Зелена корпорація: чи можлива вона в умовах України

За оцінкою складових Індексу екологічної ефективності 2018 (The Environmental Performance Index 2018), що відображають досягнення країн у сфері управління природними ресурсами та їх раціонального використання, Україна посіла всього лише 109 місце зі 180 країн світу. У минулому році Індекс України склав 52,87 бали.

Екологічна відповідальність – як надважлива складова корпоративної стратегії бізнесу.

Екологічна відповідальність – як надважлива складова корпоративної стратегії бізнесу.

До таких сумних результатів доклали руку і держава, і бізнес, і навіть люди, які живуть серед нас. Якщо зосередитися на бізнесі, то можна з впевненістю казати, що саме його націленість на отримання короткострокових результатів призводить до повного ігнорування питань збереження довкілля. Перевищення усіх припустимих нормативів зносу устаткування, відсутність необхідних очисних споруд та обладнання, та інші чинники для мінімізації затратної частини виробництва – все це призводить до нищення природи та погіршення умов життя людей.

На щастя, є і винятки, зокрема – агрохолдинг МХП, який є безсумнівним локомотивом позитивних змін у ставленні великого бізнесу до навколишнього середовища. В МХП часто підкреслюють: будь-яка компанія, яка розвивається, та націлена на довгострокову перспективу, повинна  нести відповідальність перед суспільством. У холдингу є важливі пріоритети: виробництво високоякісних продуктів харчування, при цьому зводячи до мінімуму вплив на навколишнє середовище. Жодна українська аграрна компанія не інвестує стільки коштів на екологічні проекти – мова йде про сотні мільйонів гривень інвестицій щороку!

На Черкащині працюють чотири великих підприємства агрохолдингу – ДП «Перемога Нова», ПрАТ «Миронівська птахофабрика», НВФ «Урожай» та ТОВ «Катеринопільський елеватор». Діяльність перших двох у сфері мінімізації впливу на довкілля добре видно з нещодавнього  дослідження журналістів телеканалу «Еспресо».

На кожному з цих підприємств підкреслюють, що головним у роботі з державою, ЗМІ та різними  громадськими екологічними об’єднаннями є повна прозорість та відкритість МХП. Окрім екологічних прес-турів, які постійно організовуються агрохолдингом для журналістів, велика значення має відкритість бізнесу перед людьми, які проживають у місцях розміщення його потужностей.

Особливу увагу варто звернути на суміжну з екологічною – корпоративну соціальну відповідальність (КСВ). ДП «Перемога Нова» та «Миронівська птахофабрика», як і інші підприємства МХП, не лише створюють нові робочі місця і сплачують вагомі податки у державні та місцеві бюджети, завдяки КСВ вони допомагають громадам у їх самих пріоритетних питаннях. Це може бути співфінансування комунальних підприємств, які обіймаються інфраструктурними проектами громад. Також це може бути ремонт або будівництво нових доріг – для прикладу, лише у 2019 році ДП «Перемога Нова» виділила на дороги Будищенської сільської ради понад 11 млн грн. Постійні соціальні проекти реалізовуються у навчальних закладах, в сфері медицини на селі, серйозну підтримку отримують спортивні, релігійні та культурні організації. Особлива увага приділяється ветеранам АТО. Часом соціальні проекти йдуть пліч-о-пліч з екологічними. Наприклад, боротьба зі стихійними сміттєзвалищами, розчистка дренажних каналів тощо.

Саме такі компанії повинні стати взірцем для всіх підприємств, пов’язаних з екологічними ризиками, – і не у майбутньому, а вже зараз. Адже тільки такий інноваційний підхід для України допоможе нам бути лідером на світових ринках і зберегти нашу чудову природу.