У Золотоноші зловмисники спалили 12 автобусів місцевого перевізника

У ніч із неділі на понеділок, 24 серпня, невідомі спалили в Золотоноші 12 автобусів місцевого автотранспортного підприємства. Місто і села району залишилися без транспортного сполучення.

У вівторок зранку містом їде білий ПАЗ маршруту №2 «Золотоноша – Новодмитрівка». Сходжу в центрі міста й питаю в таксистів, як добратися до погорільців.

– Це 4-5 кілометрів, – кажуть.

Місцеве АТП розташоване на невеличкому підвищенні. У коридорі в ящику складено таблички з написами рейсів.

Головний механік Сергій Стеценко розповідає про пригоду неохоче.

– Я взяв три дні відпустки й поїхав на відпочинок. Сторожа в нас немає. Його обов’язки виконує черговий механік. Мені зателефонували о 1 годині 24 хвилини ночі. Кажуть, горять автобуси. Наказав негайно викликати пожежників і поліцію. Сам кинувся обдзвонювати хлопців. Додзвонився до Толі Безверхого. Він ускочив у машину й кинувся на роботу.  Встиг врятувати один автобус.

Водій Анатолій Безверхий пам’ятає всі подробиці.

– Мені зателефонували о першій годині 44 хвилини ночі. Приїхав за 7 хвилин, а тут – справжній армагедон. Горить уся лінійка автобусів. Пожежники якраз другий раз воду заливали. Я заскочив у крайній «Богдан». Мене ще й не хотіли пускати, але упросив. З боку водія він уже загорівся, впало скло. Кинувся до «ручника», а ручка вже розплавилася. Вхопив відро води, плюснув і зняв із «ручника». А хлопці-пожежники відіпхали на кілька метрів. Автобус погорів, але, як кажуть, «подлєжит восстановлєнію».

Головний механік бідкається:

– Новий автобус коштує два мільйони гривень. Де брати такі кошти? Вціліло лише 5 автобусів. Ті, що були на ремонті, по гаражах. Серед згорілих – два після капітального ремонту з новою гцмою. Решта – всі на ходу. Зараз запустили лише два рейси – другий і п’ятий маршрути. Що буде далі – не знаю. Начальник поїхав на переговори. Автобуси застраховані не були, бо кожному – понад десять років.

– Колектив залишився без роботи. А нас тут – 57 осіб, – скаржиться бухгалтер Валентина Ярмоленко. – Деякі люди по тридцять і більше років відпрацювали.

Сергій Стеценко поступово розговорюється. Пропонує провести екскурсію підприємством.

– Ніхто не знає причину, – розповідає дорогою. – Може, якісь конкуренти нові з’являться. А, може, хтось хоче ремонтну майстерню собі забрати. Бачте, як тут усе до ладу зроблено. Ось наші нові котли на котельні. Їх два. Працюють і на газі, й на твердому паливі. Тут у нас молоді хлопці – відразу після армії.  Всі отримують офіційну зарплату. Даємо повний соціальний пакет. Ось цей корпус директор – Малишко Петро Павлович – наказав пофарбувати. Он там – водонапірна башта. Її  теж мали фарбувати. Ніяких погроз ні він, ні я не отримували. Уявлення не маємо, кому це було потрібно.

Виходимо на площу, де стоять згорілі автобуси. На асфальті – сліди від водяних потоків упереміжку із сажею.

– Бачте, ще димлять. Нехай поліція розбирається, але мені розповідали, що було три місця підпалу, – каже головний механік. – Бачте он ті ПАЗіки? Це дизельні. Їх спеціально підпали – то вони швидко не загоряться. А тут, видно, хлюпнули чимось.

Останнім стоїть жовтий «Богдан». У нього обгорілий дах, правий бік і пасажирський салон.

– Оце той автобус, що Толя спас. А решта піде на металобрухт. Що буде з нами, далі – не знаю.

10 років тому на цьому підприємстві вже була спроба підпалу. Тоді зловмисники зіпсували три автобуси.

Перший заступник міського голови Золотоноші Олег Масло запрошує до себе в кабінет.

– Ситуація – справді важка, – розповідає. – Із шести автобусних маршрутів залишили два найдовші. На осінь пасажиропотік збільшується. Діти йдуть до школи, пенсіонери переходять із велосипедів на автобуси. Спільно з районною радою проведемо засідання. Бо на села зовсім автобуси не ходять. Ухвалимо програму підтримки. Прямо допомогти грошима не зможемо – забороняє законодавство. Але, якщо підприємство наважиться взяти кредит – спробуємо гасити відсотки. На Черкаси ще їздять інші перевізники. Тому тут ситуація – не критична.

Поліцейські розглядають кілька версій пожежі, одна із яких — підпал. Відкрито кримінальне провадження ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу України — умисне знищення або пошкодження майна.