На Черкащині почала зростати закупівельна ціна на свинину

У селах Черкащини почала зростати закупівельна ціна на м'ясо в живій вазі. За кілограм свинини вже дають 70-72 гривні, хоча ще недавно порося можна було здати максимум по 50 гривень за кіло.

— Просто вже свиней не залишилося в селах,  — каже житель села Юрчиха Черкаського району Володимир. Прізвище не хоче називати. — Раніше пару поросят тримали в кожному дворі. А зараз обійдіть наше село  — кури й кролі залишилися. Рідко в кого є свиня, а ще рідше  — корова. Все, здавалося, перейшло на централізовані свиноферми. Але, бачте, якщо ціна зростає, значить є і попит. Населення виїздить із сіл. Ті, що залишаються — старіють. Вони вже не можуть тримати господарство.

Надія Левченко із Черкас згадує, що на вулиці, де жив її батько, зараз ніхто не тримає поросят.

— Раніше в Лісовому Звенигородського району ледь не щодня їздили селом закупівельники. Ще років 15-20 тому мій батько тримав 4 свиней. І це окрім курей і кролів. Були сили, міг крутитися біля худоби. Здасть 4 свині, й має серйозні гроші. Зараз батькові 92 роки, живе з нами в Черкасах. А на вулиці лишилися одні пенсіонери. Куди там їм свиней тримати! Хоч би себе обійшли!

Місцевий фермер Михайло Глийовий каже, що свиней у живій вазі купують по 70 гривень.

— Я не думаю, що відкрилися якісь додаткові можливості чи виник попит за кордоном. Ніякого Ельдорадо ніхто не відкрив, експортні можливості не збільшилися. Просто наш внутрішній ринок відчуває нестачу продукції. Їсти всі хочуть, а вирощувати свиней у селі перестали. Попит почав зростати, бо фермери не можуть задовольнити його. Ціна в 50 гривень за кілограм живої ваги була заниженою. Що зараз 7,5 тисяч? Це навіть 200 доларів нема. А раніше кабана здавали за 250-300 доларів. Зараз ціна має вирівнятися до цього показника. Підстави для цього є. У людей і в господарствах залишилося багато зерна старого врожаю. На нього ціни взагалі немає. Зараз купують тонну по 4300 гривень. Це 100 доларів. А якщо пустити це зерно на худобу, то можна заробити вдвічі більше, якщо кабана можна буде здати за 10-12 тисяч.

Василь Баранюк із Веселого Кута Тальнівської громади каже, що фермери не здатні повністю задовольнити попит, що виник.

— За Союзу в колгоспах були ферми по кілька тисяч голів. Так само була купа корів. Тільки в магазинах не було ні м'яса, ні молока. Зараз у колишньому Тальнівському районі залишилося кілька ферм, де тримають максимум по 100 голів. Я сам колись тримав корів, бичків. А потім вибрали головою колгоспу, то все покинув. Зараз маю вже 70 років. А біля худоби треба важко наробитися.

Олександр Мегей — керівник сільгосппідприємства “Лідер” із села Новомайданецьке Тальнівської громади називає нову причину.

— Останні три роки в державу майже не завозиться молодняк нових порід. Люди працюють на старому багажі. Немає нових порід — старі вичерпують свій потенціал. Те саме з бичками. Минулого року я хотів завезти сперму дуже породистого бичка з Австрії. Однак наші митні служби так і не дали дозволу. Нема нових порід — зменшується загальне поголів'я. Історія повторилася, коли хотів реалізувати партію бичків в Узбекистан. Мені двічі повертали скотину з кордону нібито через неправильно оформлені документи. Плюс від нашої держави одні палиці в колеса. Для того, аби тримати худобу, треба землю. А тваринникам її не дають. Може, як виникне дефіцит, то щось і зміниться.

У черкаських супермаркетах якісна копчена ковбаса коштує від 300 до 400 гривень. Натомість ціна кілограму м'яса на базарі заледве перевищує 100 гривень.