Слідом за газом дорожчає електрика: громади економитимуть на вуличному освітленні, може зрости і вартість водопостачання

Із листопада в Україні подорожчала електроенергія для бюджетних організацій. Замість 3 гривень 60 копійок віднині вартість кіловату електроенергії зросла до 4 гривень 20 копійок. З доставкою це виходить більше 5 гривень. Для багатьох громад така новина виявилася цілковитою несподіванкою.

– Ми одними із перших на Черкащині розпочали масштабну заміну газових котлів на альтернативні джерела енергії, – розповідає міський голова Кам’янки Володимир Тірон. – Замість газу хотіли купити дрова, а вони виявилися по 2620 гривень за кубометр. Також хотіли замінити систему опалення нашої адміністративної будівлі – перейти на електрику. Але ціна електрики з доставкою стала більше 5 гривень. Днями до мене прийшла освіта. Їм до кінця року не вистачає 600 тисяч за новими цінами. Завтра прийде медицина з тим самим. А де брати гроші?

У Христинівці економлять на вуличному освітленні.

– Доводиться змінювати таймери на приладах вуличного освітлення, – каже заступник міського голови Христинівки з питань ЖКГ Михайло Кальніцький. – Зменшуємо час освітлення. Відбираємо по пів години. Інакше не можемо, бо тоді не вкладемося в ту суму, яку запланували. У січні ухвалимо новий бюджет і будемо коригувати. Всюди встановлюємо економні ліхтарі, щоби світла було більше, а витрат енергії – менше. Слідом за підвищенням ціни на електрику іде ще одна проблема – маємо підвищувати ціни на водопостачання. Лише в січні затвердили тариф у 19 гривень 78 копійок. Але тоді розрахунки робили з ціни електрики в 3 гривні 60 копійок. А зараз треба дивитися на нові реалії.

– Нам обіцяли бюджетну субсидію на електрику, – каже сільський голова села Шевченкове Сергій Смалько. – А після подорожчання бачимо, що електрики нам не вистачить десь на останні пів місяця. Купити додатково поза тендерною процедурою ми не можемо. Тому змушений постійно нагадувати підлеглим про економію. Іншого виходу просто не маємо. 

У Тальному теж змушені коригувати показники бюджету.

– На найближчій сесії треба додати 700 тисяч гривень освіті, – говорить міський голова Тального Василь Сідько. – Плюс скоригувати суму на вуличне освітлення та на потреби водоканалу.

Керівник тальнівського водоканалу Володимир Гречка розповідає, що підприємство не заплатило людям зарплату за жовтень.

– Сьогодні в Тальному храмовий празник, а 62 працівники залишилися без зарплати. Бо з новими тарифами стоїмо перед вибором: або заплатити зарплату, або віддати гроші за енергоносії. Постачальники спочатку говорили про ціну в 3,80, потім пішла розмова про 4,20 за кіловат, а зараз уже чути нову цифру – 4 гривні 60 копійок. Таких тарифів ми  не витримаємо. Без бюджетної підтримки підприємство «ляже».