Здорова справа чи екобізнес?

35-річна черкащанка Анна Цис знає про сухофрукти, спеції та горіхи все. Які від чого лікують, що до яких страв смакує, що допоможе схуднути, а що дозволить замінити шкідливі продукти. Вона завжди порадить та поділиться рецептом, як краще приготувати кутю, зварити узвар, що з сухофруктів не завадить піднятися тісту на паску і як правильно зробити суміш Амосова. Серед її покупців – звичайні черкаські господині, йоги, вегани, священики, люди які хочуть покращити здоров’я та намагаються вести здоровий спосіб життя.

Починали з кількох ящичків сухофруктів

— Років вісім тому ми з колишнім чоловіком торгували на ринку свіжими фруктами. Ринок тоді перебудовували, а нас із овочевих рядів, де тепер стоїть «Пасаж», перенесли у «Шапіто» (великий намет біля рибних рядів на Центральному ринку Черкас). Ми подивилися, що там і без нас вистачало підприємців із фруктами, тому вирішили спробувати поміняти товар. Починали з ящичка звичайної кураги, інжиру та родзинок. Тоді я й уявлення не мала що сухофрукти, горіхи, спеції, — це цілий світ і наука, — ділиться підприємиця Анна Цис.

Її ятка на Центральному критому ринку рясніє яскравими ящичками з сухофруктами, горіхами, сушкою, спеціями, диковинними крупами, борошном та дивними для звичайного покупця оліями.

— Тоді я й не уявляла, що то за сухофрукти та з чим їх їдять. Я була дуже далека від цього всього. Але, коли почала їздити на Київ за товаром, спілкуватися з постачальниками, дізнавалася дедалі більше про види сухофруктів, способи їх приготування, властивості. Багато чого довідалася і від покупців. Люди щось вичитали чи десь подорожували, щось спробували — приходять шукають, звичайно, і мені стає цікаво, що ж то воно за продукт, де дістати, яку користь приносить і з чим його їсти, — із захватом ділиться Анна.

Саме покупці і є стимулом для розширення асортименту. Анна розшукує та дістає у постачальників потрібні спеції та продукти, за якими городяни звертаються до підприємиці. Тож кількість видів продукції на ятці Анни в останні роки збільшується ледь не в геометричній прогресії.

Анна розповідає: спочатку закуповувала крам у підприємців з Таджикистану. На той момент вони теж були початківцями, тож допомагали один одному, товар могли давати навіть без грошей, просто на довірі під реалізацію. Їх бізнес розвивався паралельно. У сонячному Таджикистані постачальники Анни вже мають свою землю та підприємство з виготовлення сухофруктів, які врешті потрапляють на стіл до черкащан.

 

Уподобання черкащан

Найбільше сухофруктів городяни купують у піст, аби знайти корисні та поживні продукти, які б могли розширити пісний раціон. Так само збільшується кількість покупців і напередодні Різдва. На Святвечір люди купують багато сушки на узвар та продукти на кутю: пшеницю, мак, сухофрукти, горіхи.

— Якщо років вісім-дев’ять тому люди брали на кутю лише родзинки, курагу, мак і саму кутю (пшеницю), то тепер зовсім інакше підходять до приготування цієї страви, — розповідає про зміни у світогляді черкаських господинь Анна. — Сьогодні господиня для куті набирає до десяти видів горіхів та різних цукатів. Люди вірять, що чим багатша кутя, тим рік буде багатшим. Дуже приємно дивитися, як наші люди готуються до Різдва. Для багатьох це свято важливіше за Новий рік.

Традиційно з початком холодів черкащанки готують домашні цукерки та суміш або пасту Амосова. Суміш готують з горіхів, сухофруктів подрібнених та залитих медом. Для цукерок купують курагу, родзинки, чорнослив, фінік, журавлину, волоський горіх — усе перемелюють, а отриману суміш формують у цукерочки.

Анна відзначає: в останні роки значно збільшилася кількість городян, які пильно ставляться до свого харчування і намагаються вести здоровий спосіб життя. Люди відмовляються від цукру та кондитерських виробів і намагаються знайти їм корисну заміну. Часто господині приходять і беруть горіхи та сухофрукти для перекусів дітям і собі. Та найпопулярніший товар не залежно від пори року: родзинки, курага, чорнослив та інжир.

Серед покупців Анни чимало й міських ресторанів, барів та кав’ярень. Купують узвари, кунжут, приправи: паприку, куркуму, перці, з сухофруктів — курагу, чорнослив, волоський горіх. Кав’ярні беруть темне какао та какао боби.

 

Природні ліки

— Серед моїх клієнтів є жінки, які вагітними приходили за курагою та синіми родзинками, аби підняти гемоглобін та імунітет. Зараз вони приходять зі своїми дітьми, аби вже їм взяти горіхи й сухофрукти на перекуси до школи. Те, що городяни приходять до мене цілими сім'ями та кількома поколіннями свідчить — я роблю все правильно і моя справа корисна людям, — ділиться Анна.

При онкозахворюваннях та для їх профілактики городяни часто купують кісточку абрикоса. Вона містить вітамін В17, природна хіміотерапія. Цікаво, що це зернятко краще брати з урюка, який висихає на дереві. Потім його збивають і досушують на землі. Зі свіжих абрикосів кісточка містить більше цього вітаміну, але такої з’їдати можна до 5 штучок на день. Таджицької кісточки можна з’їсти більше, вона солодша і легша для засвоювання, не має шкідливого впливу на підшлункову залозу.

Хворі на діабет приходять до Анни у пошуках заміни цукру, підбираючи собі не шкідливі ласощі.

Городяни, які мають алергію на глютен, купують безглютенові крупи — кінуа, чіа.

Для малюків, що не засвоюють лактозу, мами беруть горіхи та самі готують горіхове молоко. Аби приготувати безлактозне молоко можна взяти 200 грамів мигдалю замочити їх на ніч у воді. Зранку злити надлишок води, сполоснути горіхи, перебити їх у блендері та додати стаканчик чистої водички. З 200 грамів мигдалю може вийти до літра горіхового молока, яке може повноцінно замінити звичне коров'яче молоко. Популярними сьогодні стали кокосові вершки та масло. Ці продукти використовують у кулінарії не лише люди з алергією на лактозу, а й православні у піст та прихильники веганства.

При анемії споживають сині родзинки, які сушать за низьких температур та курага.

При порушеннях кров'яного тиску використовують сушений унабі — різновид фініка. Цей фрукт стабілізує та приводить до норми тиск. Його запарюють водою, а потім випивають настоянку. Сам фрукт з’їдають. На добу можна вжити з'їсти до 5 штук унабі.

При лікуванні кашлю часто використовують інжир, який заварюють у молоці з додаванням какао масла та меду. Категорично не можна інжир при цукровому діабеті. Однак радять для жіночого здоров'я. Так само допомагає він і при закрепах. Варто з’їдати кілька плодів інжиру на день, для того, щоб узагалі забути про цю проблему.

При захворюваннях серця та для покращення імунітету радять вживати суміш Амосова: її готують з натуральної сушеної кураги, сині родзинки, які сохнуть при низьких температурах, чорнослив в'ялений, інжир сушений і волоський горіх, лимон перемелений зі шкіркою та заливають медом.