"Проводиться перевірка банківського рахунку"
Часто черкащани втрапляють на "гачок" шахраїв, які представляються працівниками банківських установ. Зловмисник телефонує ніби то для проведення перевірки стану рахунку. На такій схемі шахраї видурили в канівського атовця гроші, які йому збирали на лікування.
- На мобільний прийшло повідомлення з проханням зв'язатися із працівниками банку для проведення перевірки стану рахунку. Я зателефонувала. Мені відповів чоловік, котрий представився працівником банку. Він повідомив, що перевірка проводиться у зв'язку з тим, що на картку зарахована велика сума коштів. При цьому він точно назвав суму, яка була зарахована на картку. Я відповіла на декілька запитань, після чого в мене виникла підозра, що це телефонують шахраї, – розповідає дружина учасника АТО.
Коли жінка звернулася на гарячу лінію банку і повідомила про підозрілий дзвінок, картковий рахунок був одразу заблокований, однак із картки вже зникли 60 тисяч.
У своїй шахрайській діяльності зловмисники також використовують популярні зараз інтернет-аукціони та магазини, де громадяни розміщують оголошення про купівлю/продаж тих чи інших товарів.
Шахрай телефонує за вказаним в оголошенні номером, представляється покупцем та пропонує розрахуватися за товар безготівковим платежем. Продавець, як правило, називає номер свого карткового рахунку. Через деякий час до нього телефонує особа, яка представляється працівником банку та повідомляє, що для підтвердження переказу грошей потрібно підійти до банкомату та здійснити низку операцій.
Ось тут потрібно бути насторожі. Адже саме так і розпочинаються злочинні дії. Зловмисники, представившись працівниками банку, надають інструкції потенційним потерпілим, які знаходяться біля банкомату, і жертва сама переказує свої кошти на рахунок зловмисника, не розуміючи того.
Схожа схема шахраїв – повідомлення про блокування картки або банківського рахунку від імені нібито служби безпеки банку. Щоб розблокувати рахунок, шахраї пропонують надати дані про тризначний CVV-код або інші дані, які можуть забезпечити їм доступ до грошей.
У таких випадках працівники поліції застерігають: справжні працівники банківських установ ні за яких умов не будуть запитувати у вас особисті дані, PIN-код чи іншу інформацію, яка надходить у вигляді SMS-повідомлень, чи направляти вас до банкомату для проведення певних операцій.
Якщо у вас трапилася якась халепа з вашою карткою, найкраще буде звернутися у відділення банку для консультації.
"Ваш син у поліції"
Телефонні дзвінки від псевдополіцейських теж часте явище. Шахраї представляються працівниками правоохоронних органів і повідомляють, що діти чи онуки абонентів щось накоїли, однак їм можна визволити за певну суму грошей.
Найгучнішою спробою такого "розводу" на Черкащині став випадок, коли зловмисники нарвалися на матір начальника Тальнівської поліції Ігоря Голоти.
"Дійшли до того, що дзвонили моїй матері. Мовляв, я потрапив у поліцію і треба негайно рятувати. Слава Богу, ніхто із абонентів на таку провокацію не піддався. Очевидно, що дзвонили з місць позбавлення волі. Телефонують навмання. Розраховують на те, що зі ста людей повірять брехні один чи двоє", – прокоментував інцидент Ігор Голота.
Щоб не стати жертвою таких шахраїв, у поліції радять дотримуватись таких правил:
– перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови шахраїв;
– ніколи не називайте своїх близьких на ім'я;
– попросіть людину, яка представилася працівником поліції, назвати прізвище, ім'я, по-батькові і дату народження затриманого родича (практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють і Ваш номер набрали шляхом випадкового набору);
– уточніть, в якому саме відділі або відділенні поліції знаходиться Ваш родич, після чого передзвоніть туди і перевірте інформацію, що є у Вас;
– спробуйте якнайшвидше передзвонити тому, хто "потребує негайної допомоги", або людям, які можуть в даний момент бути поряд і підтвердити або спростувати те, що трапилося.
"Терміново необхідні гроші! Я потрапив у ДТП!"
Шахраї також видають себе і за родичів абонентів. Телефонують, бо, потрапивши у ДТП, терміново потребують коштів на лікування. Так нещодавно зловмисники "розвели" 77-річну пенсіонерку зі Сміли.
Шахрай зателефонував жінці пізно увечері та представився її племінником. Прикидаючись тяжко тяжко травмованим в результаті ДТП, він попросив перерахувати кошти на картковий рахунок "лікаря" для ніби-то невідкладного операційного втручання. З приводу питання, чому телефонує з іншого номера, – пояснив це тим, що його мобільний пошкоджено внаслідок аварії.
Скористувавшись шоковим станом потерпілої, дуже правдоподібно імітуючи голос та тяжкий самопочуття, вчиняючи психологічний тиск, так званий "племінник" домігся своєї підступної цілі – налякана жертва, нічого не здогадуючись, перерахувала через термінал самообслуговування гроші.
"Збираємо гроші для бійців АТО"
Не гребують шахраї і роллю волонтерів. Вони обдзвонюють підприємства з проханням перерахувати кошти на потреби чи то дітей, чи то атовців. Так зокрема у Смілі затримали шахрайку, яка за 2016 рік встигла накрасти майже півмільйона гривень.
Жінка зареєструвала на своє ім'я фіктивний благодійний фонд. Протягом року телефонувала керівникам промислових підприємств по всій Україні. Просила перерахувати гроші для допомоги дітям та підрозділам антитерористичної операції, а також соціально незахищеним верствам населення. Шахрайка представлялася чиновницею облдержадміністрацій або помічником високопосадовців.
Усі привласнені кошти вона витрачала на гральні автомати.
"Вітаємо! На ваш номер випав приз"
Також потрапляють на гачок шахраїв і "призери" різних конкурсів. Громадянам приходить SMS-повідомлення із текстом про нібито виграний автомобіль чи інший цінний приз. Але для його отримання потрібно зателефонувати на відповідний номер телефону, де менеджер щиро вас вітає із виграшем. Однак, щоб його отримати, треба заплатити за оформлення документів. Це також одна із шахрайських схем.
Кілька порад, як не втрапити на "гачок" афериста:
– не розкривайте особистої інформації невідомим особам;
– у жодному випадку не розголошуйте секретних кодів ваучерів поповнення, даних кредитної картки, паспортних даних;
– пам’ятайте: ви не можете стати переможцем акції, не узявши в ній участі.