«Обов’язково висаджу вишню на честь такої події»: черкащанка народила дитину на землі під зачиненими дверима пологового

Подружжя Олександра й Євгенії Кіркічів із Черкас нині щасливо котять дитячий візочок із новонародженою донечкою Євою. Їй уже тиждень і вона маленька героїня, яка стала відомою на всю країну. Пологи у вагітної дружини під дверима зачиненого на замок лікарняного корпусу на землі приймав її чоловік. Пов'язаний із пандемією COVID-19 карантин додав у життя вагітних додаткові хвилювання, однак родина черкащан ніяк не очікувала, що на шляху до найважливішої події в житті зіштовхнеться з такими ризиками.

- На обліку ми стояли в райлікарні Червоної Слободи, де й планували народжувати. Але вийшло так, що ми захворіли на covid. 26 жовтня в дружини з'явилися легкі симптоми застуди. Оскільки підходили терміни народжувати, вона передзвонила до сімейного лікаря, а та порекомендувала здати тести. 27 жовтня Євгенія здала тест на коронавірус, - розповів Олександр Кіркіча.

На 3 листопада лікар призначила повторний тест, аби пара спокійно, з результатами розуміла, де саме їм народжувати. Лікар пояснила подружжю, що якщо тест повторно буде позитивний, вони їдуть народжувати в обласну лікарню, де приймають вагітних, у яких лабораторно підтверджений коронавірус.

У понеділок, 9 листопада, прийшли результати тесту і він знову був позитивним. Наступного дня, 10 листопада, Євгенія мала йти в приватну лабораторію за власний кошт здавати тест, аби за цими результатами спокійно народжувати. Але пара не встигла цього зробити. О другій ночі у Євгенії почалися перейми.

- О 3.30 ми вже сиділи в авто біля під'їзду й дзвонили лікарю, яка вела всю нашу вагітність. Вона ж паралельно відразу телефонувала в перинатальний центр і домовлялась про лікарку, яка мала під'їхати до нас на місце й допомогти дружині. Інтервали між переймами швидко скорочувались. Близько  3.50 ми були на місці, біля обласної лікарні. Накрутивши кола, ми все ж знайшли центральний вхід дев'ятиповерхового корпусу. Я подзвонив у дзвіночок і за кілька хвилин вийшли дві медсестри. Нам сказали заїхати з двору. Там на місці подзвонив у дзвінок - нікого, постукав у двері - тиша. Упевнившись, що дружина тримається, я повернувся до медсестер. За кілька хвилин ми сконтактували з лікаркою й зорієнтували, в якому місці стоїмо.

- Я попросив медсестер відкрити нам вхід. Вони відповіли, що не можуть допомогти, адже з іншого відділення, але передзвонять і попросять відчинити нам двері. Саме в цей час до дружини телефонувала лікарка, яка їхала до нас. Час ішов, перейми частішали і Олександр захвилювався, адже розумів, що лікар може не встигнути. Єдине, що вони почули: "Ідіть до входу і чекайте".

- Дружина вже не могла всидіти в авто, і спершись на капот, заледве терпіла  біль. Я побачив, що вона прилягла біля бордюра й сказала: "Саша, я народжую". Я скинув свою курточку й підстелив під неї. Лікар під’їхала саме в той момент, коли в дружини почались пологи.  Вона дала мені в руки простирадло, і паралельно телефонувала лікарям, запитуючи, чому досі не відчинили пологове відділення. Після цього лікарка на кілька секунд повернулась до свого авто, - пригадує події тієї ночі Олександр. - Я тримав простирадло біля дружини, яка, імовірно, побачивши, що лікар поруч, розслабилась і моя донечка вийшла до мене на руки. Я пам'ятаю точний час: о 4.25 я тримав нашу дівчинку на руках. Я почув її перше дихання, вона подала перші звуки, я побачив її перші рухи і це самі цінні моменти для мене. Кожному батькові я бажав би отримати ті емоції, які пережив я. Але тільки в нормальних умовах, а не в екстремальних, які довелося пережити нашій родині, - говорить Олександр.

