Найменше ОСББ Черкас — одне з найуспішніших 

Мешканці двоповерхового будиночка на вісім квартир, збудованого у далекому 1957 році, власним прикладом довели об’єднання співвласників багатоквартирного будинку навіть при малій кількості квартир можу бути успішним. Тут сусіди живуть справжньою сім’єю. Разом дбають про свій будинок, вирішують проблеми та стають до роботи.

Голова ОСББ "Веселка" Тетяна Булак

Голова ОСББ "Веселка" Тетяна Булак

«Веселка» — це найменше ОСББ, яке зараз є в Черкасах. Створити об’єднання п’ять років тому вирішили сім з восьми квартир будинку. Мешканці восьмої — на той час дипломатично утрималися. Саме тому й назву таку для свого об'єднання підібрали — «Веселка», бо сім кольорів — сім квартир. За що братися не знали. Будинок старий, перейшов від СУБу у сумному стані, текла покрівля, протікала стеля у під’їзді.

— Мені так хотілося щось зробити для нас. Це ж наш будинок, наша власність, а ми в таких умовах жили. Я тоді вирішила в рахунок власної квартплати поміняти вікно у під’їзді на склопакет, старе було розбите і під’їзд видувало зовсім, — пригадує сьогоднішня голова ОСББ, а на той час звичайна мешканка будинку 125 по вулиці Свято-Макаріївській Тетяна Булак. — І сусіди побачили, що можна самими для себе щось зробити. Це й стало поштовхом до створення ОСББ. На щастя, бажання, щось зробити було не лише в мене, тож ми всі разом взялися до роботи.

Сьогодні багато городян невдоволені якістю та ціною послуг з утримання будинків управителем «Нова якість», якого обрала городянам міська влада. Тож створення ОСББ — вихід із ситуації. Однак люди бояться брати на себе відповідальність за своє житло. Особливо остерігаються мешканці п'ятиповерхівок, старих будинків з малою кількістю квартир, мовляв, квартплата буде захмарною. «Веселка» своїм прикладом показує — це не так.

Наразі квартплата в об'єднанні становить 5 грн за квадратний метр. Гроші, зрозуміло, не великі, але вони примудрилися вже виконати робіт практично на півмільйона гривень, з яких безпосередньо мешканці вклали 95 тис грн.  Сьогодні в будинку відремонтували дах, поміняли деякі комунікації — замінили водогін, утеплили цоколь і стіни, чим зменшили споживання газу. Тут немає централізованого теплопостачання, кожна квартира обігрівається автономно, тож утеплення одразу ж показало економію у платіжках мешканців за газ.

У «Веселці» використовують кожну можливість взяти участь у співфінансуванні робіт з містом та державою, долучитися до комунальних програм та пільгового кредитування. Наприклад, ремонт даху обійшовся у 260 тис. грн. З них 70 % коштів виділило місто, 30 % від необхідної суми зібрало само ОСББ. На свою частку «Веселка» взяла теплий кредит, за яким отримали відшкодування за державною та міською програмами. Тож мешканці з 260 тисяч гривень сплатили лише 30.

По можливості економлять на чому можуть. Об’єднання вирішило обгородити свою територію парканом. Зібрали гроші на матеріали, а от паркан ставили своїми силами. Двір прибирають та утримують власним ресурсом. Надалі планують облаштувати прибудинкову територію, хочуть плиткою викласти заїзд та територію довкола будинку, зробити озеленення та теплицю. У благоустрої території також розраховують на власні сили.

— Багато робіт робимо самі. Зібралися мужики, взяли бетономішалку та поставили паркан. Треба, щось полагодити чи замінити і якщо хтось з наших вміє і може, то стараємося самотужки це робити, — розповідає один зі співвласників будинку Віктор Снісар. — Хочу вам сказати, що й ставлення людей за ці роки до будинку змінилося. Люди бережуть наше спільне майно як своє власне.

Цей будинок наче з пісні «Городок». Тут люди дійсно живуть разом: рішення приймають, кредити беруть, працюють та відпочивають разом. Адже після спільної праці й застілля влаштовують усім двором. Тут особлива атмосфера, яку у будинках на багато квартир відтворити навряд чи вдасться.