Після минулорічної історії із різким подорожчанням яєць восени, цього року, схоже, історія може повторитися. Лише за останній місяць ціна на курячі яйця на Черкащині зросла на 16%. Саме яйця стали лідерами подорожчання продуктів у вересні.
— Схоже ми знову повертаємося до часів пізнього СРСР, коли цін на яйця залежала від несучості курей у дрібних селянських господарствах, — розповідає Олександр Пшеничний із Тального. — Тримаю три десятка курей, яйця яких продаю друзям і знайомим. Восени, з настанням холодів птиця традиційно менше несеться. Зараз візуально маю на третину менше яєць аніж у серпні. Тоді продавав по 45 гривень за десяток. До грудня ціна може зрости до 80 гривень. Відчувається дефіцит продукту. Мені це дивно, бо перший шок від війни минув і бізнес (маю на увазі птахофабрики) мав би перелаштуватися. Тим більше, що відключень електроенергії поки не було. Якщо ситуація з електрикою нагадуватиме минулорічну, то все може бути значно гірше.
Співробітниця відділу ціноутворення Інституту аграрної економіки Світлана Пашко розповіла, що традиційно, з січня по квітень споживча ціна на яйця залишається високою. На це впливає: ціна на зерно, високий попит на яйця в період новорічних і великодніх свят, сезонний фактор, адже у жовтні кури вже погано несуться. Тому з вересня по грудень птахофабрики знову піднімають оптово-відпускні ціни, що призводить до збільшення споживчих цін.
— Ціни на яйця будуть однозначно дорожчі від минулорічних і вини бізнесу в тому, що не перелаштувався немає ніякої, — розповідає фермер Микола із Золотоніського району. Прізвище не хоче називати. — Основна причина — здорожчання електроенергії. Ціни зросли суттєво, як для побутових споживачів, так і для бізнесу. Електрика — основний компонент в ціні на яйця. Додайте сюди зростання на пальне. Тому, вважаю, минулорічні ціни у 70-80 гривень за десяток яєць у грудні ми згадуватимемо як щасливий період.
Фермер Василь Курдус із Чижівки на Звенигородщині вважає, що ціни зростатимуть, бо великих виробників не більшає.
— Суттєво вплинути на ціну дрібний товаровиробник не може. Великому бізнесу зараз важко нарощувати виробництво через кілька об'єктивних причин. Тому така ситуація на ринку зберігатиметься ще певний час.
До війни Україна експортувала яйця в кілька європейських країн. Зараз ми не можемо повністю забезпечити власний ринок.