У Шполянському відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання виявили розкрадання продуктів харчування

У рамках реалізації національного превентивного механізму регіональним представником Уповноваженого ВРУ з прав людини в Черкаській області Валерієм Єфіменком та регіональним координатором взаємодії з громадськістю Людмилою Проценко було здійснено моніторинговий візит до відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання комунального підприємства «Територіальний центр соціального обслуговування» Шполянської міської ОТГ.

Члени моніторингової групи ознайомилися з умовами проживання, організацією харчування, рівнем побутового та медичного забезпечення мешканців закладу, а також станом дотримання заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

На час візиту в установі, яка розрахована на проживання 30 осіб, перебувало 25 підопічних, ніхто з яких не мав ознак гострої респіраторної хвороби та підвищеної температури.

Під час моніторингового візиту встановлено, що попри наявність запасів нової постільної білизни та подушок, для підопічних використовується зношена та запрана білизна. В кімнатах відчувався неприємний запах, для лежачих хворих використовується не медична клейонка, а поліетиленова, що провокує попрілості. Також при огляді кухонного приміщення було викрито розкрадання продуктів призначених для підопічних.

Моніторингова група також звернула увагу на порушення права осіб з інвалідністю на реабілітацію: їх не забезпечено повною мірою технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення. Зокрема, не забезпечено протипролежневими матрацами, туалетними стільцями, приліжковими столами та ін.

Деякі кімнати, в яких проживають підопічні, взагалі є прохідними, що створює дискомфорт та порушує право на приватність.

Також були виявлені й інші порушення: відсутність доступу до питної води, перспективного меню, дієтичного харчування та добових проб страв; неналежний контроль за якістю страв, які видаються підопічним, прострочені харчі, які були підготовлені до видачі на обід ; антисанітарні умови на кухні, брудний та зношений кухонний інвентар тощо.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлений звіт із детальним зазначенням виявлених недоліків та будуть направлені листи-реагування до відповідних органів.