Півсотня пожеж за лічені дні: за спалювання трави готуйте 6000 гривень

На Черкащині вже розпочався пожежонебезпечний період. Погожі та дуже теплі як для цього часу дні сприяють розповсюдженню пожеж. Кожного року черкащан закликають утриматися від спалювання сухої рослинності, листя, очерету, сміття. І щороку, як тільки починають наводить порядок на присадибних ділянках, областю надто часто чути сирени пожежних машин. Упродовж минулих вихідних і до вівторка, 30 березня черкаські рятувальники ліквідували близько півсотні пожеж сухої трави та очерету на відкритих територіях.

З початку року, за інформацією начальника сектору зв’язків зі ЗМІ УДСНС області Юлії Норовкової, в екосистемах сталось 30 пожеж на площі більше 31 гектара. Так, тільки за добу, 29 березня, рятувальники ліквідували 13 пожеж сухої рослинності. За інформацією прессекретаря УДСНС області, наймасштабніші пожежі виникли у колишніх Черкаському, Корсунь-Шевченківському, Уманському, Катеринопільському, Чорнобаївському, Чигиринському районах та місті Золотоноша. Масштабна пожежа сталась у Орнітологічному заказнику на Золотоніщині поблизу Кединої гори. Там горіли очерети.

- Це місце - як перевалочна база для перелітних птахів, і місце, де сидять дикі кабани з виводками. Ці пожежі виникають через людський фактор. Хтось, випалюючи очерети, хоче звільнити ділянку, хтось знищує очерети, аби виріс новий. Браконьєри випалюють його, аби побачити, де гніздяться птахи, - пояснює провідний фахівець УДСНС області Костянтин Проценко.

Як повідомив заступник міського голови Золотоноші Олександр Флоренко, в результаті підпалу невідомими особами 29 березня вигоріло десятки гектарів очерету та сухостою, полум'я перекинулося на сусідній ліс, був ризик загорання на території приватного сектору, маслоробного комбінату, очисних споруд ДП "Златодар" та підстанції потужністю 10 кВт, а також розповсюдження вогню на інші квартали міста. Пожежу гасили майже добу.

А в Степанках Черкаського району минулої неділі вигоріли трава та очерет заказника "Тясминські краєвиди". Саме тут водяться козулі, зайці, гніздяться фазани. Крики фазанів було чутно далеко за межі села.

Палите траву? Готуйте гроші

До речі, за підпал трави штраф становить від 3060 до 6120 гривень; за підпал трави природо-заповідного фонду – від 6120 до 12240 гривень; за порушення пожежної безпеки у лісі – від 1530 – 4590 гривень.

- За порушення правил пожежної безпеки та спалювання залишків рослинності 2020 року було складено 41 протокол, цього року – три протоколи, - начальник управління державного екологічного нагляду (контролю) у Черкаській області Олександр Позняков – До держбюджету було сплачено близько 42000 грн штрафів.