Умань - в очікуванні хасидів

Пандемія коронавірусної хвороби не завадить цього року хасидам зустріти новий 5781 рік в Умані на могилі цадика Нахмана. У Кабміні навіть підрахували, що цього року на святкування іудейського нового року Рош га­-Шан з’їдуться до 10 тисяч прочан. І це — лише приблизні дані. Торік, наприклад, до Умані приїхали близько 30 тисяч прочан більш як із 25 країн світу. Епідеміологи б’ють на сполох й зазначають, що наслідки вересневого паломництва можуть бути плачевними.

Найбільше прочан до Умані зазвичай приїжджає з Ізраїлю. Нині ця країна перебуває у «червоній зоні» ризику зараження коронавірусною інфекцією. Однак Україна не обмежує для них в’їзд на святкування Рош га­-Шану, який цього року хасиди святкуватимуть 18 вересня.

Заступник директора Держустанови «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» Микола Тищук каже, що проведення в Умані масового релігійного свята становить реальну загрозу спалаху захворюваності.

— Про небезпеку ми неодноразово попереджали обласну державну адміністрацію, — говорить Микола Тищук. — Востаннє листом від 11 серпня. Ризики – реальні, адже очікується приїзд великої кількості паломників із 25­ країн світу. В тому числі з Ізраїлю, який Всесвітньою організацією охорони здоров’я віднесений до «червоної зони» небезпеки. Це  — неконтрольований процес. На особу має бути 5 квадратних метрів на особу. Як це можливо в Умані під час паломництва? Альтернативою могло би стати онлайн богослужіння.

В облдержадміністрації поділяють ризики епідеміологів, однак констатують відсутність юридичного інструменту для заборони паломництва до Умані.

— Я особисто вважаю, що масовий приїзд паломників несе величезну загрозу і для паломників, і для населення. Хасиди обіцяють, що багато паломників не буде. Рішення щодо паломництва – поза межами компетенції ОДА. Держава Ізраїль також не менш стурбована, бо є ризики для громадян, – заявив голова облдержадміністрації Роман Боднар на пресконференції 17 серпня.

Водночас, влада області вже готує план «Б», за яким буде обмежено район паломництва в Умані.

— План «Б» – спільно з хасидами відпрацювати маршрути переміщення, обмежити район паломництва. Хасиди також обіцяють придбати кілька апаратів ШВЛ. Закликаю громадян виявляти толерантність і не поширювати неприязнь між людьми, — повідомив Роман Боднар.

Тим часом на офіційному сайті глави держави уманчанка Ольга Чирва зареєструвала петицію щодо запровадження обмеження на проведення масових релігійних святкувань в Умані у зв’язку з COVID­-19. Вона просить президента доручити Кабміну розглянути альтернативні варіанти їх відзначення. Слід зазначити, що петиція зареєстрована 12 серпня й за 5 днів набрала усього трохи більше тисячі голосів. Тим часом МОЗ Ізраїлю виступило проти проведення традиційного паломництва хасидів. Як повідомляє впливовий німецький мовник Deutsche Welle, про це заявив директор департаменту з міжнародних відносин МОЗ Ізраїлю Ашер Шальмон.

«Наша професійна позиція полягає в тому, що захід не слід дозволяти через зібрання 30 тисяч людей. Єдиний спосіб зупинити це – українські органи влади мають вжити належних заходів», — заявив Ашер Шальмон.

А от  влада Умані розглядає радикальний сценарій дій, аби не допустити масового паломництва хасидів. Так, міський голова Умані Олександр Цебрій поширив у Facebook відеозвернення до жителів міста, в якому пропонує встановити на час Рош га­-Шану блокпости на в’їздах до міста.

«Шановні уманчани, я готовий до найрадикальніших заходів. У рамках чинного законодавства. Ви пам’ятаєте, як це було, коли перекривались блокпостами в’їзди на територію міста Умань. Це рішення може прийняти комісія ТЕБ та НС міста Умані. Я хочу почути ваше ставлення до цього. Як ви будете відноситись, коли на період Рош га­-Шана ми зробимо такі запобіжні міри?», — запитав у відеозвернненні Олександр Цебрій.

До речі, у квітні цього року захворюваність COVID в Україні становила до 500 нових випадків за добу. При цьому вся країна жила у жорсткому карантині й було заборонено проведення масових релігійних заходів, зокрема, святкування Пасхи та відзначення поминальних днів. Нині ж МОЗ України щодня реєструє 1500-1800 нових випадків інфікування, однак це не заважає хасидам їхати до Умані.

17 серпня уряд підтримав пропозицію МВС про введення технічних обмежень на в’їзд іноземців до Умані, однак це не є забороною паломництва.