Рятували й рятувались

Медичні працівники, попри основну свою функцію – рятувати інших, інколи потрапляють у ситуації, коли на роботі самі потребують порятунку.

Нетверезому золотонісцю не сподобалось, що його хитало на ямах, тому він побив водія «швидкої»

Нетверезому золотонісцю не сподобалось, що його хитало на ямах, тому він побив водія «швидкої»

Так, минулої неділі, в диспетчерську Смілянської станції швидкої медичної допомоги надійшов виклик про те, що «жінці дуже погано». Чоловік, який телефонував, не захотів пояснювати диспетчеру подробиць, відмовився надати номер телефону й поклав слухавку. Бригада виїхала за вказаною адресою. Через деякий час до них вийшов чоловік з ознаками алкогольного сп’яніння і провів до квартири. Відчинивши двері, він пропустив фельдшерів усередину, де до них кинувся великий чорний пес, на вигляд бійцівської породи. На прохання медиків зачинити собаку в кімнаті, їм у грубій формі відповіли: «яка вам різниця, не вигадуйте, проходьте, собака не кусається». Фельдшери пояснили, що бояться пса і ще раз попросили прибрати його до іншої кімнати. У відповідь знову почули лайку. Але один із чоловіків таки прибрав собаку. Зайшовши до пацієнтки, медики знову почули лайку. Жінка сказала, що їй допомога від фахівців, які бояться якоїсь собаки, не потрібна. В цей час один із чоловіків почав із силою виштовхувати медиків із квартири. Одна з працівниць «швидкої», остерігаючись за своє здоров’я, натиснула «тривожну кнопку».

За словами прессекретаря КНП "Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф ЧОР" Ірини Назарок, цей випадок агресивної поведінки стосовно працівників швидкої допомоги цього року перший. Однак минулого року водіям діставалось від агресивних черкащан, і тривожні кнопки їм доводилось тиснути не раз. Тривожні кнопки по всій області діють уже півтора роки. У Центру є договір із Державною службою охорони. Якщо медик натискає кнопку, у працівників ДСО відразу висвічується інформація і вони виїжджають на виклик.

Рятуватись від агресивного хворого довелось члену бригади швидкої допомоги у червні минулого року в Золотоноші. Бригаду викликали у місцевий бар для чоловіка, який був у стані алкогольного сп'яніння. Медики транспортували його до приймального відділення Золотоніської лікарні. Та нетверезому золотонісцю не сподобалось, що його хитало на ямах по дорозі. Тому по приїзді до приймального відділення він за це побив водія карети швидкої.

А в липні минулого року в Черкасах 50-річний чоловік впав із третього поверху по вулиці Митницькій. Уже в авто швидкої чоловік із закритим переломом кісток гомілки намагався вчинити бійку. Опісля вистрибнув із машини, «закритий перелом» став «відкритим. Утримати пацієнта допомогли небайдужі перехожі, а фахівці бригади знову допомогли йому, оскільки той зняв шину, катетер і в нього відкрилась кровотеча.

У листопаді на виклику дісталось водію бригади швидкої. Так, на Канівську підстанцію швидкої медичної допомоги надійшов виклик «Травма голови у чоловіка». Бригада одразу виїхала в село Ліпляве. На місці події медики з’ясували, що травму отримав 22-річний чоловік під час сварки з рідним братом. Зі слів молодшого, старший брат вдарив його по голові невідомим предметом. Фельдшер надав допомогу пацієнтові. А в цей час медику подзвонив диспетчер і повідомив, що, зі слів водія, біля авто «швидкої» лунають постріли. Вибігши на вулицю, фельдшер зрозумів, що біля автівки дійсно стріляв старший брат потерпілого. Також, зі слів водія, чоловік кричав і погрожував дістати бойову гранату. Бригада викликала поліцію. Однак поїхати з місця пригоди не змогла, оскільки дорога була перекрита хмизом і дровами. «врятували» медиків працівники поліції, які вилучили зброю в агресивного чоловіка.

Попри такі неприємні інциденти, медики екстренки витягають із того світу черкащан. Так, у Городищі медики, які повертались із виклику,  "запустили серце" чоловіку. Останній лежав на землі неподалік лікарні. Черкащанину, який перебував у стані клінічної смерті, медики відразу ж почали серцево-легеневу реанімацію з дефібриляцією: серце в чоловіка запустили, але він не дихав. У автівці «швидкої» медики продовжили проводити інтенсивну терапію та штучну вентиляцію легень. У приймальному відділенні Городищенської райлікарні бригада ще тричі робила дефібриляцію, остання була успішна – у чоловіка відновилося дихання. З безперервним моніторингом важливих параметрів життєдіяльності, хворого передали до реанімаційного відділення.

А 11 січня, близько 20.00 бригада медиків рятувала двох молодиків. У заростях біля пляжу один закляк у зацепенілій позі, а інший харчав піною. Їх під час прогулянки з собакою виявила речниця патрульної поліції Черкаської області Зоя Вовк. Пізніше стало відомо, що в такому стані вони пробули понад 20 хвилин. Схоже, щось пішло не так після вживання нарковмісних речовин, бо чоловіки мали ознаки наркотичного сп’яніння та отруєння, а поряд валявся пристрій для куріння, зроблений із пластикової пляшки. Перевернувши парубка в стабільно бокове положення, Зоя Вовк одразу викликала швидку. Бригада швидко прибула та привела до тями 27-річного містянина.

До виклику швидкої допомоги зазвичай призводять несподівані й стресові ситуації. В таких умовах людям властиво забувати навіть прості номери телефонів. Паніка призводить до того, що диспетчер чує тільки плутані, сумбурні пояснення на підвищених тонах, а тим часом іде час, такий необхідний пацієнту, - пояснила Ірина Назарок. –  Тож просимо при виклику правильно й чітко відповідати на питання оператора – це потрібно для якісної й швидкої роботи бригад. Додатково хочемо нагадати: якщо ви побачили, що на газоні лежить чоловік і збираєтесь викликати "екстренку" – спершу запитайте, чи потрібна цьому чоловіку допомога. Часто бригада приїжджає, а людина, виявляється, просто відпочиває або хильнула зайвого і зустрічає медиків нецензурною лайкою, а то навіть і бійкою. Пам’ятаймо: кожна хвилина затримки екстреної медичної допомоги зменшує шанси вижити на 5 %. Коли медики “екстренки” виїздять на прохання пацієнтів, яким достатньо допомоги чи консультації сімейного лікаря, вони ризикують запізнитися допомогти людині, для котрої кожна хвилина – це питання життя або смерті.