У Золотоноші на Черкащині здійснено моніторинг дотримання прав представників ромської національної меншини в умовах поширення пандемії COVID-19

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області Валерій Єфіменко та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВР України з прав людини в Черкаській області Людмила Проценко відвідали місце компактного проживання ромів у місті Золотоноша Черкаської області, з метою з’ясування стану дотримання прав ромів у сфері доступу до медичних, освітніх, соціальних послуг, забезпечення необхідними засобами соціального захисту, доступу ромських дітей до освіти тощо.

Під час візиту встановлено, що в м.Золотоноша постійно проживають близько 1200 осіб ромського походження, родини яких ведуть осілий спосіб життя в житлових будинках.

Члени моніторингової групи поспілкувалися з представниками ромської національної меншини та керівництвом органу місцевого самоврядування .

За повідомленням лідера Золотоніської общини ромів «Аме Рома» Володимира Бамбули, під час реалізації карантинних заходів, порушень чи обмежень їхніх прав, пов’язаних із належністю до ромської національної меншини, з боку органів влади та медичних закладів не відбувалось. Близько 80% ромів підписали декларації із сімейними лікарями. Випадки захворювання на коронавірусну хворобу серед представників ромської національної меншини не зареєстровані. Під час карантину ромській спільноті, яка є соціально вразливою верствою населення, була надана гуманітарна допомога засобами індивідуального захисту та продуктовими наборами від міжнародного благодійного фонду «Відродження», продуктовими наборами від Центру соціальної допомоги Золотоніської міської ради.

Під час спілкування з ромськими сім’ями було з’ясовано, що більшість мешканців ромської громади на час карантину потерпали від безробіття. Крім того, існують об’єктивні перешкоди для офіційного працевлаштування ромів, які пов’язані з відсутністю належної освіти або досвіду роботи за спеціальністю.

Додаткове інформування щодо профілактичних заходів від коронавірусної інфекції серед ромської спільноти проводиться через інтернет-розсилку у групі мережі «Вайбер» roma.zolo.info/

Як повідомив представник ромської спільноти Володимир Бамбула, всі соціальні виплати ромам Золотоноші збережені сповна. На думку лідера ромської громади, найактуальнішою проблемою, яка виникла через запровадження карантину, є запровадження дистанційної освіти дітей. Забезпечити її на належному рівні ромам досить складно, оскільки більшість ромських родин не мають відповідного обладнання для проведення відеоуроків, а також у багатьох батьків не достатня освіта, щоб допомогти дітям у засвоєнні нових знань дистанційно.

Золотоніська община ромів має Центр спілкування «Діалог між поколіннями», під час відвідування якого до моніторингової групи звернулася одинока мати чотирьох малолітніх дітей з проханням про оформлення дітям документів, що посвідчують особу – без них дітей неможливо влаштувати до дитсадка чи школи.

Деякі роми скаржилися на некоректну поведінку працівників Управління ЖКГ Золотоніської міської ради під час прибирання території.

Моніторингова група зустрілась із міським головою Золотоноші Віталієм Войцехівським та секретарем міської ради Наталією Сьомак. Під час зустрічі обговорені проблеми ромської громади, виявлені під час візиту, досягнуто домовленості про співпрацю Золотоніської міської ради з регіональним представництвом Уповноваженого щодо надання консультативної підтримки у забезпеченні захисту прав людини, і, безпосередньо стосовно  прав ромської громади, яка проживає  у м. Золотоноші.

За результатами моніторингового візиту готується звіт та акти реагування.