22 села, селища і міста на Черкащині можуть змінити свої назви. Або обгрунтувати, чому саме так називається населений пункт. Відповідне рішення ухвалила Національна комісія зі стандартів державної мови.
Щодо чотирьох сіл – Гудзівка, Дзензелівка, Ганжалівка, Іскрене – лише орфографічні правки. Щодо інших 18 населених пунктів то комісія рекомендує змінити назву або ж обгрунтувати, чому саме так називається село чи місто.
Серед них – Катеринопіль, Червона Слобода, Ватутіне, Деньги, Червоний Кут, Первомайське, Першотравневе, Красносілля, Краснопілка, Червоне, Червоний кут, Червоний брід, Червонохиженці та ще декілька населених пунктів.
— Пропозицію перейменувати Деньги могли дати лише люди, далекі від історії, — дивується місцевий краєзнавець Анатолій Воропай. — Назва населеного пункту має антропонімічне (від власного імені людини) походження. За переказами, перші поселенці на сучасній території села на прізвиська Деньга, Зміхновський і Придня осіли на березі річки Боцман, допливу річки Кропивна. Перша документальна згадка про село датується серединою ХVІІ століття. Тобто, це часи Богдана Хмельницького! І уявіть, знаходяться розумники, які дають рекомендації змінити назву старовинного села! До речі, населених пунктів під назвою «Деньги» на картах колишніх імперій: царської Росії і СРСР не зустрічається. Маємо єдину унікальну назву в сучасній карті України.
У Катеринополі стримано зустріли рекомендацію комісії зі стандартів державної мови.
— Люди жваво обговорюють новину, а ми ще маємо час на ухвалення остаточного рішення. Професор київського Національного університету імені Тараса Шевченка Михайло Наєнко, уродженець нашого Гуляйполя, закликає перейменувати Катеринопіль на Калниболота. Людям не надто до вподоби ця назва через її немилозвучність, — каже селищний голова Катеринополя Володимир Коваленко. — Тим більше, що в 20 кілометрах від селища, на межі Кіровоградської і Черкаської областей є село з точно такою назвою. Погодьтеся, що два Калниболота на 20 кілометрів — перебір. Я так розумію, що всім заважає слово “Катерина”. Однак історики не знайшли жодних доказів, що селище було перейменовано саме в честь сумновідомої російської цариці. Нема документів — решту можна вважати чиїмись припущеннями. Тим більше, що має право на життя версія, що Катеринопіль отримав свою назву в честь однойменної поеми Тараса Шевченка. Професор, звісно, має авторитетне право рекомендувати свій варіант назви, аргументуючи це тим, що колись Катеринопіль називали саме так. Але ж і Гуляйполе, звідки родом Михайло Наєнко, колись називалося Неперибіси. І ніхто не поспішає повернути йому історичну назву.
У Тальнівській громаді мають перейменувати село Червоне.
— Поки ніяких документів щодо перейменування ми не отримували, — розповідає заступник міського голови Тального Юрій Свідерський. — Отримаємо документи — почнемо діяти: попитаємо людей, звернемося до істориків. А реагувати на кожну публікацію в пресі ми не будемо.
У Буцькій громаді не збираються перейменовувати село Червоний Кут.
— Назва не має ніякого відношення до комунізму й комуністів. Вона утворилася ще в давні часи, коли словами Красний Кут називали гарну місцину. Про це ми знайшли відповідну історичну довідку, яку пошлемо в комісію зі стандартів державної мови. Село взагалі ніколи не перейменовували за його історію. Саме тут народився відомий український співак Олег Винник. Словом, нам нема в чому виправдовуватися, історія це зайвий раз підтверджує, - каже селищний голова Сергій Залізняк.
Найкумедніша історія з перейменуванням села трапилася у теперішній Маньківській громаді. Село Поминик мало таку назву за часів Речі Посполитої. Російська імперія перейменувала його на Помийник. Потім російські комуністи назвали село Вікторівкою на честь першого голови колгоспу Віктора Близнюка. У 2016 селу повернули першу історичну назву Поминик. Однак цього разу збунтувалися селяни, які не схотіли жити в селі з такою немилозвучною назвою. Вони просили знову перейменувати їхнє село, цього разу в Калинівку, й забути цю темну історію. Було ухвалено рішення Маньківською селищною радою і Черкаською обласною. Однак Верховна Рада попереднього скликання не встигла розглянути цю постанову, а нинішній взагалі — не до якогось Поминика. Взяти нову назву виявилося легко, а позбутися — майже неможливо.
Нині триває процес перейменування міста Ватутіне. Відповідні рішення ухвалила Ватутінська міська, Звенигородська районна та Черкаська обласна ради. Наступне слово — за Верховною Радою України. Пропонується перейменувати Ватутіне на Багачеве. Саме так у місті називається залізнична станція. Поруч — село із історичною назвою Багачівка.