«За останні 15 рейдів не затримали жодного браконьєра»: рибалки Черкащини звикають жити з новими «драконівськими» штрафами за незаконний вилов риби

Черкаські рибалки другий місяць пристосовуються до нових правил вилову риби. Відтепер один рибалка може наловити не більше 3 кілограмів риби. Штрафи за незаконний вилов зросли в кілька разів. Один незаконно добутий карась обійдеться браконьєру в 1500 гривень штрафу. Короп – у понад 3 тисячі сом – у понад 5.

Кам’янський рибалка Віталій Іванченко називає нову систему штрафів непродуманою.

– Рибалці дозволено зловити 3 кілограми риби в одні руки. Я маю родину із 4 осіб. Їжджу в Черкаси ловити на Дніпро. Після чищення 3 кілограми риби плавно перетворюються на 1,5 кілограми. Виходить, що я поїхав, витратив бензин, а повернувся ні з чим.

Віталій каже, що є й інший аспект:

– Я полюю на щуку. Для цього купую на базарі від 10 до 15 дрібних карасів. Такий спосіб ловлі цілком цивілізований і називається спортивним. Приміром, зловлю я 5-кілограмову щуку. За неї мене не оштрафують, бо це вважається одним добутим трофеєм, який не підлягає зважуванню. Але за карасів мене точно оштрафують на двозначну суму. І це при тому, що ніякими забороненими засобами я не ловлю.

Іванченко погоджується, що штраф за заборонений засіб має бути. Але не треба впадати в крайнощі.

– Читав, що чоловік в Умані зловив «павуком» 9 окунів й отримав штраф у 14 тисячі гривень. Це вже перебір, коли за десяток окунів треба віддати вартість хати. Штраф має бути фіксований і лише за сам факт вилову забороненими засобами. Упіймали тебе на річці з «павуком» – 10 тисяч. Із сіткою – 20 тисяч. А то вигадуємо космічні штрафи, які потім ніхто не може сплатити.

Рибалка із Тального Валерій Чамлай теж називає штрафи марними:

– Весною та влітку я ловлю рибу руками. Скаламучую воду, заганяю під корч чи камінь і там беру. Цікаво, як це трактується в законодавстві? Заборонений засіб лову чи не заборонений? Зайвого собі ніколи не дозволяю, але на сковорідку й кілька рибин котові завжди наловлю. А всім борцям із незаконним виловом раджу починати із базарів, де браконьєри продають рибу мішками. І ніхто їх не питає про 3 кілограми.

Керівник громадської організації «Антибрак» Олександр Томіленко з Лисянки задоволений новими сумами штрафів.

– Крок абсолютно правильний і дуже вірний. Давно треба було так зробити, – каже Олександр Вікторович. – Люди в нашій державі настільки звикли, що все довкола дармове –  ліси, ставки, річки, що з цим треба щось робити. Як ось роблять у Чехії. Якщо людину з сіткою упіймають біля водойми, ніхто не заморочуватиметься, чи наловив ти риби, чи тільки збирався. Штраф буде дуже високий. І це ще в кращому випадку. Бо в гіршому тебе запросто спровадять до тюрми. А наші браконьєри повибудовували будинки й покупляли машини на незаконно виловлену ними рибу.

Томіленко каже, що ефективність рибоохоронного патруля напряму залежить від фінансування держави.

– Ми тісно співпрацюємо з рибоохоронним патрулем із Умані. Бачимо, як їх фінансує держава, які технічні засоби і які зарплати вони мають. Вважаю, що державі не варто винаходити велосипед. Достатньо поставити в пряму залежність фінансування рибоохоронного патруля від штрафів, які вони випишуть упійманим браконьєрам. Тоді люди матимуть зовсім інші зарплати, іншу матеріальну базу й зможуть найняти більшу кількість працівників. А повертаючись до вашого запитання повідомлю, що після введення нових штрафів за незаконний вилов риби ми за останні 15 нічних рейдів не упіймали жодного браконьєра. І це при тому, що маємо тепловізор і квадрокоптер. Я вам більше скажу: за ці рейди ми не виявили жодного незаконного знаряддя лову. Тож цей крок був дуже правильним і своєчасним.  

На базарах Черкаської області кілограм дрібних карасів продають по 30 гривень. Більші коштують 40. Кілограм коропа можна купити за 60 гривень.