Річка Гірський Тікич на Черкащині стрімко міліє

Жителі Буків Уманського району скаржаться, що в річці Гірський Тікич майже немає води. Вода зникла в криницях жителів селища та навколишніх сіл. Якщо справа так піде й далі, то знаменитий своїми красотами Буцький каньйон залишиться без води.

– Надворі середина березня, час повноводдя, а в Гірському Тікичі немає води, – каже сільський голова Буків Сергій Залізняк. – Причина – місцеве підприємство взяло в оренду велике водосховище в селі Вороне. Зміцнили дамбу, наглухо закрили застави й набирають ще два метри води. Фактично, з минулого року не пускають ніякого стоку в річку. Уявіть собі, що площа водосховища – 600 гектарів і тут мають додати два метри води. У планах підприємства – оренда ще двох гідроспоруд у селах Червоний Кут і Нова Гребля. Вони набирають воду, щоби  здійснювати крапельний полив на полях, де вирощують буряк, моркву й часник. Якщо ще й там набиратимуть, то ми взагалі залишимося без річки.

Днями підприємство просило дозвіл на крапельний полив, але сесія сільської ради поки відмовила. Сільський голова стверджує, що потрапив у скрутну ситуацію.

– Я виявився між двох вогнів, – говорить Залізняк. – З одного боку найбільше підприємство нашої громади, де працюють маса людей, а з іншого – самі люди, які опинилися без води в криницях і, фактично, без річки. Причому селяни розлючені й налаштовані вкрай радикально. А крім них є ще жителі населених пунктів, які розташовані нижче за течією. В тому числі – й гідроелектростанції, які теж хочуть заробляти в період повені. 

Сільський голова каже, що будь-які орендарі мають давати обов’язковий санітарний спуск води, бо так каже українське законодавство.

– Не може так бути, що хтось захотів і перекрив річку навіть для благих цілей, – каже Залізняк. – Санітарний спуск води має бути обов’язково.

Заступник директора ТОВ «Гідроресурс-К» Михайло Атаманюк підтверджує слова Залізняка:

– Нижче Буків по течії Гірського Тікича розташована Юрпільська ГЕС. У січні 2017 року вона виробила 15 тисяч кіловат електроенергії. Наступного року – 27 тисяч. Цього року лише 5 тисяч. Поруч із Гірським Тікичем протікає Гнилий Тікич. Він менш повноводний. Так от, у лютому ГЕС у Лисянці на Гнилому Тікичі виробила 24 тисячі кіловат, а ГЕС у Юрполі, що на Гірському Тікичі – лише 6 тисяч. Про що це говорить? Фактично увесь стік річки, що вище Юрполя, перекрито. Річка наповнюється лише з притоків і джерел, що розташовуються нижче Буків по течії. Юрпільска ГЕС працює одну годину на добу.  Її працівники не можуть заробити собі на зарплату.

Голландський фермер Корнеліус Хузінха, який є власником підприємства «Кищенці-Фрут», свою провину заперечує:

– Вище Воронянського водосховища знаходиться ще кілька водойм, в яких розводять рибу дуже поважні господарники. Я використовую воду для крапельного поливу. Забезпечую роботою і зарплатою багатьох українців. Працюю для блага держави Україна. Нічого незаконного не роблю.

Зрештою усі учасники конфлікту вирішили проїхатися до інших водосховищ і з’ясувати, хто ж таки забирає воду із річки. Після зустрічі погодилися, що нідерландський фермер підніме у Вороному застави на 1 сантиметр. Внизу за течією глянуть, на скільки додалося води. Якщо не допоможе – піднімуть ще. Згодом стік відрегулюють. Також звертатимуться з аналогічним проханням до орендарів, які розташовані вище за течією.

У Буках розташований знаменитий своїми скелями Буцький каньйон. Щороку його відвідують сотні тисяч туристів.