Доморощений «терорист»: двох черкаських студентів підозрюють у підготовці до теракту

Двох студентів Черкаського політехнічного коледжу підозрюють у тому, що вони готувалися до теракту в закладі. Під час обшуку у хлопців знайшли два пневматичних пістолети. Один зі студентів захоплювався учнями американської школи «Колумбайн», які 1999 року зі стрілецької зброї убили 12 студентів і одного викладача закладу, 23 поранили і застрелились після цього самі.

- За даними слідства, двоє студентів через заборонену в Україні соціальну мережу «Вконтакте» поширювали дописи з фото- та відеоматеріалами про планування до масового розстрілу одногрупників. Також вони закликали через соцмережі приєднуватись до їхньої групи для фізичної розправи над однолітками, – повідомила речниця СБУ в Черкаській області Катерина Дрога.

Начальник відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та Державної прикордонної служби Черкаської обласної прокуратури Микола Мартинюк поінформував, що жодній людині не повідомлено про підозру в цьому злочині. Проводиться комплекс слідчих, розшукових та негласних дій.

- Основним фігурантом у справі є один студент черкаського закладу передвищої освіти, за місцем проживання якого й вилучили докази. Зброю перевіряють. Із показів хлопця встановили, що він готував помсту, адже в нього були мотиви: над ним систематично знущалися і він боявся йти до коледжу. Другий товариш, про якого згадує СБУ, імовірно, теж причетний. Наразі проходить експертиза, за результатами якої встановлять, чи дійсно зовні схожі на зброю предмети могли бути такими, що можуть спричинити ураження живим цілям, — повідомив Микола Мартинюк.

Стартовий спортивний пістолет можна купити в інтернеті за ціною від 1500 до 2100 гривень. І хоча це не бойова зброя, з його допомогою можна нанести серйозні травми людині або навіть убити, зважаючи, з якої відстані і куди стріляєш.

- Нині тривають досудове розслідування й відповідні експертизи, – повідомила прессекретарка Черкаської обласної прокуратури Ірина Головня.

По факту інциденту відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 14 та ч. 1 ст. 258 (терористичний акт) Кримінального кодексу. Якщо провину підозрюваних доведуть, їм загрожує позбавлення волі від 5 до 10 років із можливою конфіскацією майна.

Водночас, у коледжі, де навчався студент, розповідають, що хлопець ніколи не проявляв агресії, дисципліни не порушував. Однак вчився слабенько і мав борги з навчання, які не закривав.

За словами керівника Черкаського політехнічного коледжу Руслана Красовського, в закладі провели внутрішнє розслідування згідно з законом, але фактів булінгу не встановили.

- Відповідально заявляю, що ніяких нарікань не було. Практичний психолог із першого курсу систематично проводить моніторинг серед студентів, діє програма адаптації, наставник групи проводить виховні бесіди й години, які в тому числі стосуються булінгу, – повідомив Руслан Красовський.

Нині студент відрахований із числа студентів коледжу за невиконання індивідуального навчального плану.

- Щодо системи безпеки в коледжі, то зайти і вийти з навчального закладу можна тільки через чергового охоронця на вході. На прохідній є «тривожна кнопка». У нас укладено договір на охорону. І студенти, і сторонні особи заходять на територію закладу, засвідчуючи свою особу відповідним документом. Окрім цього, на території школи встановлено відеоспостереження. Також контроль в закладі і на прохідній і 7.30 і до завершення навчального процесу здійснюють двоє чергових викладачів і черговий адміністратор, – зауважив директор.

Після події троє освітян отримали догани й одного – заступника директора закладу – було звільнено.

- Про інцидент нам повідомили ще в жовтні. У групі, де навчався хлопець, можливо, мали місце факти булінгу з боку одногрупників студента. У відповідь хлопець придбав стартовий пістолет і погрожував ним у соцмережах. Фахівці СБУ запобігли вчиненню можливого злочину. Ми зі свого боку створили комісію, яка проаналізувала систему виховної роботи в навчальному закладі, в тому числі на предмет запобігання булінгу. Результати розслідування повідомили директору. Він, зі свого боку, провів внутрішнє розслідування. За його підсумками  куратор групи та ще двоє осіб отримали догани. Ще одна особа, яка вже мала догану, була звільнена, – розповів начальник управління освіти й науки області Валерій Данилевський.