Представники омбудсмена проінспектували Шполянський районний суд

У рамках реалізації національного превентивного механізму регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області Валерієм Єфіменком та регіональним координатором взаємодії з громадськістю Людмилою Проценко разом з громадським монітором Маїною Кулик здійснено моніторинговий візит до Шполянського районного суду Черкаської області.

Суд розташований на першому поверсі двоповерхової будівлі, вхід до якої обладнаний пандусом, разом з тим його кут нахилу не відповідає нормам ДБН. Водночас перед входом знаходиться кнопка виклику, яка працює, при її натисканні з приміщення суду вийшов черговий. Саме приміщення суду не відповідає вимогам доступності для маломобільних груп населення, оскільки наявність високих порогів та непристосована гігієнічна кімната унеможливлює використання приміщення особами, що пересуваються на кріслах колісних.

Приміщення включає 3 зали судових засідань, 1 з яких облаштована під розгляд кримінальних справ кабіною зі спеціального захисного скла, що відповідає міжнародним стандартам. Здійснюють правосуддя 3 суддів.

Під час візиту встановлено, що у приміщенні суду недостатньо вживаються протиепідемічні заходи щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції COVID-19. При вході в будівлю суду наявна місткість з антисептичним засобом для рук, але не організовано збір та утилізацію використаних працівниками суду та відвідувачами засобів індивідуального захисту після їх використання. Відсутність безконтактного термометра унеможливлює проведення температурного скринінгу працівників суду, відвідувачів та підсудних осіб.

Разом з тим, організовано проведення санітарних заходів щодо вологого прибирання з використанням мийних та дезінфекційних засобів, кварцування приміщень з використанням двох бактерицидних ламп.

Учасники візиту ознайомилися з умовами утримання осіб, які знаходяться під вартою та доставляються до суду для здійснення судочинства.

У приміщеннях суду наявна кімната для конвою та утримання підсудних осіб, але кількість камер не відповідає встановленій нормі. Немає приміщення для конфіденційного спілкування підсудної особи з адвокатом та ознайомлення з матеріалами справи. Також відсутній окремий вхід та ізольований маршрут для конвоювання підсудних.

За результатами моніторингового візиту буде складено звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків, який разом із листами реагування буде направлено до компетентних органів.