У ніч із 29 на 30 грудня Володимир Зеленський звільнив голову Черкаської ОДА Сергія Сергійчука. Це вже четверте звільнення найвищого чиновника області, яке здійснив президент.
За чотири місяці Сергійчук мало чим запам’ятався. Звітуючи напередодні звільнення про свої досягнення за 100 днів, він зміг акцентувати тільки на програмі будівництва доріг, реконструкції кількох шкіл, яка почалася ще до нього, та реалізації проєкту зручного сполучення Черкас із Києвом. При цьому для медіа він запам’ятався хіба що постійними розбірками з орендарями Черкаської ТЕЦ, від яких вимагав знизити тариф на тепло.
– Спочатку керівник сказав, що можуть піти на такий крок, обіцяли зробити перерахунок, але потім із незрозумілих причин відмовилися від цього. На наші запити щодо розкриття структури тарифу інформацію утаємничили й не надали. Мабуть, власне збагачення для деяких людей є важливішим, ніж сприяння покращенню життя для більшості в цей складний період, – зазначив Сергій Сергійчук.
Та головною причиною звільнення Сергійчука стали програні провладною партією на Черкащині вибори. Призначення перед самими місцевими виборами нового голови Черкаської ОДА багатьма розглядалося як своєрідний «квиток на війну» із черкаським мером Анатолієм Бондаренком, яку перед тим програв попередній очільник області Роман Боднар (всі досі добре пам’ятають той травневий «батл», який розгорнувся в інформпросторі між президентом та Бондаренком на ґрунті ставлення до весняних карантинних обмежень). Однак максимум, чого досягнув Сергійчук, так це публічних вибачень вже переобраного на черговий мерський термін Бондаренка перед Зеленським.
Тож, судячи з усього, в вину ексочільникові Черкащини Банкова поставила ще й фактичну капітуляцію у боротьбі за контроль над новою Черкаською облрадою. «Слуги народу», які взяли тут на виборах друге місце і завели в облраду 12 депутатів, спочатку взагалі опинилися поза коаліційним процесом. В останній момент «слуги» все ж устигли заскочити у поїзд, що відходить, отримавши після тривалих переговорів місце одного із заступників голови облради та голів двох комісій – регламентної та освітньої.
– В обласну раду прийшли ті, кого обрали черкащани. Тому депутати тепер зобов’язані працювати на їхнє благо і виконувати ті обіцянки, які вони давали своїм виборцям. Зі свого боку ми будемо працювати з тією коаліцією, яка є. Ми налаштовані на конструктивну співпрацю та на пошук компромісів, які потрібні передусім черкащанам… З мером Черкас Анатолієм Бондаренком ми знайшли конструктив і порозумілись на суто прагматичному рівні ще до місцевих виборі, – казав в інтерв’ю в одному зі всеукраїнських видань на початку грудня Сергійчук. Але навряд чи це задовольнило його столичне керівництво, яке налаштовувало і себе, і Зеленського на більш серйозні здобутки в цьому регіоні після виборів-2020.
Загалом це вже четверте звільнення найвищого чиновника області, яке здійснив президент. За місяць після інавгурації Зеленський звільнив Олександра Вельбівця, якого призначав ще Порошенко. Замість нього було призначено підприємця Ігоря Шевченка. Той не протримався на посаді і 100 днів. Замість нього прийшов працювати експрацівник СБУ Роман Боднар. Пан Роман мав грандіозні задуми: брався будувати Черкаський аеропорт, тимчасово завадив Михайлові Мущієку посісти крісло заступника голови в попередній обласній раді. Активно знайомився з районами й місцевими елітами. Мав гарні контакти із ветеранами АТО, оскільки сам брав участь у війні на Донбасі. Однак минулої осені, після 9 місяців роботи, Боднара звільнили без пояснень. Замість нього непублічно на заводі «Укравіт» Зеленський призначив 50-річного Сергія Сергійчука.
– Від перестановки доданків сума не міняється, – так прокоментував звільнення чергового голови Черкаської облдержадміністрації міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. – Час закінчувати знущатися над Черкащиною. Час призначити головою Черкаської облдержадміністрації черкащанина, який знає регіон, знає людей, знає проблеми, і знає, як їх треба вирішувати. Мені здається, в цьому питанні пора допомогти Президенту вибрати достойних людей, на яких він міг би покластися, – наголосив Бондаренко.
Попередник Сергійчука Роман Боднар не відчуває злорадства з приводу звільнення голови Черкаської ОДА.
– Такі звільнення просто нівелюють посаду голови ОДА, – каже Боднар. – Людину звільнюють без пояснень. Він не пішов на догоду деяким народним депутатам, які нав’язували своїх заступників. Фактично, Сергійчук став заручником ситуації. Бо що можна змінити за 4 місяці. За рік заледве можна вивчити область, а тут 4 місяці! На мою думку, ми спостерігаємо за руйнацією держави і її інститутів. Це може призвести до збурень, бо ми продовжуємо втрачати державу.
Новим виконувачем обов’язків голови було призначено Віктора Гусака. Про нового голову відомо мало. Тривалий час Гусак працював на посадах у державних структурах фінансової сфери. В кулуарах влади ходять чутки, що область може очолити близький до Зеленського депутат Верховної Ради і шоумен Олександр Скічко.