Потепління, початок польових і городніх робіт завжди додавали роботи піротехнікам нашого краю. Відголоски минулого, боєприпаси, вириті і знайдені в землі, часто несуть страшну небезпеку для черкащан. Щасливо, з огляду на те, що ніхто не постраждав, завершився польовий вихід групи мисливців за скарбами в лісовий масив неподілік села Пекарі, Канівського району.
Виявивши за допомогою металошукача великий металевий предмет, копачі завзято взялися за лопати, проте, радість швидко змінилася страхом, коли з землі був викопаний величезний боєприпас. Про це повідомив речник управління ДСНС України в Черкаській області Костянтин Проценко. На щастя, чоловікам стало здорового глузду зупинитися і зателефонувати “101”.
– Металошукач спрацює звуковим сигналом на будь-який метал. Добре, якщо попадеться гвіздок, а якщо міна, снаряди чи інші боєприпаси? – пояснив начальник групи піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спецпризначення УДСНС області Ігор Наумов. – Якщо, розкопуючи предмет, ви бачите, що це схоже на боєприпас, ні в якому разі не потрібно продовжувати роботи, залишити це місце, позначити його і повідомити про знахідку або поліцію за номером 102, або ДСНС за номером 101. По можливості не допускати до місця виявлення інших людей.
Сапери управління ДСНС, що прибули на місце, лише тривожно переглянулися, коли побачили, що саме знайшли “чорні археологи”.
У виритій ямі лежала 70-кілограмова німецька реактивна міна калібром 320 мм від німецького реактивного міномету, страшної зброї часів Другої світової війни.
– Відкопавши трохи міну, побачили на залишках зеленої фарби три цифри, що, імовірно, свідчить про те, що міна була виготовлена у 1943 році. А найстрашніше було те, що вона обладнана підривником, і могла вибухнути від найменшого руху. Саме тому я прийняв рішення щодо підриву боєприпасу на місці виявлення. Тим паче, що місце дозволяло це зробити, – розповів Ігор Наумов.
Міна була фугасною і її вражаючим фактором була ударна хвиля до 1 км. У разі неправильних маніпуляцій була б трагедія. Враховуючи потужний запас у ній вибухової речовини, в радіусі 20-30 метрів від неї нікого в живих би не лишилось. Орієнтовна відстань для безпеки від боєприпаса такого калібру – близько кілометра, тому, за словами Ігоря Наумова, було проведено роботу з місцевими органами самоврядування, а це сільські ради, було повідомлено представників районного відділу ДСНС,які виїжджали на місце ідентифікації і було виставлено очеплення з особового складу групи піротехнічних робіт для забезпечення безпеки та недопущення до місця виконання робіт сторонніх осіб.
Всі роботи з моменту виїзду до підриву боєприпасу тривали фактично один робочий день – із 11.30 до 16.30.
У цьому році така знахідка, реактивна міна, перша на території області. Німецьку реактивну міну, але меншого калібру й не обладнану підривником, раніше виявляли у Смілянському районі. Її транспортували на спецавтомобілі на підривний майданчик і там знищили.
– Весна – час, коли збільшується кількість заявок на виїзди піротехніків.
Пам’ятаю, минулого року ближче до літа, група за добу залучалась до робіт п’ять разів, – пригадав Ігор Наумов. – Буває так, що за одне залучення ми забираємо до 20-ти предметів.