«Розраховую на Бога, СБУ та на себе»

Черкаси давно здобули славу одного з найкримінальніших міст в Україні. На підтвердження можна назвати цілий перелік досі не розкритих та гучних злочинів як то вбивство депутата міської ради Михайла Бінусова, депутата обласної ради Сергія Гури та журналіста Вадима Комарова. Збройне пограбування депутата міськради Павла Карася. Розбійний напад та викрадення подружжя черкаських чиновників: директора департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Олега Стадника та його дружини — директора департаменту фінансової політики міськради Наталії Джуган. Та численні підпали й підриви автомобілей місцевих народних обранців та чиновників. Минулого тижня стало відомо про замовлення вбивства заступника міського голови Черкас Юрія Ботнара. На щастя, спецслужбам вдалося запобігти злочину.

За гостротою емоцій та подій Черкаси не поступаються сюжету "Карткового будиночка"

За гостротою емоцій та подій Черкаси не поступаються сюжету "Карткового будиночка"

Злочин та покарання

Про зникнення заступника міського голови повідомив сам мер Черкас Анатолій Бондаренко, який ситуацію на той момент назвав «прикрим інцидентом».

— Сьогодні вранці на робочому місці не виявили заступника міського голови Юрія Ботнара. За інформацією його дружини та батька, учора, близько 19.30, в районі міської ради, посадовець відійшов від свого авто на якусь зустріч. Після цього його телефон був вимкнутий, а сам Юрій Андрійович не виходить на зв’язок і не відомо, де перебуває, — звернувся до черкащан з проханням повідомити про місце знаходження свого зама зі сторінки у соціальній мережі Facebook Анатолій Бондаренко.

Вже до вечора того ж дня стало відомо — Юрій Ботнар живий та здоровий. Спецслужбам вдалося запобігати його вбивству та затримати замовника на гарячому, про що й повідомило Державне бюро розслідувань на своєму офіційному сайті.

— Державне бюро розслідувань, спільно з Департаментом контррозвідки СБУ за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора затримали депутата Черкаської міської ради, який замовив вбивство заступника міського голови міста Черкас. Депутат через особистий конфлікт на тлі розподілу сфер впливу, за грошову винагороду намагався організувати умисне вбивство заступника міського голови Черкас, — йдеться у повідомленні на офіційному сайті ДБР. — Депутат знайшов посередника, якому доручив підібрати виконавця вбивства та сплатив йому завдаток. У ході спільної багатоходової спецоперації, правоохоронці імітували вбивство заступника міського голови та після передачі грошей, в якості оплати за злочин, затримали його організатора. У разі доведення вини, затриманому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років.

 

Хто замовив Ботнара?

Про те, що імовірно заступника мера замовив депутат миськради Максим Шадловський припустив директор Департаменту освіти та гуманітарної політики Сергій Воронов.

— Нині у департаменті освіти та гуманітарної політики слідчими ДБР відбувається огляд робочого місця головного спеціаліста, а в минулому - виконувача обовязків директора департаменту та депутата Черкаської міської ради — Шадловського Максима, — поділився Сергій Воронов. — Вочевидь його звинувачують (підозрюють) у підготовці та організації умисного вбивства та його замовлення.

Максим Шадловський, потрапив до міської ради Черкас за списками вільних демократів, тож його колишні однопартійці поспішили від нього відхреститися.

— Шадловський давно не є членом фракції Партія Вільних Демократів. Його понад двох років тому виключили за зраду з нашої фракції та команди, — поспішив нагадати депутат Черкаської міської ради від ПВД Тарас Коломієць.

Та яка б не була історія Шадловського із вільними демократами, чимало городян, які знають його особисто не вірять, що він міг вдатися аж до таких методів з’ясування взаємин та відстояння власних інтересів. Не вірить в це і сам заступник міського голови Юрій Ботнар, він запевняє не мав із Шадловським жодних конфліктів й непорозумінь як особистих, так і політичних чи службових. На брифінгу він заявив — Шадловський проміжна ланка між справжнім замовником та виконавцем.

— Під протокол слідству я повідомив, що пов’язую цей замах із моєю політичною, службовою, та антикорупційною діяльністю. І я, і наша команда голосували за розірвання угод з компанією «Нова якість», — пояснив на брифінгу Юрій Ботнар. — Максим Шадловський, який потрапив до міськради через партію Бродського, Олексій Романов і Людмила Бордунос, моя колега, є політичним дахом Андрія Бортника в Черкасах. Кримінальним дахом його бізнесу виступають «прудіни», які, за моїми даними, керуються із Москви, і «мєліни», які керуються колишнім депутатом міськради від Партії регіонів. Гадаю, саме цей симбіоз може бути причетим до замаху на вбивство.

Озвучив Юрій Ботнар і ряд інших своїх припущень, та зрозуміло, що в тому емоційному стані, в якому зараз перебуває заступник мера його підозри та припущення можуть бути поспішними. У «Новій якості» звинувачення посадовця відкидають та спростовують.

— Ми ніколи не мали конфліктів з жодними політичними партіями та політичними лідерами. Ми як приватне підприємство взяли участь в оголошеному міською владою конкурсі на утримання багатоквартирних будинків та вивезення великогабаритного сміття. Ми перемогли та виконавчий комітет, члени від «Свободи» та зокрема Юрій Ботнар голосували за проведення цього конкурсу, за затвердження результатів та тарифу, — коментує звинувачення на свою адресу засновник управлінської кампанії «Нова якість» Андрій Бортнік. - Жодних пояснень цим звинуваченням, окрім того, що це політичний піар партії та її очільника, що напередодні вибрів мають повністю втрачений рейтинг мені на думку не приходить.

У відповідь на звинувачення Юрія Ботнара юристи «Нової якості» звернулися у поліцію із заявою.

18 липня Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід депутату Черкаської міської ради Максиму Шадловському. Печерський суд обрав запобіжний захід для депутата у вигляді арешту з правом внесення застави у сумі 630 тисяч гривень.

 

Не життя, а блокбастер

— Взагалі, ця каденція Черкаської міської ради аж надто кривава і заслуговує щонайменше власної назви для історії. Підпали машин, вбивства журналістів і депутатів, «викрадення» і наймані кілери – не кожен хітовий блокбастер Голлівуду у своєму сценарії має такий набір сюжетних штампів. А все — через намагання встановити контроль над немаленьким бюджетом децентралізованих Черкас, — характеризує методи співпраці нинішньої влади громадський активіст Олександр Рибалка.

Та міська влада цієї каденції прославилася чи не найбільшою кількістю подібних кримінальних розбірок. Причини цього зрозуміти важко: чи то до влади в місті прийшов криміналітет, чи то міські керівники щемлять інтереси місцевого криміналітету? І оскільки поліція не хоче чи не може поставити у цих розбірках крапку, пересічним черкащанам залишається тільки гадати у чому ж річ. Та від випадку до випадку реакція городян стає дедалі толерантнішою, і зовсім не смішні речі викликають жартівливі та іронічні коментарі. Ця байдужість тривожить, бо ми почали сприймати кримінальні методи протистояння як норму, як щось що нас не стосується. Тож чи спроможні будемо зробити висновки, роблячи свій новий вибір на виборах цього року?