Тальнівський район набрався кредитів

Тальнівський район загруз у кредитах. Районна влада вже позичила 11 мільйонів гривень і цьому кінця-краю не видно! Про це пише районна газета «Колос».

– Ситуація неприємна, але не така страшна, – каже колишній перший заступник голови Тальнівської районної адміністрації Володимир Гречка. – Ці гроші не беруться в банку під якісь космічні проценти. Ці кошти позичаються із державного бюджету як безпроцентна позика. Зараз я не досконально володію ситуацією, але виходячи з попереднього досвіду, можу припустити, що через епідемію коронавірусу скоротилася плата за землю. Виробники отримали пільги й скористалися ними. Плюс треба виплачувати відпускні вчителям, лікарям, іншій бюджетній сфері.

Голова бюджетної комісії Тальнівської районної ради Олександр Дімітров каже, що у всьому винен людський фактор.

– 11 мільйонів – це вся сума за пів року. Включно з тими коштами, що брали й повертали. Зараз позичено трохи більше 3 мільйонів. Район банкрутом не визнають, бо  це державні кошти й у разі надходжень грошей до районного казначейство забере 90% на погашення цього кредиту. Тобто район банкрутом не стане. В чому причина такої ситуації? Їх є кілька: зменшилася дохідна частина бюджету й не зменшилася видаткова. А це вже недопрацювання конкретних виконавців. Роботу треба робити, а в нас у районі нікому до цього діла немає. Простий приклад. Тальнівщина має 14 тисяч працездатного населення. З них офіційно працюють і сплачують податки лише 4 тисячі. Із цих 4 тисяч половина – бюджетна сфера. Решта – майже всі отримують мінімальну зарплату. Хто в це повірить? Але в районі така ситуація нікого не турбує і ніхто її не намагається виправити.

Олександр Степанович називає кілька конкретних причин.

– Від 20 до 30 мільйонів зменшилася плата за землю. В кожному селі є землі запасу, за які ніхто не платить, або платять чисто символічно. Це робота районних чиновників: знайти, облікувати і змусити платити. Інший приклад: військова частина, яка розташована в межах нашого району, сплачувала за землю в Маньківський район. І нікому до цього діла не було. Я особисто зустрівся з командиром, показав документи і з нового року Тальнівський район отримав 800 тисяч плати за землю. Але це лише епізод. Цього року район опустився на останнє місце в області по негативній динаміці плати за землю. Інша причина – несплата податку з доходів фізичних осіб. Тут ми на 6 місці з кінця списку.  Таким чином дохідна частина суттєво зменшилася. Натомість не зменшилася видаткова частина. Коли я приїхав на Тальнівщину, тут було 7,5 тисячі учнів у школах. Зараз їх менше 3 тисяч. А кількість шкіл і вчителі майже не зменшилася. Бо оптимізація шкіл – процес довгий. Їх не скорочували останні 15 років. А зараз ми лише почали цю роботу. І швидкого результату не буде. Треба почекати кілька років. Поки виплатимо компенсацію вчителям, купимо шкільний автобус і лише тоді почнемо економити.

Загальний фонд бюджету Тальнівського району – 47,5 мільйонів. Плата за землю залишається в сільських радах. Отримавши ці кошти, вони сплачують субвенцію до районного бюджету.