На карантині!

Після введення карантинних заходів Черкаси не стали схожими на міста з апокаліптичних фільмів, однак життя городян суттєво змінилося. Людей поменшало на міських вулицях, ті, хто не може залишитися вдома, намагаються пересуватися містом пішки, городяни об'єднуються у спільноти в соціальних мережах та месенджерах та взаємовиручають один одного з підвезенням на роботу й додому, пропонують підвезти ліки та продукти тим, хто цього потребує. У цілому, черкащани відреагували на зміну реальності, переорієнтувалися та пропонують нові й актуальні послуги як то доставка готової їжі додому, закупка і доставлення продуктів. Закриті ресторани, кафе та бари продовжують працювати, готуючи їжу на виніс. А приватні медкабінети й клініки запевняють — готові прийняти та проконсультувати усіх, мають засоби захисту і достатньо кваліфікованих спеціалістів, однак послуги їх не безкоштовні. Тож чим живе сьогодні місто…

Транспортний колапс

Черкащани таки відзначилися у перші дні дії заборони перевозити понад 10 осіб у громадському транспорті, суперечками, скандалами, тяганиною і навіть бійками. Як звітується радник міського голови Павло Мосійчук — городяни не пройшли тест на людяність у громадському транспорті.

— Чого варті лише декілька фактів: на зупинці ЦДЮТ автобус простоював близько 15 хвилин, бо дві пані не могли вирішити, хто з них одинадцята; на зупинці «Перша міська лікарня» один із пасажирів побив водія тролейбуса; в районі «Літака» пасажири побили автобус, була викликана поліція; в районі «Луначарського» люди перекривали проїзд автобусам, — ділиться подіями першого дня роботи транспорту в новому режимі Павло Мосійчук.

– За період, коли Кабмін обмежив кількість до 10 осіб, у нас було чотири випадки, коли працівників «Черкасиелектротрансу» побили громадяни, – розповідає заступниця міського голови Черкас Людмила Бордунос.

Довіз працівників установ охорони здоров’я до роботи став найбільшою проблемою, яку керівники міста очевидно не передбачили й почали вирішувати вже в процесі її виникнення. Тож вже до кінця минулого тижня комісія із надзвичайних ситуацій та техногенної безпеки була вимушена прийняти рішення про зупинку роботи громадського транспорту у місті. Річ у тім, що транспорт працював, аби перевозити медперсонал та робітників комунальних та стратегічних підприємств нашого міста на роботу. Але часто траплялося так, що через пенсіонерів та інших городян, яким не було нагальної потреби пересуватися містом, працівники важливих для Черкас у цей час установ, організацій і підприємств не могли потрапити на роботу.

— Для медиків міста організовано довіз спецрейсами. З 6 до 9.30 години курсуватимуть спецрейси тролейбусів із червоним хрестом. При собі мати маску, рукавички та видане посвідчення в лікарні або паспорт, для звірення зі списками, — поінформував черкащан директор департаменту охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради Олег Стадник.

Ідеться про довіз близько семи тисяч медпрацівників міста. Так само із 15.30 спецрейси тролейбусів забирають медпрацівників додому. Курсує електротранспорт за спеціальними рейсами до 20 години, аби ними можна було дістатися і на нічне чергування.

 

Порятунок потопаючого…

У соцмережах та месенджерах черкащани оперативно почали утворювати групи на зразок «Підвезу Черкаси» у Viber. Там люди із приватним транспортом пропонують підвозити городян на роботу з різних районів міста, є й ті, хто готовий щодня збирати медпрацівників у різних мікрорайонах міста та підвозити до місця роботи. Приємно, що більшість пропозицій по місту — безкоштовні. Окрім того, городяни пропонують підвіз в інші міста нашої області та України. Здебільшого вартість такого довозу не перевищує ціну квитка у рейсовому автобусі. Не виросли ціни як і ажіотаж на послуги таксі.

— У перший тиждень карантину наші розцінки залишаються на докарантинному рівні. Щодо кількості замовлень, то я б навіть сказав, що їх стало трошки менше. Людям нікуди спішити, багато працюють з дому, у розважальні заклади, кінотеатри та ресторани не ходять. Не спостерігав я ажіотажу і на зупинках. У Черкасах немає такого як у Києві, Харкові, Одесі, щоб стояло по 50 людей в очікуванні транспорту. Бачу, багато городян ходить пішки, на щастя й погода цьому сприяє, — ділиться своїми спостереженнями таксист Дмитро Виноградов. — В останні дні через зупинку роботи приміського транспорту отримуємо замовлення з найближчих сіл: Чехівка, Нечаївка, Сагунівка.

Очевидно, городянам цього разу став у пригоді досвід отриманий торік під час страйку черкаських перевізників. Черкащани вже вміють оперативно самоорганізовуватися та допомагати один одному.