Із 1 квітня рецептурні препарати в аптеці можна буде отримати не лише за паперовим, а й за електронним рецептом. МОЗ не розширювало перелік рецептурних ліків, однак контролюватимуть їх відпуск тепер жорсткіше.
Новину про продаж ліків за рецептами з 1 квітня більшість жителів Черкаської області сприйняла стривожено і почала перевіряти свої аптечки. Паніка людей, життя яких залежить від прийому певних препаратів, цілком логічна. 49-річна Наталія Ткаченко 31 березня замовила препарати для мами й батька, адже вони обоє сердечники, ліки приймають на постійній основі, а запаси вже вичерпувались.
– Подзвонила мама й стривожено попросила замовити ліки, бо до аптеки вона вже не встигала. Усі її ліки мали позначку умови продажу «за рецептом». Замовила ліків на три з половиною тисяч гривень.
Наступного ранку жінка поїхали забирати ліки. У кожній аптеці в черзі було до десяти осіб.
– Я запитала працівницю аптеки, що ж iз відпуском по рецептах, а вона відповіла, що все відмінили. В усіх п'яти аптеках, де я забирала замовлені ліки, провізори в один голос говорили, що їм ніхто навіть списки ліків, які б продавались по рецепту, не давав. В одній аптеці дівчина дала п’ять блістерів таблеток, а коли я попросила коробку з інструкцією, то сказала, що вона її відклала, бо готувалась до нововведення. Мабуть, для звіту. Люди в черзі обурювались: «виручили фармацевтів, аптеці виручку зробили», – розповіла Наталія Ткаченко.
Заступниця керівника управління охорони здоров'я Черкаської ОДА Тетяна Бондар пояснює: новація не означає, що для придбання всіх ліків потрібен рецепт, тобто МОЗ не розширює перелік рецептурних ліків та не робить всі лікарські засоби рецептурними. Однак ті ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, з квітня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом.
Завідуюча аптекою «Аніта» в Черкасах Ніна Басюк у коментарі повідомила, що діє основний наказ МОЗ №360 по відпуску рецептурних і безрецептурних ліків, який ніхто ніколи не відміняв і згідно з яким є перелік ліків, які відпускаються тільки за рецептом.
Думка алерголога й імунолога Черкаської обласної лікарні Наталії Гармаш співпадає з думкою лікарів усього світу – всі препарати повинні відпускатись за показаннями і по рецепту.
– Головне – пояснити людям у такий непростий нині час, що це важливо і така новація їм тільки на користь. На сьогодні говорити про вільне придбання препаратів, які людина раніше вільно купувала – неправильно, адже кожен препарат має показання, протипоказання, побічні дії. Для попередження алергічних реакцій на будь-який препарат будь-якої групи – це дуже добре. Це допоможе зменшити поліпрагмазії, тобто одночасне використання декількох медичних препаратів проти кількох видів захворювання, медикаментозні алергії та побічні реакції, яких на сьогодні дуже багато. Раз на місяць стацінарно лікують тяжкі випадки реакції на медикаменти. На прийомі у лікаря-алерголога в поліклініці такі випадки зустрічаються, і найчастіше це ситуації, коли людина сама призначає ліки, наприклад, антибіотики, – говорить Наталія Гармаш.
Які ліки є рецептурними?
Рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них і потрібен рецепт лікаря. До рецептурних лікарських засобів належать антибіотики, протисудомні, гормональні препарати, в тому числі протизаплідні, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигістамінні. Низка звичних ліків, зокрема знеболювальних чи протизастудних, також можуть належати до рецептурних препаратів. Це залежить від складу препарату, дозування, лікарської форми. Тому без рецепта таблетки для зниження артеріального тиску, гормональні препарати і деякі знеболювальні, які люди звикли купувати за порадою сусідки, а не лікаря, тепер уже не купиш.
За паперовим чи електронним рецептом будуть продавати: ампули знеболювальних і всі таблетки, більше 10 штук, Німесил і його аналоги, всі кодеїновмісні препарати і ліки на основі сальбутамолу, препарати для інгаляцій, засоби для зниження тиску – Каптоприл, Каптопрес, Бісопролол, сечогінні препарати Фуросемід і Діакарб, усі гормональні препарати, в тому числі гормональні контрацептиви, зокрема й препарат екстреної контрацепції Постинор, гормональні мазі й креми, Дексаметазон, Супрастин в ампулах та інші. Люди, які мають захворювання щитовидної залози і постійно приймають тироксин (L-тироксин чи еутирокс), теж щоразу змушені будуть поновлювати електронний рецепт. Щоправда, в разі, якщо пацієнт приймає певні ліки постійно, то лікар може виписувати електронний рецепт дистанційно.
У продажу без рецепта залишаються всі знеболювальні препарати на основі Парацетамолу та Ібупрофену, упаковка анальгіну не більше 10 таблеток, Но-шпа і Спазмалгон, більшість сиропів і таблеток від кашлю, маленькі, до 50 мл, флакони Корвалолу і Валокордину, маленькі упаковки препаратів для розрідження крові, антигістамінні (протиалергічні) препарати.
Як дізнатися, чи є лікарський засіб рецептурним?
Інструкції всіх без винятку лікарських засобів містять вичерпну інформацію про медичне застосування лікарського засобу та його категорію (умови) відпуску. Знайти інструкцію потрібного препарату ви можете, скориставшись сервісами онлайн-аптек, або ж сайтом Державного реєстру лікарських засобів України. Для цього необхідно в пошуковому рядку ввести назву лікарського засобу або його міжнародну непатентовану назву (іншими словами – діючу речовину). Відкрити реєстраційне посвідчення відповідного лікарського засобу. У профілі лікарського засобу знайти рядок «Умови відпуску». Якщо в інструкції зазначено «За рецептом», для відпуску такого лікарського засобу в аптеці потрібен рецепт від лікаря.
Як купити ліки за електронним рецептом
Аби отримати електронний рецепт на ліки, зверніться до сімейного лікаря. Лікар робить призначення, формує електронний рецепт, а пацієнту приходить смс-код на телефон. Саме з цим кодом і треба йти в аптеку.
До кінця воєнного стану лікар може також виписати рецепт на бланку, або видрукувати дані з кодом електронного рецепта (наприклад, якщо в пацієнта немає телефону або це людина, яка не надто вміє ним користуватися).