Масові обшуки влаштували 10 лютого у студентських гуртожитках двох черкаських ліцеїв чиновники департаменту освіти та працівники відразу двох підрозділів поліції. У кімнатах та особистих речах ліцеїстів, більшості з яких від 15 до 18 років, шукали наркотики та інші речі й предмети, заборонені внутрішніми розпорядками гуртожитків. Нічого протизаконного так і не знайшли, а от сам факт проведення таких заходів викликав хвилю обурення. Проведений рейд правники називають грубим порушенням конституційних прав громадян на недоторканість житла, а самі обшуки — перевищенням влади з боку поліцейських.
Превентивними заходами боротьби з наркотиками минулого тижня поділився у соціальних мережах директор Департаменту освіти та гуманітарної політики міськвиконкому Сергій Воронов. Проведений рейд він назвав «реальною боротьбою з наркотиками і негативними проявами». Судячи з оприлюднених світлин, у студентських гуртожитках пройшли справжні обшуки. Так, на одному фото видно офіцера поліції в одноразових рукавичках, на іншому — працівниця поліції роздивляється речі студента. І власне самі «трофеї» перевіряльників: пневматичний пістолет, сигарети, балончик із сльозогінним газом, кийок тощо.
Заступник директора будівельного ліцею з навчально-виховної роботи Владислав Колісник каже, що про рейд заздалегідь нічого не знав, а огляд кімнат тривав до півтори години. Безпосередньо речі студентів оглядали поліцейські ювенальної превенції.
— Передивилися велику кількість кімнат і лише у двох знайшли дубинки та балончики, — говорить Владислав Колісник. На якій підставі їх забрали, чоловік не знає. За його словами, ніхто із студентів не намагався перешкоджати поліції та перевіряльникам. — Усе було законно. Все подивилися при дітях, при понятих, поліція була, адміністрація, вихователі.
У єдиному реєстрі судових рішень ми не знайшли жодних відомостей про прийняття судом постанови про проведення обшуку в студентських гуртожитках. Як з’ясувалося, його ніхто і не думав брати.
— Рішення суду не було. Ми ж не конкретні обшуки робили в конкретних людей. Ми перевіряли за внутрішнім розпорядком і за внутрішньо встановленими правилами, чи немає заборонених речей у кімнатах гуртожитків, які належать державному закладу, — прокоментував Сергій Воронов. При цьому він переконує, що гуртожиток не є житлом. — Це не є житло, Це не є приватна власність чиясь... Всі ці гуртожитки є власністю, грубо кажучи, держави і є у підпорядкуванні навчальних закладів.
Натомість юристи наголошують, що гуртожиток є тимчасовим житлом студента, яким він користується на час свого навчання.
— Поняттям «житло» охоплюються будинки, квартири, садиби, кімнати в готелях, гуртожитках, санаторіях та будинках відпочинку. Навіть палата в лікарні, каюта на пароплаві, купе у вагоні також визначені законодавством як «житло». Режим недоторканості житла не поширюється лише на службові приміщення та камери у слідчих ізоляторах, тюрмах тощо. Для них передбачається спеціальний правовий режим, — говорить приватний адвокат з багаторічним стажем роботи в правоохоронних органах Іван Кривов’яз.
Відомий черкаський адвокат Василь Демчик, каже що йдеться ні про який не огляд, а про справжній обшук. До того ж незаконний.
— Це — обшуки! Це — грубе порушення прав людини на недоторканість житла. Кімната в гуртожитку, орендована квартира чи власний будинок – це одне й те саме. Згідно з правилами внутрішнього розпорядку гуртожитків, звісно, можуть бути різні нюанси, наприклад, щодо пожежної або санітарної безпеки, але у будь-якому випадку, безпосередньо в житлове приміщення орган влади, тим більше працівники поліції не можуть входити із своїми перевірками. Така перевірка ніщо інше, як незаконне проникнення в житло і вже за цими ознаками можна відкривати кримінальне провадження й розбиратися хто, з якою метою і на якій підставі заходив у кімнати гуртожитків, чому проводився огляд речей, а фактично — обшук, — прокоментував Василь Демчик.
Аби почути точку зору поліції щодо цієї події, ми звернулися до Головного управління Нацполіції в Черкаській області із запитом, які були правові підстави для проведення «перевірки» гуртожитків й огляду особистих речей студентів. Однак протягом п’яти робочих днів, відведених виконання запитів, відповідь так з поліції так і надійшла.
На цьому рейді в Департаменті освіти не збираються зупинятися. За словами Сергія Воронова, найближчим часом перевірки чекають і на студентів інших гуртожитків освітніх закладів. Тим часом прокуратура зацікавилася доцільністю і законністю рейду по гуртожитках. Як пояснила прокурор Черкаської місцевої прокуратури Ірина Кожушко, на адресу Черкаської міської ради скеровано запит з вимогою дати «оцінку повноти та ефективності такої перевірки».