У патрульній поліції Черкаської області констатують: протягом останнього року на дорогах Черкас суттєво збільшилася кількість ДТП, травмованих та загиблих у них. У 2019 році на автошляхах обласного центру трапилося 1445 дорожньо-транспортних пригод, у яких 431 людина отримала травми різного ступеня тяжкості, а загинуло 17 громадян.
Після того як водій збив дитину через погане освітлення міська влада зреагувала на звернення мешканців будинків по вул. Корольова 12, 14, 16, 16/1, 24, 32 та Квіткова 13 і встановила дорожній знак «Пішохідний перехід» з LED підсвіткою.
Фатальні поїздки
Протягом останніх місяців, мабуть, не було жодного тижня, щоб на вулицях Черкас не сталося аварії. Чи не найстрашніші ДТП трапилися в останні тижні, у результаті яких загинув чотирирічний Єгорка Джура та директор школи №19 Юрій Лункін. Ці ДТП, мабуть, стали останнім аргументом, який примусив міську владу загострити увагу на причинах такої великої кількості автотранспортних пригод у місті.
Минулого тижня міська влада спільно з поліцією вирішувала, як зменшити кількість ДТП на дорогах Черкас.
— Ми регулярно звертаємося до міської влади із проханням та рекомендацією знайти можливість і кошти, аби втілити у життя програму «Безпечне місто»: облаштувати міські вулиці камерами відеоспостереження, автоматичною фіксацією швидкості транспортних засобів, — розповідає речниця Патрульної поліції Черкаської області Зоя Вовк. — Це одразу б вирішило низку глобальних питань: допомогло при з’ясуванні причин та обставин ДТП, пограбувань, нападів на громадян.
У поліції зізнаються: після ремонту дорожнього покриття у Черкасах кількість дорожньо-транспортних пригод збільшилася. Лише за місяць цього року у місті було зафіксовано 766 випадки перевищення швидкості.
Найнебезпечнішими є вулиці та перехрестя з найбільшою інтенсивністю руху: бульвар Шевченка, вулиці Смілянська, Чорновола, Благовісна, Надпільна. Серед типів ДТП найчастіше трапляються зіткнення, наїзди на пішоходів та наїзди на перешкоди.
Серед причин значної кількості аварій — порушення правил дорожнього руху, перевищення швидкості. Велика кількість ДТП трапляється через порушення правил проїзду перехресть та пішохідних переходів.
До справи
— У найближчий час патрульна поліція планує збільшення адміністративного впливу як на водіїв, що порушують швидкісний режим, так і на пішоходів, які переходять дорогу у невстановлених для цього місцях. Також у перспективі автоматична відеофіксація порушення ПДР — не лише в Черкасах, а й по всій Україні, — ділиться планами міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. — Зі свого боку Черкаська міська рада розгляне створення низки так званих «острівців безпеки», встановлення додаткових світлофорів та підсвітки наявних пішохідних переходів. Крім того, у програмі соціально-економічного розвитку на 2020 рік вже заплановано низку заходів із безпеки на дорогах.
І дійсно – минулого тижня у Черкасах патрульні екіпажі взялися контролювати, як городяни переходять дорогу, та штрафували пішоходів, які порушували правила. Патрульні й надалі здійснюватимуть рейди у найбільш небезпечних місцях та у місцях, де найчастіше пішоходи порушують правила.
— Із моїх особистих спостережень нова поліція, нажаль, сконцентрована більше на питаннях: як дати показник за кількістю зафіксованих правопорушень. Причому нерідко надходять скарги на протиправні дії інспекторів, які грубо порушують адміністративний кодекс при винесенні рішень і штрафують там, де порушення і близько немає, або коли воно є спірним і незначним. В той самий час патрульні часто забувають про свої справжні завдання (забезпечувати безпечний дорожній рух) і ми спостерігаємо, як вони часто просто ігнорують те, що ігнорувати не можна. Тому справа не в посиленні відповідальності учасників дорожнього руху, а у посиленні відповідальності поліцейських, — аналізує роботу поліції на шляху до безпеки руху депутат Черкаської обласної ради Вадим Гайович.
Наша безпека – у наших руках
Тим часом департамент освіти Черкаської міськради й собі взявся за безпеку школярів.
— Підписано наказ, яким усі заклади загальної середньої освіти на рівні класних керівників мають проаналізувати маршрут, яким кожен школяр добирається до школи та вертається додому. Маємо напрацювати на рівні кожної школи найважливіші перехрестя та переходи на шляху до навчального закладу — наскільки вони є безпечними та освітленими. Потім цю всю інформацію ми систематизуємо та опрацюємо з іншими підрозділами міськвиконкому: житлово-комунального комплексу, міськсвітлом. Щоб зробити маршрути наших дітей максимально безпечними, — розповідає директор Департаменту освіти та гуманітарної політики Сергій Воронов. — Так, це колосальна робота, адже у місті 28 тисяч школярів. Але якщо наша робота дозволить врятувати життя чи здоров'я хоч однієї дитини, отже вона проведена не даремно. Окрім того, ми проводимо уроки безпеки дорожнього руху, плідно працюємо з патрульною поліцією.
Дехто з черкаських активістів ініціативу міської освіти ставить під сумнів, хоча важко недооцінити важливість уроків із безпеки дорожнього руху, а головіне – собистого прикладу дорослих.
— Тобто не з водіями-порушниками щось треба робити, не пішохідні переходи якось модернізувати, а напрягти дітей, вчителів, батьків. Невже невідомо, де біля кожної школи знаходяться переходи? Чи невідомо зі звітів патрульної поліції місця концентрації ДТП? Що далі — закупити на кожну дитину GPS-трекери й прописати час та маршрут пересування? Ініціатива вирішити проблему похвальна, але це нагадує радянські методи лікування. Пацієнту щось треба колоти й годувати таблетками, щоб він відчував, що лікується. А от чи є від цього користь, то вже питання десяте, — так оцінив починання міських освітян голова громадської організації «Академія стратегічних досліджень» Сергій Пасічник.
Головне, аби хвиля небайдужості, спровокована низкою страшних смертей на міських дорогах, закінчилася реальними вчинками та змінами, а не зійшла нанівець.
Страшна статистика
Кількість ДТП та травмованих у них, які сталися на вулицях Черкас 2019 року
Бульвар Шевченка — 50 ДТП, травмовано 57 осіб, дві — загинуло;
Вул. Благовісна — 39 ДТП, у яких травмовано 60 осіб;
Вул. Смілянська — 36 ДТП, у яких травмовано 45 осіб;
Вул. Чорновола — 27 ДТП, у яких травмовано 35 осіб;
Вул. Надпільна — 19 ДТП, у яких травмовано 27 осіб.
Факт:
За участю пішоходів торік у Черкасах трапилося 113 ДТП, у яких 12 людей загинуло, а 117 отримало травми.
За участю дітей трапилося 43 ДТП, у них постраждало 48 дітей. 22 дитини були у якості пішоходів, а 26 — пасажирів.