Життя без газу

Вже понад тиждень жителі двох черкаських висоток по бульвару Шевченка 367/1 та вулиці Різдвяній, 41 живуть без газу. Відсутність блакитного палива у 210 квартирах забрала у їх мешканців не лише можливість нормально харчуватися, а й помитися. Йдеться про дві черкаські п’ятиповерхівки, які окрім газових плит мають ще й газові колонки. Причина незручностей такої кількості городян — невизначеність та суперечка, хто ж утримує внутрішньобудинкові мережі, на яких трапилася аварійна ситуація. Допоки власники квартир візьмуть на себе утримання мереж — ПАТ «Черкасигаз», аби уникнути надзвичайних ситуацій, відімкнуло їм газ.

Законодавчі колізії залишили черкащан без гарячої їжі та води

Законодавчі колізії залишили черкащан без гарячої їжі та води

Побутові випробування
— На початку минулого тижня до нашого під’їзду приїхала група людей. Вони під приводом, що ніби хтось похуліганив та перекрив газову засовку, відімкнули від газопостачання два наших будинки, — розповідає житель будинку по бульвару Шевченка 367/1, пенсіонер Володимир Яценко. – Ми переконані, що в такий спосіб «Черкасигаз» домагається, аби наша Придніпровська служба утримання будинків та Об’єднання співвласників багатоквартирного сусіднього будинку взяли на утримання мережі, а це 220 грн, які протягом року має сплачувати за таке утримання кожна квартира. 60 років ті труби у нашому будинку та оце зараз нас викручуванням рук примушують їх утримувати.
У Придніпровській СУБ роз’яснюють - ідеться не лише про внутрішньобудинкові мережі, а й про укладання прямих угод між мешканцями будинку та ПАТ «Черкасигаз» на техобслуговування газового обладнання — газових плит та газових колонок.
- ПАТ «Черкасигаз» утримує мережі до будинку. Внутрішньобудинкові мережі — на утриманні співвласників будинку. Однак у чинному тарифі видатки на це техобслуговування не передбачено. Подібна ситуація практично з усіма багатоквартирними будинками міста, — роз’яснює головний інженер КП Придніпровська СУБ Денис Сердюк. - Тому між керівництвом Придніпровської СУБ та ПАТ «Черкасигаз» є домовленість, що у випадку аварійної ситуації на внутрішньобудинкових мережах, газопостачання у такий будинок припиняється. Оперативно ПАТ «Черкасигаз» та Придніпровська СУБ укладають додаткову угоду на техобслуговування внутрішньобудинкової системи газопостачання. Споживачам необхідно укласти прямий договір з ПАТ «Черкасигаз» на обслуговування газових приладів (газових плит та колонок). У будинку по бульвару Шевченка 367/1 відбувся несанкціонований доступ до газових систем. Через цей будинок іде газ до будинку по вулиці Різдвяній 41, саме тому ці дві висотки зараз без газопостачання. Населення в процесі підписання договорів.
Як зазначають у СУБі, процес затягнувся, бо в будинку багато квартир і допоки останній мешканець не укладе прямий договір на обслуговування газових приладів, газопостачання в будинок не відновлять.
Тим часом мешканці пристосовуються до інших джерел енергії. У хід ідуть електроплити, кип’ятильники, мультиварки. Як довго затягнеться газова блокада, сказати важко. Вже понад місяць у подібній ситуації жителі будинку по вулиці Чехова, 39.

Законодавче різночитання
Якщо Придніпровська СУБ та мешканці будинку по бульвару Шевченка 367/1 у процесі підписання угод з ПАТ «Черкасигаз», то в ОСББ по Різдвяній, 41 та Чехова, 39 справи складніші.
- Колізія в законі. На наше розуміння ПАТ «Черкасигаз» не має права співпрацювати з ОСББ, бо ми не згадані в законі. Вони можуть укладати угоди з власниками та балансоутримувачами, а ми співвласники, — роз’яснює голова ОСББ по вулиці Різдвяній 41 Валентина Височин. - Ми звернулися до «Черкасигаз» із пропозицією підписати додаткову угоду з кожним із мешканців, однак вони на це не погоджуються. Ми готові іти на переговори, сидіти без газу, перекривати дороги, але ми не підемо на порушення законодавства. Я хочу вирішити все в правовому полі. Сьогодні ми звернулися до прокуратури, Антимонопольний комітет, народних депутатів, прем'єр-міністра, Президента. Ми сподіваємося підписати хоча б тимчасову угоду для відновлення газопостачання, бо з 1 травня вступить у дію закон «Про житлово-комунальні послуги», за яким Черкасигаз повинен буде здійснювати техобслуговування внутрішньобудинкової мережі, яке зараз хоче перекласти на нас. Мешканці ж робитимуть лише ремонт цієї мережі.
Члени ОСББ запевняють, що готові чекати до 1 травня, адже підписавши сьогодні угоди, візьмуть на себе зобов’язання, які вже за пару місяців не повинні будуть виконувати. Слід розуміти, що в подібній ситуації може опинитися будь-який будинок нашого міста.

ОФІЦІЙНО
На офіційній інтернет-сторінці ПАТ «Черкасигаз» розміщено роз’яснення: «У зв’язку зі змінами у законодавстві з 1 січня 2019 року ПАТ «Черкасигаз» припиняє виконувати роботи з планового технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання і планового випробування на щільність внутрішньобудинкових газопроводів. Відтепер зазначені роботи виконуватимуться на договірних засадах на умовах вільного ринку. За стан газових мереж у середині житлових будинків та нежитлових приміщень до точки розмежування відповідає власник, балансоутримувач, у багатоквартирних будинках — ОСББ або управитель. За безпечну експлуатацію мереж у квартирі відповідає споживач».

Ціна питання:
Після підписання прямої угоди на обслуговування газових приладів власники газових плит щороку сплачуватимуть 90 грн, а газових плит та колонок - 220 грн. ПАТ «Черкасигаз» – не єдине підприємство, яке може надавати подібні послуги, тож у мешканців є можливість звернутися до інших організацій.