Дитинку закутали в простирадло і куртку Олександра. Температура надворі була близько  6°. На щастя, дівчинка народилася здоровою, вагою 2930 г і зростом 49 см і не отримала переохолодження.

Уже з дитиною на руках Олександр побачив, як відчинилися двері і вийшла команда у костюмах і протиковідних шоломах із колісним кріслом. На крики лікарки «який візок, везіть каталку», адже жінка з'єднана ще з дитиною пуповиною, за певний час під'їхали і вклали породіллю на горизонтальну каталку, дитинка лежала в її ногах.

-Усі дії медиків були надто повільними. Це було схоже на те, що люди не хотіли брати на себе відповідальність і чекали приїзду лікаря, - висловлює свою думку  Олександр. - На крики лікаря «швидше, швидше, швидше», вони не зважали. Лише коли я закричав, а я навіть зірвав голос, вони пришвидшились.

На цьому випробування для Євгенії не закінчились, оскільки їй і новонародженій довелось ще 10 хвилин чекати в холодному коридорі, під зачиненими дверима, допоки знайшли ключі від пологової.  

Олександр не шукає винних, нікого не звинувачує, адже в нього здорові донька й дружина, а це найголовніше. Він вважає, що гідним вчинком керівництва медзакладу було б узяти відповідальність за цю ситуацію на себе, а не шукати винних серед медперсоналу середньої ланки. А також принести свої вибачення родині, на що мужності до сьогодні в них не вистачило.

- Я дякую Богу за цю ситуацію, за те, що я зміг достойно її пройти й ділюся цією історією, аби хтось задумався, хтось виправив свої помилки і прийняв міри, аби ця історія більше ні з ким не повторилась. Мені вказували лиш на мої "помилки": що я не викликав швидку, що поїхав не в те місце...У мене єдине питання: навіщо відкривати відділення для вагітних із підтвердженим коронавірусом, якщо там ніхто не чергує і якщо воно не готове приймати людей 24/7?

Однак в обласній адміністрації та перинатальному центрі цю історію розповідають інакше.

- Вагітних із підтвердженим коронавірусом приймає відділення Обласної лікарні, розраховане на 15 ліжок. Якби пара викликала «швидку», нічого б цього не було. Саме бригада «швидкої» інформує про ситуацію Третю лікарню або обласну лікарню й пацієнта з коронавірусом відвозять саме в ці установи. Там, знаючи, що їде бригада, готові їх прийняти, - пояснила заступниця голови Черкаської ОДА Лариса Кошова. - Звичайно, двері приймальні, куди привозять пацієнтів із COVID були зачинені, адже це інфекційний блок, і в такий спосіб ми убезпечуємось від поширення інфекції. 

Ніхто не боїться ковідних пацієнтів. Лікар із ковідної бригади прийняла ж пологи в породіллі. Черговий лікар із Перинатального центру не змогла вибігти до породіллі, оскільки сама перебувала в цей час на складних пологах, - пояснює Лариса Кошова і додає, що питань у цій історії більше, ніж відповідей. 

У Черкаській обласній лікарні проводять службове розслідування, аби відтворити ситуацію тієї ночі. Остаточні висновки зроблять після проведення службового розслідування та результатів комісійної перевірки. Лікарі, медична бригада, працівники приймального відділення пишуть пояснювальні записки з описом своїх дій. Винні будуть притягнуті до відповідальності. Після розслідування в закладі обіцяють вдосконалити алгоритм надання допомоги породіллям, врахувавши ймовірність повторення вказаної ситуації.

Нагадаємо, в липні цього року у Вінниці місцевій жительці довелось народжувати під пологовим, бо заклад був закритий на дезінфекцію.

Цифра:

12 пологів у пацієнток із СOVID-19 прийняли лікарі Черкаської обласної лікарні