На Черкащині буде найгірший урожай яблук за останні шість років

У Черкаській області фермери будуть без урожаю яблук. Причина – заморозок 11 травня.

– Яблук не буде, – каже садівник із села Шевченкове Звенигородського району Микола Олійник. – Принаймні в нашому регіоні – точно. Померз урожай у Вінницькій області й навіть у деяких районах Чернівецької. Зате в Херсонській – повно яблук. У Миколаївській – те саме. Навіть сусідня Полтавщина буде з яблуками. Ну, і традиційна Закарпатська область. Я навесні обприскував дерева дорогими італійськими препаратами – антидепресантами. Нічого не допомогло. У нас стирчить 3-5 яблук на вершках дерев. Ці 3-5 яблук будуть переповнені азотом. Їхня клітковина буде рідкою. Такі плоди лежати не будуть. Про ціну я говорити не буду. Її повинні сформувати вже зараз яблука ранніх сортів. На жаль, у нашій області їх майже ніхто не висаджує.

Микола Сергійович тішиться, що збереглися груші.

– Груші відцвіли раніше і їхня зав’язь не постраждала від морозів. Тому врожай груші буде. Хіба що грушева мідяниця пошкодить його. Цього шкідника не було в нас 30 років. Боротися з ним украй важко, бо він покривається своєрідною медовою оболонкою і дістати личинки препаратами дуже важко.

Фермер Олександр Масенко із села Ковалиха Смілянського району має 36 гектарів саду.

– Маємо на Черкащині лише 5% яблук у порівнянні із минулорічним урожаєм, – розповідає. – У ніч на 11 травня що я тільки не робив. І палив багаття, і обприскував сад водою. Нічого не допомогло. Температура була від 2,5 до 5,5 градусів морозу. Ціна на яблука буде просто страшною. Також пропало 40% врожаю черешень і майже 80% маленьких саджанців персиків. Збитки можна рахувати мільйонами. За 47 років, що я займаюся садівництвом, такої катастрофи не було. Навіть найхолоднішої зими 1963 року вимерзли лише бруньки персика. А цього – пропав увесь урожай.

Натомість Василь Курдус із Чижівки Звенигородського району стверджує, що не все так погано.

– Постраждали фермери, чиї садки були в низині, – каже Василь Олександрович. – У кого на горбочку – у того яблука є. Я очікую, що мій цьогорічний врожай буде на 12 відсотків менший від минулорічного.

Прогнози на певний неврожай яблук підтверджує й Олександр Хорев – керівник АПК «Інформ».

– В усій Україні матимемо найнижчий урожай яблук за останні 6 років – лише 1 мільйон тонн. Минулого року було на 100 тисяч тонн більше. Така ситуація не лише в Україні, а й по всій Європі. Польща збере лише 2,8 мільйона тонн, що на 35% менше аніж минулого року. Росія замість минулорічних 1,7 мільйона тонн взагалі матиме лише 1,1.