Кисень є: ситуація в ковідних лікарнях Черкас контрольована

Станом на 25 жовтня медичні заклади Черкас забезпечені киснем. Минулими вихідними ТОВ "Кріогенсервіс" привіз 2,5 тонни кисню в міську інфекційну лікарню, ще 500 літрів отримала Перша міська лікарня, — розповів директор департаменту охорони здоров'я Всеволод Кульчиковський.

-        Це все відбувається з постійними перемовинами. Аби не було провалу з постачанням кисню, це питання потрібно постійно координувати. Заклади щодня оперативно надсилають інформацію про залишок кисню й потребу. Ми пишемо листи, або спонукаємо самі заклади, щоб вони наполегливо звертались до постачальників.

Централізований підвід кисню йде або від великої цистерни з рідким киснем, або від кисневогенеруючої станції. На основній базі - це кисневогенеруюча станція, а на тимчасовому інфекційному стаціонарі - це п’ятитонна цистерна з рідким киснем  плюс чотири кріоциліндри по 200 кг.

На який період закладам вистачить кисню, важко сказати, адже все залежить від того, скільки людей підключено до централізованого постачання кисню.

-        Ситуація нині напружена, але вона постійно контрольована, - говорить Всеволод Кульчиковський. – Велика подяка за постійну увагу і вплив на ситуацію міському голові Анатолію Бондаренку й голові правління ПрАТ «Азот» Віталію Склярову – підприємство продовжує підтримувати міську інфекційну лікарню та Третю лікарню швидкої медичної допомоги.

Щодо забезпечення кисневими концентраторами, то всі лікувальні заклади їх мають у достатній кількості. Людина, яка перебуває на стаціонарному лікуванні, за медичного показання вже отримує кисневу підтримку.

Багатьох черкащан турбує питання, до кого ж звертатись, якщо в разі нездужання й підозри, що захворів на коронавірус, ваш сімейний лікар не відповідає на дзвінок. Так, у кожному центрі первинної медико-санітарної допомоги (поліклініці) є кабінети екстреної медичної допомоги. Як варіант – ви можете передзвонить на телефон реєстратури вашого Центру і проконсультуватись або записатись на прийом онлайн. Урешті, є телефон департамента охорони здоров’я - 372456.

-        Якщо б у кожного лікаря сімейної медицини було не по 2000 пацієнтів, а наполовину менше, кількість відповідей на дзвінки була б більшою. Лікарі теж зайняті і вони теж хворіють. Так, у Четвертому центрі ПМСД нині на лікарняних п’ятеро сімейних лікарів із 20-ти… Це навантаження перерозподіляється на інших медиків, - пояснив Всеволод Кульчиковський.

Він також додав, що нині шукають шляхів, аби кожну людину вчасно консультували, тому минулого тижня по всіх центрах ПМСД був розісланий інформаційний лист, у якому рекомендовано розділити функції реєстратора, тобто функції людини, яка безпосередньо спілкується з пацієнтом біля віконця реєстратури під час його візиту до закладу і людини, яка відповідає на телефонні дзвінки. Але варто розуміти, що це додаткові кадри... Всеволод Кульчиковський наголошує: на сьогодні  найважливіше - вакцинуватися, дотримуватися елементарних, але таких важливих протиепідемічних заходів: носіння маски, користування антисептиками, дотримання дистанції, уникнення масового скупчення людей і не сіяти паніку.

Навантаження на медиків швидкої допомоги зросло в рази. Так, якщо влітку за добу оператори приймали 140 викликів, то нині – до 200. Як роз’яснила прессекретар Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Ірина Назарок, швидку варто викликати у разі, якщо після прийому жарознижувальних протягом 40-хвилин температура не знизилась нижче 38 С, з’явилась задишка, наростає біль у серці і віддає у лопатку або іншу ділянку. А от виклики на зразок «послухайте легені або привезіть таблетку від температури, бо в мене немає» – це не функції медиків швидкої.

У зв’язку з погіршенням епідеміологічної ситуації канікули в Черкасах подовжили ще на тиждень, до 1 листопада.

- Із метою запобігання поширенню серед учасників освітнього процесу гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2, департамент освіти та гуманітарної політики рекомендує загальноосвітнім закладам продовжити терміни осінніх канікул до 31 жовтня включно, – сказав заступник директора департаменту освіти та гуманітарної політики в Черкасах Богдан Бєлов.

Станом на 26 жовтня, у 23208 жителів Черкас виявлено коронавірус, із яких 635 осіб – медпрацівники. За добу, 26 жовтня, у місті виявили 204 нових хворих. Одужали 23208 жителів Черкас, у тому числі 635медпрацівників. У Центрах вакцинації Черкас провакциновано 76556 осіб, із яких 1480 – медпрацівників закладів охорони здоров’я Черкас. Заповненість ліжок у закладах охорони здоров’я міста становить 240, а це 68,5%. Усього від ковіду померло 465 жителів Черкас.

Нині кисневий концентратор на 5 л можна придбати в середньому за 18000 гривень, на 10 л – за 30000 грн. Його оренда обійдеться в 100-500 грн за добу (залежно від об’єму).