Які нові медичні гарантії чекають на черкащан: відшкодування вартості інсулінів, медична допомога без прив’язки до місця проживання й зростання вартості лікування інсультів

Нова Програма медичних гарантій почне діяти з 1 квітня 2021 року. І знову – в непростих умовах пандемії COVID-19. Чого чекати черкащанам і як зміниться надання медичної допомоги?

35 пакетів медичних послуг

У проєкті Програми медичних гарантій (ПМГ) на 2021 рік передбачено 35 пакетів медичних послуг, у тому числі пакет вакцинації від COVID-19. Три пакети медпослуг  –  нові, ще п’ять  –  виокремлені з існуючих пакетів.

Згідно з новою програмою, розшириться перелік лікарських засобів для реімбурсації. З липня НСЗУ почне відшкодовувати вартість інсулінів, а з жовтня — лікарські засоби для лікування розладів психіки та поведінки, зокрема, епілепсії. Рецепт на додані до програми реімбурсації препарати стане електронним.

Програма медгарантій, як і раніше, базується на принципі екстериторіальності. Це означає, що пацієнт має право на допомогу без прив’язки до місця реєстрації чи проживання. Один із ключових акцентів — наближення медичної допомоги до пацієнта. Тому з квітня НСЗУ пропонує пакет послуг для лікування туберкульозу на первинці, а з липня — мобільні психіатричні команди, які зможуть надавати допомогу пацієнту вдома.

Нові пакети – ведення вагітності в амбулаторних умовах, стоматологічна допомога дорослим і дітям, лікування пацієнтів із гематологічними та онкогематологічними захворюваннями, готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії лікування методом перитонеального діалізу. Останні послуги НСЗУ закуповуватиме за окремим пакетом з 1 липня.

Пріоритетні напрями

Пріоритеною у програмі медичних гарантій є медична допомога в складних неонатальних випадках. Пролікований випадок за надання допомоги новонародженим вагою до 1500 г сягатиме 135 тис. грн (нині – 98500 грн), а тариф на пологи зросте з 8 до 10 тис. грн.

– Минулого року в нас народилось 36 діток вагою менше 1500 г. Найменший малюк, якого ми виходили, важив 720 г. Таких дітей виходжувати важко, адже дороговартісні не тільки ліки, а й спеціальне харчування, багате білками вітамінами, жирами. Ми уклали з НСЗУ договір на надання такої медичної послуги як виходжування діток із вагою меншою 1500 г, –  розповіла заступник медичного директора з акушерства та гінекології Черкаського обласного перинатального центру Наталія Лакуста.

Із 1 квітня НСЗУ за кожні пологи платитиме 10000 грн. Наталія Лакуста запевняє: цього недостатньо, аби в повній мірі забезпечити пологи, особливо ускладнені, адже в стінах Центру народжують жінки з важкою екстрагенітальною й генітальною патологією, з важкими цукровим діабетом, із важкою патологією серця.

–  У цю суму входить не тільки надання допомоги породіллі, але й зарплата лікарів, медперсоналу, забезпечення санепідрежиму, –  пояснює Наталія Лакуста.

Тариф, який платитиме НСЗУ за лікування гострого мозкового інсульту, буде залежати від наданої допомоги. У разі проведення ендоваскулярних втручань це сучасний метод видалення згустку крові, який підвищує шанси на повноцінне одужання  тариф становитиме понад 97 тисяч. Вартість лікування інсульту з використанням тромболітичної терапії становитиме 54 тис грн. Зараз тариф на лікування інсульту єдиний і становить майже 27 тис грн.

Серед нових пакетів у 2021 році  лікування пацієнтів із гематологічними та онкогематологічними захворюваннями. Тариф за лікування становитиме понад 54 тис грн. За лікування дітей заклад отримуватиме втричі більше коштів.

А що далі?

До 1 квітня має відбутись контрактування всіх закладів охорони здоров’я, серед яких – лікарні, поліклініки, санаторії і інші з НСЗУ. Директор КНП «Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка» Владислав Свириденко запевняє: масового вивільнення й скорочення персоналу медзакладів не планувалось, не планується і не буде. Можливе вивільнення й зміна істотних умов праці, тобто переведення працівників з однієї філії в іншу.

- Ситуація не зовсім визначена по кількості грошей, які з 1 квітня зайдуть із Національної служби здоров’я України. Припустимо, якщо якийсь заклад отримував по минулорічних тарифах по 5 млн грн, а з 1 квітня вони отримають 2,5 млн грн, вдвічі менше, тоді відповідальність керівника за те, що він не зможе виплатить усьому персоналу зарплату, хоча б мінімальну, буде кримінальна. Минулого року була програма й фінансова підтримка нашого закладу від міської влади. Цього року фінансової підтримки на зарплату жодному закладу й підприємству охорони здоров’я не надано. Не знаючи, що нас чекає, ми про всяк випадок попередили про можливе скорочення близько 400 співробітників філій – від головлікаря до санітарки. Це абсолютно не значить, що всі будуть звільнені, а поліклініка закрита, – запевняє Свириденко. – Якщо кількість людей у нас зменшиться, працівники переходять працювати у П’ятий центр первинної медико-санітарної допомоги. Тобто для мешканців Черкас нічого не зміниться – вони як ходили в поліклініку, й отримували медичні послуги, так і надалі це робитимуть.

За словами Владислава Свириденка, вимоги НСЗУ цього року стали більш жорсткими:

- Минулого року десь на щось «пристрілочно» закривали очі, була присутня лояльність. Цього року більш жорсткі умови і по кадрах, і по будівлях, для яких обов’язкова інклюзивність. Контрактування буде важчим ще й тому, що минулоріч було декілька хвиль, і якщо закладу не вдалося підписати угоду в першу хвилю, це можна було зробити в другу. Цьогоріч маємо вкластись в одну хвилю – до квітня. Якщо ви підписали контракт, ви отримуєте гроші. Якщо не підписали, є два варіанти: або закривати заклад, або фінансувати його за рахунок місцевого самоврядування.