Сніжної зими до кінця січня не чекайте

Новий рік без снігу – вже не дивина, проліски в січні – теж не сюжет казки, таки березень помінявся з січнем місцями. І по відчуттях так, ніби надворі пізня осінь або рання весна. Цьогорічну зиму, поки що, можна характеризувати, як аномально теплу та значним дефіцитом опадів. Середня температура з початку зими становила 1,5º тепла, що аж на 5º вище кліматичної норми на цей час.

- У роки зі схожим погодним сценарієм, зимовий режим погоди, а саме перехід середньодобової температури через 0º у бік зниження, наставав із запізненням, найпізніше – 26 січня. Дефіцит опадів в деяких районах області триває майже рік, – проаналізував начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань. – Причиною такого не звичайного сценарію є активність атлантичних циклонів, які виносять тепло на схід і не дають закріпити там свої позиції Азіатському антициклону.

Центральна Україна, зокрема Черкащина, наразі залишається на межі цих циклонів і виступів південного антициклону. Тому погода утримається на так званому  «зачарованому нулі».

Середній температурний фон коливається біля цієї позначки з невеликими відхиленнями і не дає зрозуміти, що це? – ще осінь, або вже початок весни?

- З початку календарної зими рослини озимих культур перебували в стані неглибокого зимового спокою. Перезимівля відбувалася за відсутності снігового покриву, мерзлоталому ґрунті та при незначній сумі від’ємних температур повітря. Можливість повільно вегетували рослини мали в попередній період - з середини до 27 грудня, коли температури були незвично високі (денна 7-15° тепла, середньодобова 3-11° тепла), - зазначив Віталій Постригань. – Тоді на полях з’явились додаткові сходи, спостерігалось набухання бруньок окремих видів дерев та чагарників. Проте, за рахунок коротких днів, сонячної енергії не вистачало для їх активного росту та розвитку.

За такої погоди, коли ще не встановився зимовий режим погоди, а значить і не відбувся остаточний перехід рослин у стан зимового спокою, зміна денних «плюсів» на нічні «мінуси», дає змогу рослинам одержати додаткове загартування. Тобто, за відсутності процесів росту, у рослинах триває накопичення цукрів та інших корисних речовин, які допоможуть їм пережити можливі наступні несприятливі погодні умови. Найбільшу загрозу для озимих становлять сильні морози за недостатнього снігового покриву та різкі коливання температури. На кінець декади, як і з початку зимівлі,  завдяки тому, що не було низьких температур та інших несприятливих явищ, ризики для загибелі озимини відсутні.

За прогнозом, що під натиском глибокої улоговини північно-атлантичного циклону погожий антициклон відійде на південь, за межі країни.

Тому характер погоди зміниться. Вдень 22 січня із проходженням атмосферного фронту чекаємо на посилення західного вітру до небезпечних 15-20 м/с і невеликі опади, переважно у вигляді мокрого снігу. Температура повітря вночі 0-2º тепла, вдень 1-3º тепла.

У четвер, 23 січня невеликий мокрий сніг та посилений вітер утримаються. Зі зниженням температури повітря до слабко морозних значень опади, підмерзаючи, можуть утворювати на дорогах ожеледицю. До кінця дня 23 січня чекаємо на припинення опадів та послаблення вітру.

У наступні вихідні дещо потепліє, опадів теж не варто чекати. За попередніми оцінками, до кінця січня встановлення зимового режиму погоди і стійкого снігового покриву не очікується.