За літо в області ліквідували 16 шкіл

У середу, 1 вересня до шкіл Черкаської області пішло 117 тисяч 627 учнів. Із них 10 тисяч 656 – першокласників. Про особливості цьогорічного навчального року розмовляємо з начальником управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації Валерієм Данилевським.

Валерію Вікторовичу, чи будуть якісь обмеження у навчання в зв'язку з коронавірусом? Чи носитимуть маски? Що буде з харчуванням?

– Зараз маємо три варіанти розвитку подій. Варіант перший – низький рівень захворюваності, “зелений” рівень епідемічної небезпеки. В такому разі відвідування шкіл буде в звичайному (очному) режимі. За рішенням педради може бути організовано змішане навчання.

У разі “червоного” рівня небезпеки до школи ходитимуть лише діти 1-4 класів. Решта навчатиметься дистанційно.

І, нарешті третій варіант – “жовтий” або “помаранчевий” рівень небезпеки. Відвідування закладів освіти буде дозволено в звичайному або змішаному режимі. Дистанційне навчання запроваджуватиметься в разі коли захворіє понад 50% учнів або персоналу школи.  Маємо роз'яснення від Міністерства освіти. Якщо буде встановлено “помаранчевий” або “червоний” рівень небезпеки а в школі провакциновано менше аніж 80% працівників, тоді відвідування закладів освіти прямо забороняється.

Яка ситуація з вакцинацією вчителів?

– Сьогодні (розмовляємо 27 серпня – “ВЧ”) маємо в Черкаській області понад 70% вакцинованих працівників освіти. Кампанія з вакцинації активно триває. У розрізі картина виглядає наступним чином: у дошкільній освіті вакциновано 74%, у загальній середній освіті – 54%, позашкілля – 90%, у вищій – 50%, у професійно-технічній – 35%. Серед найкращих – Михайлівська громада колишнього Кам'янського району – понад 90% вакцинованих.

Що робити з тими педагогами, які навідріз відмовляються вакцинуватися?

– Вакцинація – процес добровільний, а не примусовий. Однак існують певні застереження. У разі введення “жовтого” або “помаранчевого” рівня небезпеки такі педагоги мають перейти на дистанційну форму навчання. Зрозуміло, що це відіб'ється на рівні навчального процесу. Думаю, на ситуацію активно впливатимуть батьки учнів, які не надто задоволені дистанційною формою навчання. Особливо, коли йдеться про випускників, які готуються до ЗНО.

Скільки шкіл області зачинилися або змінило свій ступінь? Скільки всього шкіл в області?

– Влітку через малу наповнюваність класів, високу вартість утримування одного учня було ліквідовано 16 шкіл. Ще 77 шкіл було реорганізовано у тому числі з пониженням ступенів – 33. Загалом на Черкащині працюватимуть 496 шкіл. Минулого року ми мали 534 школи.

Скільки вчителів працює в області? Який відсоток пенсіонерів?

– Маємо 40 тисяч педагогічних працівників. Із них 10% – пенсіонери. Процес зміни поколінь відбувається плавно. Ніяких перекосів в той чи інший бік не спостерігаємо. Традиційно в сільській місцевості бракує вчителів точних наук – фізиків, хіміків, математиків. Також хотілося би в селах більше мати кваліфікованих учителів іноземної мови. У містах, як правило, педагогів вистачає.

Уже кілька років для менших класів діє “Нова українська школа”. Чи вже є якісь результати? Коли такі стандарти запровадять для старших класів?

– У новому навчальному році у чотирьох пілотних школах області вісім класів п'ятикласників “Нової української школи” розпочнуть навчатися за новим державним стандартом базової середньої освіти. Решта закладів активно готуються імплементувати Державний стандарт середньої освіти, який тісно пов'язаний із Державним стандартом початкової школи. Кабінет міністрів передбачив субвенцію з державного бюджету на забезпечення потреб “Нової української школи” в розмірі 45,7 мільйонів гривень.  

Цього року мають вступити в дію нові стандарти шкільного харчування. Чи готові наші школи до цього?

– У відповідності до нового санітарного регламенту та з урахуванням нових норм харчування оновлено меню в 328 школах (62%). Решта закладів завершують процес формування нового меню. За нормами має бути зменшено кількість цукру,  солі, виробів із борошна. Натомість дозволені спеції, збільшена кількість сезонних овочів та фруктів, заборонені ковбасні вироби, напівфабрикати та консерви. У 23 школах діє програма «Дітям Черкащини – якісне, безпечне харчування». Для цих шкіл оновлено матеріальну базу, закуплено нового кухонного обладнання на 4 мільйони. Зроблені ремонти на ще 23 мільйони. Місцеві громади відремонтували їдальні на суму понад 2 мільйони, закупили 428 одиниць кухонного обладнання. Серед учнів стали популярними арт-кафе, де можна не лише пообідати, а і поспілкуватися.  Їжу учням готуватимуть або штатні кухарі, або послуги надають підприємці за угодою. Всі вони зареєстровані операторами харчового ринку й проходять систематичні перевірки. Серед дітей проведені опитування щодо пріоритетних страв. На основі цього кожна школа сформує меню. Існуватиме також система попереднього замовлення, коли можна наперед обрати страви, які подобаються. Харчування буде здійснюватися з грошей місцевих бюджетів та інших джерел, що не заборонені законодавством. Зараз вартість харчування складає 18,4 гривні в день. У сільських школах це 19,4 а в міських – 17,4.

Чи всі школи забезпечені підручниками? Куди звертатися, коли їх немає?

– З постачанням підручників цього року, на відміну від попередніх, ніяких проблем немає. Є графік і всі видавництва його дотримуються. Якщо в якійсь школі їх немає, нехай звертаються просто до нас.

Чи має працювати група продовженого дня? Скільки дітей там повинно бути?

– Обмежень щодо роботи груп продовженого дня ніколи не було. Але їхня робота не оплачується з освітньої субвенції. Весь тягар фінансування беруть на себе місцеві органи влади. Вони визначають бюджет і, відповідно, завантаженість груп.

Зазвичай на початку року в усіх школах збирають гроші на потреби класу, школи та інше. Куди звертатися, коли батьки відмовляються це робити, а дитину згодом цькують у школі.

– Є норма міністерства освіти, де чітко вказано, що цього не повинно бути. З іншого боку самі батьки проявляють ініціативу й хочуть закупити класу штори, телевізор чи щось інше. Ми протестувати не можемо. Інша річ, коли дитині батьків, які не здали ці кошти, починають занижувати оцінки. Тоді варто звернутися до служби якості освіти, яка діє в Черкаській області. Вона визначить чи справжні оцінки має дитина, чи їй занижують їх. Якщо ж доходить до психологічного тиску, який зветься цькуванням або булінгом – тоді треба звертатися до нас. За законом це є кримінальним злочином і на це реагуватимуть правоохоронні органи.

 

Цифра

Мінімальна кількість дітей у класі – 5 осіб. Максимальна – 30. Якщо менше, такі класи додатково мають фінансуватися з коштів місцевого бюджету.  Клас, де є 30 учнів, ділиться на групи під час вивчення іноземної мови, трудового навчання, інформатики, української мови та предметів з поглибленим вивченням.    

 

Корисні телефони:

Управління освіти і науки Черкаської ОДА - (0472) 33-43-43

Управління Державної служби якості освіти у Черкаській області:

Телефон гарячої лінії: (0472) 31 66 83

Повідомити про корупцію можна за телефоном: (0472) 31 66 87