Через дощі посівна цьогоріч на Черкащині затримується щонайменше на півтора тижня, але ситуація контрольована – повідомив начальник обласної військової адміністрації Ігор Табурець:
– Наразі засіяно трішки більше ніж 40 тисяч гектарів і це свідчить про те, що трішки ми йдемо із запізненням щодо посівної.
Озимина в більшості господарств — у доброму стані. Гірша справа з ярими культурами.
— Ярові цього року зовсім не сіяли, — каже керівник приватного сільськогосподарського товариства “Лідер” із села Новомайданецьке Звенигородського району Олександр Мегей. — Терміни сівби соняшника й кукурудзи ще не минули, тут турбуватися нічого. Для озимини дощі ніби й добре, але не можемо кропити посіви. Через що, а також через постійну вологість розвиваються хвороби й шкідники. Щодня наростають бур'яни. Якщо дощі найближчим часом не припиняться — не знаю, чого нам чекати.
Найгірші справи – у тих фермерів, які купили зерно пшениці, а посіяти не можуть.
— Знаю людей, які закупили зерно, потратили гроші, а посіяти не можуть. Ще день-два й сіяти вже буде пізно — з такої пшениці нічого не буде. Можемо цього року зуби на полицю покласти, — розповідає фермер 42-річний Віталій із Звенигородського району. Прізвище не хоче називати. Чоловік обробляє 12 гектарів землі.
Фермер із Чижівки Звенигородського району Василь Курдус поки не бачить причин для занепокоєння.
— Думаю, ще можна встигнути з посівами ярих культур — труднощі будуть лише в тому, що сіяти доведеться сіяти в стислі строки все й відразу. Чи пам'ятаю я раніше настільки дощовий квітень? Ми з вами можемо не пам'ятати, але на цьому світі нема нічого нового — все вже колись траплялося. В усьому цьому я бачу один позитив — вологи в ґрунті буде багато й не треба буде турбуватися про полив.
Михайло Глийовий із Лісового на Звенигородщині теж не погоджується з думкою, що ярі культури сіяти пізно.
— Воно було би пізно, якби не було в ґрунті вологи. А так, які тільки сонце блисне, все миттю зійде. Я встиг посіяти трохи три тижні тому. Оскільки тепла не було, зараз тільки показалися сходи. Якщо стане тепло й посію після дощів — швидко дожене. Єдиний мінус — ростуть бур'яни. Отут уже точно нічого не вдієш, бо зараз трактор у поле ніяк не заїде.
Фермер Ігор Рейнюк із Майданецького Тальнівської громади вирощує овочі. Після дощів збирається пересівати цибулю.
— Дало посіяти цибулі небагато — один гектар. Але тепер я не радий цьому гектару, бо доведеться все пересівати. Трактором не можна заїхати на поле, бо все мокре. А не можна заїхати — не можна й обробити від шкідників. Фактично, пропало насіння, бо з тієї цибулі вже толку не буде. Ще встигли до дощів посіяти моркву — тут я не впевнений, що треба буде пересівати. Знову ж таки, закінчаться дощі — подивимося на її стан. Але таку можливість не виключаю.
Ігор Іванович має крапельний полив, але навряд чи його застосовуватиме найближчим часом.
— Який там полив! Тут тільки й мрієш про те, щоби дало бодай трохи підсохнути. Робота фермера не дуже вдячна — все залежить від Бога.
Минулого року через вкрай дощовий вересень на Черкащині затрималося збирання соняшника, який частково згнив на полі. Зібрана згодом кукурудза мала високий процент вологості й інколи стояла в полях до весни.
У Катеринополі бідкаються, що нинішній квітень — суцільна аномалія.
— Аграрії чекали тепла, щоби посіяти горох і ячмінь, але не дочекалися. Горох при нинішній вологості ще може вирости. Однак виробники уже зараз переорієнтовуються на кукурудзу й соняшник. Так само невеселі справи з домашніми городами. Заливає все. Згадую, що колись так само посадив сортову картоплю до дощів, а потім вона вся згнила. Одне точно відомо — нинішньою погодою людям роботи додасться. — каже селищний голова Володимир Коваленко.