Небезпечне житло

Черкащани, що живуть по вулиці Пречистенській, 25, ночами прокидаються від тріщання. Стіни їхніх квартир вкриті густою павутиною тріщин, яких із кожним днем стає усе більше. До цього призвела торішня аварія на комунальних мережах будинку, цілий місяць вода вимивала і без того слабкий фундамент, а коли мешканці та комунальні служби кинулися ліквідовувати надзвичайну ситуацію — було вже пізно, будинок почав руйнуватися. Процес настільки стрімкий, що зовсім скоро може стати незворотнім.

Мешканці одного з черкаських будинків можуть опинитися під руїнами

Мешканці одного з черкаських будинків можуть опинитися під руїнами

Будинок просів за один день

Будинку за адресою Новопречистенська, 25 — 72 роки, тут мешкає вісім сімей.

— Я народився тут і живу все життя, — розповідає 32-річний Олександр Паливода, який мешкає на другому поверсі будинку. — Зрозуміло, наш будинок старий, але він до минулого року був у хорошому стані. Минулої зими «Черкаситеплокомуненерго» міняло тепломережі та врізало у будинок нові труби. Коли дали теплопостачання, вода з мережі почала текти під будинок і попросту вимила ґрунт. А будинок практично не має фундаменту, у нас навіть підвалу нема, бо коли він зводився, так будували.

Після Нового року тутешні мешканці побачили перші зміни.

— Спочатку ми помітили, що двері у квартири стали погано відкриватися. А потім одного дня не змогли вийти з під’їзду. Частина будинку за день так просіла, що заблокувалися вхідні двері. Добре, що увечері сусідці знадобилося вийти й вона почала усіх кликати. Ми до ночі намагалися відкрити двері. Щотижня бачимо нові зміни: одні тріщини розширюються, з’являються інші. Особливо вночі чути як будинок тріщить, — зазначає Олександр.

Інші мешканці додають, почувши шум, викликали аварійну службу, але її працівники причин того шуму не знайшли.

— Ми живемо у сусідньому під’їзді, якось до нас прийшли комунальники та сказали, що в нас десь порив. Ми їх впустили та вони нічого не знайшли й пішли собі, — розповідає мешканка небезпечного будинку Любов Дем’яненко, яка проживає тут понад 25 років. — Дійсно тут якийсь час щось шуміло, але ж ми не комунальники та не інженери, думали, що так голосно працює лічильник, а воно виявляється весь цей час під будинок текла вода і буквально вимивала під нами ґрунт.

 

Я не я, і провина не моя

У КП «Черкаситеплокомуненерго» запевняють, що до нинішньої ситуації з будинком ніякого стосунку не мають.

— Ми проводили заміну зовнішніх мереж, а порив трапився усередині будинку, цей порив на той час ліквідовувала Придніпровська СУБ. Наше підприємство не має жодного відношення до внутрішньобудинкових мереж, інженерних вводів, їх розгерметизації, — аргументує непричетність свого підприємства до аварійності будинку директор КП «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась.

Навіть більше, на підприємстві запевняють — саме їхні працівники виявили порив під час планового огляду обладнання і пару тижнів писали до Придніпровської СУБ, аби ті ліквідували порив на своїй мережі.

Імовірно, що частка відповідальності за ситуацію, яка виникла, лежить на колишній службі утримання будинків, але її, без малого вже пів року, як не існує. Сьогоднішня управлінська компанія «Нова якість» запевняє — відповідальності за стан будинку не несе і капітальний ремонт робити не зобов’язана, бо кошти на це не надходять із тарифу, який сплачують городяни.

— Фінансувати капремонт мають самі мешканці — це ж їх будинок. Ми можемо допомогти їм скористатися програмою співфінансування із містом, але для цього на своєму рахунку вони мають назбирати 40% вартості капремонту і на загальнобудинкових зборах прийняти відповідне рішення та звернутися до нас. Поки що такого звернення ми не отримали, — коментує співзасновник «Нової якості» Андрій Бортник.

 

Уся надія – на підтримку міської влади

А от у Черкаському міськвиконкомі переконані: у ситуації винні самі мешканці. Мовляв, запізно виявили порив через що було упущено час, а будинку завдано невиправної шкоди.

— Мешканці пізно звернулися з питанням аварійної ситуації. Вони місяць слухали, як у них там щось шумить. Тим часом вода вимивала під будинком ґрунт. Придніпровський СУБ аварію ліквідував, вимиту нішу засипав піском, але слабкий фундамент будинку почав просідати, — пояснює заступник директора Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міськради Андрій Наумчук. — Ми порекомендували їм звернутися до експертних організацій, аби отримати висновок про те, що будинок аварійний. Цей висновок небезкоштовний і експертиза може коштувати від 10 до 50 тисяч гривень. Маючи такий документ, вони можуть сподіватися на підтримку міської влади. Однак ми не маємо права надати їм повне фінансування капітального ремонту. Міська влада може дати 60% від вартості такого ремонту за умови співфінансування. Решту коштів повинні зібрати самі мешканці. Але зараз ми готуємо зміни до програми співфінансування, які дозволять місту надавати стовідсоткове фінансування за наявності висновку ліцензованих організацій про необхідність термінового капітального ремонту, аби запобігти руйнуванню будинку.

Дуже хочеться, аби міські посадовці, комунальні служби та самі мешканці знайшли вихід із цієї ситуації. Адже спостерігаючи, як розвиваються події та перекладається відповідальність, не важко передбачити, що врешті у цьому доведеться розбиратися правоохоронним органам. Хотілося б, аби цьому будинку пощастило уникнути долі дрогобицької хрущовки, а Черкасам — не потрапити у сюжети надзвичайних подій центральних телеканалів.