Правила співіснування

У Черкасах небезпечні та конфліктні ситуації за участі братів наших молодших трапляються регулярно. Останній такий випадок стався наприкінці цієї весни. На черкащанку, яка прогулювалася набережною поблизу ресторану «Бочка» з донею та маленьким песиком напав великий собака. Очевидно, його роздратувала собачка жінки, а оскільки власниця взяла тварину на руки, аби врятувати від нападника, то той просто шматував людину. Нещодавно Черкаська міська рада прийняла чергове рішення, яким хоче врегулювати співіснування тварин та людей у місті. Однак експерти скептично оцінюють ініціативу влади, мовляв, тих правил уже принято чимало, однак хто і як зможе примусити власників собак їх дотримуватися.

«Він не кусається»

— Коли собака почав на нас бігти, я взяла на руки нашу собачку, обняла міцно доньку і ми стояли, не рухавшись, бо я знаю, що так потрібно робити, щоб агресивна тварина не нападала. Але він почав навколо нас стрибати, подряпав дитині руки, вирвав у мене шмат волосся, потім вчепився в руку і повис на ній», — пригадує жахливі події того дня Тетяна.

За словами постраждалої, собака була з господарем, але без поводку та намордника. Після власник собаки відтягнув її від жінки та втік. Тетяну доставили до травмпункту. Вона ще довго потім соцмережами просила свідків події відгукнутися, аби знайти нападників та марно.

Ініціатива врегулювати співіснування людей і собак у міському середовищі викликає схвальні відгуки у городян.

— Питання не лише в неналежному вигулі, а скоріше в неналежному утриманні в принципі. Багато власників досі не навчились елементарним речам, як повідок, намордник та в решті решт пакетик для екскрементів, — аналізує начальник відділу підтримки громадянського суспільства Олексій Дубовий.

— «Он нє кусається», — і це так тішить, коли до тебе підходить пітбуль чи бультер’єр. Однозначно за таке необхідно штрафувати, — ділиться своїми роздумами громадський активіст Ярослав Лавров.

Питання безпечного вигулу тварин, прибирання за ними актуальне для Черкас не перший рік. Упорядкувати собаче життя у Черкасах у мерії прагнуть давно та безрезультатно. Ще за Одарича в місті хотіли зробити єдиний реєстр тварин та створити собачі парки та утримувати їх коштом власників тварин. Тоді тварин заборонили вигулювати на територіях навчальних закладів і закладів охорони здоров’я, у парках та скверах, на пляжах та у зонах відпочинку, на центральній площі міста та по бульвару Шевченка. Тоді ж посадовці мали затвердити типові проєкти майданчиків для вигулювання та дресирування тварин, та визначити місця їх розташування.

 

Мінімум по дві собаки на кожен під’їзд багатоповерхівки

Та заборонити вигул на папері й заборонити його на ділі — це дві різні заборони. На початку 2019 року черкащани звернулися до міської влади з ідеєю облаштувати місто спеціальними баками, куди б власники собак могли викидати екскременти своїх підопічних під час прогулянок. Така набрала необхідну кількість голосів для її розгляду депутатами, однак окрім чудової ідеї справа далі не пішла.

— Питання вигулу та утримання собак у Черкасах з певною періодичністю підіймається міською владою протягом останніх 30-40 років. Ми маємо достатню законодавчу базу, яка регулює правила вигулу та утримання тварин. Однак одне діло прийняти правила та закони, а інше — домогтися їх виконання, — аналізує керівник Черкаського обласного клубу службового собаківництва Наталя Кривоколінська. — Я переконана, як вихована сама людина, так вихована і її собака. Найбільше бісить, коли вигулюють своїх тварин на дитячих майданчиках. При кожній нагоді — роблю зауваження та змушую отаких господарів прибирати за своїм улюбленцем. Отакі власники осоромлюють усіх собаківників. Але мені здається, перш ніж вимагати від власників тварин дотримуватися вимог та правил, варто зробити умови для вигулу тварин. Ми маємо зараз мінімум по дві собаки на кожен під'їзд багатоповерхівки. Тож варто зробити майданчики для вигулу тварин у житлових мікрорайонах, аби людина пару раз на день могла там погуляти з улюбленцем. Окрім того, слід встановити спеціальні урни, адже у нас часто власники тварин, які прибирають за своїми улюбленцями, попросту не мають куди викинути пакетик.

 

Штрафи та конфіскація тварин

Тож депутати Черкаської міськради підтримали електронну петицію щодо відповідальності власників собак. Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради має визначити для вигулу собак у місті спеціальні місця. А управління інспектування посилити контроль за дотриманням Правил благоустрою Черкас та Правил утримання і поводження із тваринами у нашому місті.

У департаменті житлово-комунального комплексу нагадують, що за порушення Правил утримання і поводження із тваринами у м. Черкаси, затверджених рішенням Черкаської міської ради від 12.03.2009 №4-991 передбачена відповідальність за ст. 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тож попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб — від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян тягне за собою тримання собак і котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, чи понад установлену кількість, чи незареєстрованих собак, або приведення в громадські місця, або вигулювання собак без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) чи в невідведених для цього місцях.

Ті самі дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну, а так само повторне протягом року вчинення порушення з-поміж передбачених частиною першою цієї статті — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварин і на посадових осіб — від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Чи не простіше одіти на свого собаку намордник та повідець у громадському місці ніж потім відповідати за скоєну ним прикрість чи шкоду. Чомусь один городянин готовий півдня носити в кишені своє сміття, а інший викине непотріб з пару метрів від урни. Тож поки в мерії вирішуватимуть, де зробити майданчики для вигулу тварин і чи облаштовувати їх спеціальними баками — усім черкащанам варто попрацювати над собою.