Віталій Шило: «Результат моєї роботи побачимо мінімум через рік»

Депутати на сесії обласної ради підтримали кандидатуру Віталія Шила на посаду директора Черкаської обласної лікарні. «Вечірка» говорить із новим керівником про кадри закладу, цілі і шляхи їх реалізації, які зміни чекають на черкащан у плані медичних послуг і якою новий очільник бачить заклад за три роки.

- Очолити нині лікарню, в якій обслуговується найбільше черкащан – ще той виклик. Не було сумнівів?

- Є амбіції, бажання реалізації чогось нового, по-новому підійти до вирішення певних проблем у розвитку медичної галузі, прагнення змін, тому сумнівів не було.

- Сьогодні лікарня працює, як і працювала до пандемії, правильно?

- Так. Є певні обмеження – поступлення в лікарню пацієнта з ПЛР-тестом або експрес-тестом, зробленим не раніше, ніж 48 годин тому. Хворі обурюються, однак це, перш за все, безпека самого пацієнта. Бо не тільки він поступає з негативним тестом, але й усі інші. І у відділення не приносять вірус. Враховуючи, що це лікарня третього рівня надання допомоги, то, апріорі, тут обслуговується і більша кількість пацієнтів. Однак у зв’язку з пандемією Covid-19 і карантинними заходами пацієнти стали в рази менше звертатись до профільних спеціалістів. Хто боїться захворіти, тому зменшує свої переміщення, частина пацієнтів пішла у приватні клініки, на амбулаторний прийом, частина лікується за місцем проживання. До нас приїздять на оперативні втручання. Частина пацієнтів сидять до останнього і поступають до нас у занедбаній, важкій формі.

- За три роки, а саме на такий термін із вами підписано контракт, справитесь? Вирішення яких питань для вас у пріоритеті?

- Я розумію побоювання депутатського корпусу, адже я – нова людина в адміністративному складі. Несуть відповідальність як вони, так і я. Якщо за три роки я покажу позитивний результат, контракт подовжать. Реформа МОЗ знівелювала і зруйнувала рівневість надання медичної допомоги. Кожна лікарня розвивалась самостійно і самостійно визначала, в кому напрямку їй розвиватись і як заробляти кошти. Головних лікарів змушують займатись тим видом діяльності, тими операціями, які приносять прибуток. Вважаю, що у відношенні до обласної лікарні не повинно такого бути, адже де лікуватись важким хворим, які потребують дообстеження й лікування? Звісно, що після перенесених інсультів і інфарктів краще лікуватись не в районній, а в обласній лікарні. Тут проводиться більше операцій, тому і якість їх краща.

- Нові керівники завжди ставлять амбітні плани. Ви теж їх озвучили - капітальна реконструкція всіх корпусів лікарні, утеплення, створення інфекційного відділення чи інфекційної лікарні, готель-гуртожиток, санвузол у кожній палаті...

- МОЗ почало приділяти увагу розвитку обласних лікарень, і фактично всі обласні лікарні включені у програму «Велике будівництво». Так, у рамках цієї програми в лікарні відбуваються капремонти, реконструкції, утеплення, внутрішньокапітальний ремонт, закупівля обладнання. Дев’ятиповерховий корпус утеплений і в ньому проведена заміна вікон, нині такі роботи тривають у семиповерховому корпусі. Скажу вам, досить якісно все робиться. У стадії завершення проєкти реконструкції відділень семиповерхового, дев’ятиповерхового й триповерхового корпусів, де розміщена реанімація. Кожного дня я зустрічаюсь із проєктантами і обговорюємо, як краще зробити. Кожне відділення визначило потребу у обладнанні. Планую обмежити трафік транспорту по території лікарні. Заїзд тільки для медичного транспорту, який обслуговує лікарню. Бувають дні, коли до семиповерхового корпусу неможливо під’їхати.

- Колектив закладу - 1500 осіб, однак проблема кадрів, а саме профільних лікарів і медсестер залишається. Як збираєтесь мотивувати колег, аби не тікали за кордон?

