися стіни, неспроможні заклади, або ліжка, які не працювали. З 1 квітня наступного року відбудеться перехід до іншої моделі, коли за договорами з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) держава фінансуватиме надану послугу пацієнту.

  • Якщо пацієнт потрапляє в стаціонар, там проліковується, то за договором із НСЗУ заклад охорони здоров’я отримує кошти за конкретне лікування. Ті заклади, які надаватимуть більше послуг, отримуватимуть більше грошей. Заклади, привабливіші для пацієнтів, матимуть більші можливості для розвитку, – пояснив Андрій Віленський.  – Держава фінансуватиме також пріоритетні послуги за підвищеними тарифом – лікування інфаркту й інсульту, пологи та неонатальну допомогу. Розрахунок тарифу був зроблений таким чином, щоб покрити закладу всі видатки, які він витрачатиме.

Тариф враховує всі обстеження, необхідні хворому. Потребу пацієнта в тому чи іншому обстеженні визначатиме лікар.

Роман Боднар додав, що сама концепція медичної реформи закладає внутрішні мотиваційні механізми, які стимулюють медичні заклади надавати якісні послуги. Після повної реалізації медреформи медичні працівники й заклади будуть зацікавлені лікувати швидко й якісно, підвищувати свій кваліфікаційний рівень. НСЗУ моніторитиме виконання умов договору і якщо заклад не відповідатиме вимогам, договір буде розірвано.

  • НСЗУ розробила вимоги для закладів, які вони повинні виконати перед укладенням договорів. Ці вимоги направлені на те, аби пацієнти, які потребують пріоритетних послуг, ішли в ті заклади, які можуть надати такі послуги, – пояснив Андрій Віленський. – В Україні, наприклад, до 500 закладів надають допомогу хворим після інсульту, і тільки 1/10 з них спроможна надати якісну медичну допомогу. Крім того, стимулюючі тарифи будуть створювати умови, аби заклад розвивав ці послуги. Пацієнт, до того ж, може сам обрати заклад, якому довіряє і в якому бажає лікуватися. Репутація закладу і якість надання медичної допомоги, обізнаність пацієнта і власне право вибору на заклад охорони здоров’я створюватиме систему, яка підвищуватиме якість.

Мета реформи – не економія коштів, а ефективний їх перерозподіл, оптимізація – це не скорочення медичних працівників, а об’єднання, перепрофілювання закладів охорони здоров’я.

  • Така кількість медичних закладів, яка є сьогодні, не залишиться. Іншого шляху немає. Ми готові до складних дискусій , - зазначив Роман Боднар.

НСЗУ укладає договори про медичне обслуговування населення з усіма формами власності, тобто це можуть бути приватні підприємства, ТОВ, ФОПи за єдиним критерієм – відповідність вимогам.

 

Корисна інформація

 

Зі своїми скаргами, пропозиціями, питаннями щодо надання медичних послуг черкащани можуть звертатись за телефоном «гарячої лінії» Національної служби здоров’я України 16-67.

Уже запроваджені інформаційні реєстри, які складають рейтинги лікарів на основі опитувань і виставленої оцінки пацієнтів. На веб-сайті НСЗУ є відкрита база даних і людина може подивитись, скільки пацієнтів є в того чи іншого лікаря, що є критерієм вибору.