Іноземну валюту з печатками, написами та плямами краще не брати

Де краще взяти кредит, а де обміняти валюту, як безпечно оформити приватну позику, як вийти з проблемного кредиту позичальнику або приватному кредитору – ці та безліч інших питань цікавлять наших читачів. По роз’яснення ми звернулися керівника підрозділу фінансової установи, який працює в сфері фінансових послуг протягом 15 років, Григорія Ахмедова.

Почнемо з актуального питання на зимові свята – обмін валюти! Хтось приїхав із закордонних заробітків або навпаки їде за кордон на зимові свята, та ще багато причин щоб завітати в пункт обміну валют.

– Де кращий курс обміну?

На даний час в Україні ліцензії на валютообмін мають не лише банки,  а й фінансові компанії та оператори поштового зв'язку. Не буває кращого курсу постійно в одній установі. Поясню одну з причин на прикладі пункту обміну валют фінансової компанії, в якої є певний об'єм коштів. Якщо, наприклад, сьогодні це в переважній більшості національна валюта, то така установа буде купувати валюту по більш вигідному для вас курсу. А в тій установі, у якої склалася протилежна ситуація, і в переважній більшості у неї, наприклад, польські злоті, буде вигідніше купити саме цю валюту. Тому при потребі обміну валют треба провести моніторинг курсів.

– Чи потрібно пред'являти паспорт при обміні валют?

Постановою НБУ пред'явлення паспорта не є обов'язковим при валютообмінній операції до еквіваленту 400000 гривень, але деякі банки можуть зобов'язувати це робити внутрішніми правилами. Фінансові компанії більш лояльні в цьому питані і не вимагають пред'явлення документів.

– Чи може курс валют змінюватись протягом дня?

Так. На це впливає багато факторів. Але найчастіше курси валют змінюють ті установи, які працюють на невеликій різниці (маржі) між покупкою та продажем, оскільки мають більші ризики. Якщо ви визначились з установою, де плануєте здійснити валютообмін, рекомендую зателефонувати та дізнатись актуальність курсу та наявність потрібної валюти. Фінансові компанії також практикують індивідуальні курси, фіксування курсу та наявність потрібної валюти на певний час за попередньою домовленістю.

– Іноземна валюта з ознаками зношеності – що робити?

По-перше, не всі купюри, що мають штампи, плями та інше, вважаються зношеними. Біля кожної каси установи, що здійснює валютообмінні операції, ви можете знайти вичерпний перелік ознак, за якими приймаються на обмін купюри. Але на практиці не рекомендую брати іноземну валюту з печатками, написами, різними плямами, потертостями та іншими ознаками зношеності.

– Що робити зі значно зношеними купюрами іноземних валют?

Такі купюри зазвичай приймають фінансові компанії з дисконтом. Розмір цього дисконта залежить від ступеня зношеності та визначається безпосередньо при огляді. В банках теж є така послуга, але на практиці вона займає більше часу та зазвичай дорожча.

– Як убезпечити себе від підроблених купюр?

Нажаль вони є і їх багато. Тому треба купувати валюту в перевірених та надійних місцях. А головне – при отриманні від інших осіб коштів в іноземній валюті звертайтесь в банки та фінансові компанії для перевірки на справжність. Така послуга зазвичай коштує не дорого і залежить від кількості купюр, але це необхідні витрати.

– Чи можна повернути куплену валюту?

– Ви маєте лише 15 хвилин з часу, що вказаний у чеку. Це стосується як покупки, так і продажу валюти.