- Питання кадрів – одне з основних, бо лікарня без кадрів – це ні про що, навіть якщо вона буде наповнена найкращим обладнанням. Адже всьому новому й сучасному потрібно навчатись. А це час і витрати. Медичного вузу наш регіон не має, тому й кадрів недостатньо. Однак навіть після навчання інтерни не поспішають іти в лікарню в силу маленької зарплати, тому їх вибір – це фармація, або сфера, пов’язана з медобладнанням, де зарплата на порядок вища. Однак цю проблему ми вирішуватимемо за рахунок співпраці з Медакадемією, ЧНУ, відбору інтернів, висококваліфікованих спеціалістів інших провідних вузів – Полтавського, Вінницького, Львівського, Ужгородського, Івано-Франківського. Ми обиратимемо кращих, таких, які ростимуть і хотітимуть вчитись новому.

- Чим заманюватиме будете?

- Ми орієнтуватимемось на молодь, адже 20% кадрів закладу нині – пенсійного віку. Питання надання житла – в пріоритеті. Тим більше, у планах – побудова готелю-гуртожитку. У всіх клініках Європи є готелі, де живуть пацієнти, які потребують дообстеження, адже перебування в стаціонарі – дороговартісне. Пацієнтам дешевше жити 2-3 дні в готелі.

- Ще очолюючи урологічне відділення, ви завжди приділяли питанню трансплантології особливе значення. Які унікальні операції плануєте проводити, адже обласна лікарня - у трійці, які включено до пілотного проєкту з трансплантології.

- У нас є всі можливості і структурні підрозділи, які зацікавлені в проведенні трансплантацій. До того ж, буде проведено ремонт реанімації, де буде окремий бокс для пацієнтів, яким виконана трансплантація. Цей напрямок – серйозний, цікавий, і ми його будемо розвивати.

- Вам - 48 років. Скільки вам було років, як ви прийшли працювати в обласну лікарню?

- До обласної лікарні почав ходить після третього курсу інституту, із 1995 року. Місяць практики я проходив в урологічному відділенні. Я закінчив медичний інститут у 1998 році і прийшов до лікарні на інтернатуру. Мені було 25 років. Оперував я вже на інтернатурі. І ніколи не мав сумнівів щодо профілю – уявляв себе тільки урологом. 1 лютого 2000 року я написав заяву в обласній лікарні і почав офіційно в ній працювати. Із 2009 року я став завідувачем урологічного відділення. 2013 року я вже захистив дисертацію і отримав ступінь кандидата медичних наук.

 -Офіційно на цій посаді ви з 1 грудня. Важко?

- Так, важко. А хто казав, що буде легко? Я роботи і труднощів не боюсь. Треба час для того, щоб я вник в усі нюанси роботи. Частина колективу готова підтримати й пропонує свою допомогу. Інша – з острахом і недовірою ставиться. Це нормально. Я вважаю, що висновки треба робить не раніше ніж через рік.

- Лікарні подає на підписання НСЗУ той чи інший пакет медичних послуг. Що в планах?

- У планах – паліативна терапія й екстрена допомога. Зараз ми працюємо над тим, аби виконати всі вимоги і подаємо їх на підписання.

- Функціонал керівника обласної лікарні віддаляє вас від практика-лікаря. Хто керуватиме урологічним відділенням?

- Я планую оперувати. По-перше, це відволікатиме від адміністративної роботи, а по-друге, я це вмію і мені це подобається. В.о. завідувача урологічними відділенням призначено Коваленка Антона Вікторовича. Йому 35 років і все в його руках. У моєму відділенні багато молоді. А їм треба давати шанс. Тоді вони гори будуть перевертать. Урологічне відділення – моє дітище, мені небайдуже, і я переживаю за нього.

- Лікарня через три роки – це…

- Сучасна зовні і внутрішньо з застосуванням новітніх технологій, безпечна й комфортна для пацієнтів. Я старатимусь все це виконать.