У березні-квітні Верховна Рада та органи місцевого самоврядування внесли низку змін у законодавство, які спрямовані на протидію поширенню коронавірусу. Водночас ці зміни призводять до втрат бюджетів.
— Фахівці Головного управління ДПС у Черкаській області вже підрахували, що найбільші втрати очікуємо у квітні. Надходження до місцевих бюджетів цього місяця становитимуть 497 млн грн, що на 140 млн грн, або на 22% менше, ніж попередньо прогнозувалося. Надходження до обласного бюджету – 74 млн грн. У порівнянні з прогнозами до початку карантину ця сума менша на 12 млн грн, або на 14,2%, – зазначив голова обласної ради Анатолій Підгорний.
Річні втрати доходів місцевих бюджетів становитимуть близько 275 млн грн, із них найбільші: 112,9 млн грн – з податку на доходи фізичних осіб, 84,5 млн грн – єдиного податку, 64,3 млн грн – земельного податку та орендної плати за землю, 7,5 млн грн – податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Зокрема і втрати обласного бюджету – 26,5 млн гривень.
Із запровадженням карантину підприємства оптимізують чисельність персоналу й відповідно зменшується фонд оплати праці. Також втрати пов’язані з тим, що ФОПи І-ІІІ груп на період карантину мають зменшені ставки єдиного податку з фізичних осіб. Наприклад, у Черкасах, підприємці, робота яких заборонена на період карантину, мають нульову ставку поки діють обмеження, а наступні два місяці після зняття карантину платитимуть лише половину суми.
Селищний голова Катеринополя Іван Гегедош каже, що Катеринопіль недоотримує 300 тисяч щомісяця.
– Ще до березня бюджет селища виконувався гарно. Щомісяця йшло перевиконання. Мали цифри на рівні 103%. Тепер замість 700 тисяч маємо лише 400. Працівників дитячих садочків уже перевели на 2/3 зарплати. Відмовимося від ремонту деяких вулиць, які було заплановано.
– Точних цифр падіння бюджету я ще не знаю, – каже міський голова Городища Володимир Мирошник. – Дав завдання фахівцям підрахувати і чекаю, коли вони виконають. Однак уже зараз економимо на освітлені вулиць. Людям, звісно, не подобається, але що робити? Дрібні підприємці позакривали свої кіоски й магазини й не торгують. А людей на вулиці після Великодня – море. У них у головах карантин давно завершився. То чого не можна дозволити торгувати дрібному підприємцю? У нього, якщо буде за день 10 покупців, то й добре. Але він платить за землю чи за оренду. А зараз сидить два місяці в карантині й нічого не має ні підприємець, ні держава.
Виконувач обов’язків міського голови Тального Василь Сідько каже, що громада втрачає близько 3 мільйонів гривень.
– Поки Кабмін звільнив від плати за землю підприємців лише на місяць, але кінця-краю цьому карантину не видно. Бачимо, що громада втрачає близько 3 мільйонів гривень. Добре, що зима виявилася безсніжною, то трохи зекономили на прибиранні снігу. Але зараз треба помогти районній лікарні. Тому, все що зекономили, відправили туди. Заощаджуємо на вуличному освітленні. Якщо карантин триватиме й надалі, то будемо врізати фінансування житлово-комунальному господарству. Хоча це важке рішення – городяни хочуть щоби місто було чистим, освітленим, а під час пандемії ще й проводилася санітарна обробка вулиць. Хочемо, щоби наші підприємці утрималися на плаву. Бо як утратимо їх – утратимо постійне джерело доходів. Зверталися до податкової із питанням: чи не можна нашим підприємцям ввести якісь пільги на рівні громади? Не районним чи з інших міст, а саме тим, що зареєстровані в громаді. Поки відповідь отримали негативну, але шукатимемо й надалі.
Міський голова Кам’янки Володимир Тірон стверджує, що найгірше – попереду.
– У квітні ми ще отримали плату за перший квартал включно з березнем. Тут ще ніяких проблем не було. А ось у травні ситуація почне різко погіршуватися. Зі 100 мільйонів доходів громади, які маємо щомісяця, будемо втрачати щонайменше 10%. А це доведе до нуля бюджет розвитку. Якщо карантин продовжать іще на невизначений період, то підуть незворотні процеси. Доведеться скорочувати захищені статті, люди втрачатимуть роботу. А цього не хотілося би.