Цього року в школах області різними формами навчання буде охоплено понад 116 тисяч школярів, із них у 1-му класі буде навчатися близько 10 тисяч учнів. Більшість батьків з острахом очікують 1 вересня, адже вибір між якісним навчанням та безпекою дітей – ой який важкий.
– Ще рік тому ми з нетерпінням чекали, коли син піде у перший клас, я дуже старанно вибирала йому школу. Але зараз вже не знаю, що мені робити. Усі першокласники Черкас мають навчатися офлайн. Але в нашій школі немає укриття, тому діти мають ходити в сусідню. При чому що тамтешнє укриття можна назвати таким великою з натяжкою – напівпідвал з вікнами, по стінах дзеркала, завішані килимами, бо там був хореографічний клас. Якщо не запропонують іншого приміщення і не дозволять перейти на онлайн, будемо або на екстерн переводити, або на домашнє навчання. У крайньому разі – підемо в школу наступного року. Не можу зрозуміти, навіщо ця бравада. При ковіді вдома сиділи, а тут тривога за тривогою – ідіть у школу, – скаржиться матір черкаського першокласника Катерина.
На сьогодні в області 478 закладів загальної середньої освіти. За оперативною інформацією з 1 вересня у звичайному (офлайн) режимі надаватимуть освітні послуги 89 закладів загальної середньої освіти, дистанційному (онлайн) – 177, змішаному – 212.
– Основною вимогою для початку офлайн навчання є наявність відповідного укриття За оперативною інформацією органів управління освітою, для укриття учасників освітнього процесу комісіями рекомендовано для використання 598 об’єктів, у тому числі споруди подвійного призначення та найпростіші укриття, що становить близько 60% від загальної кількості закладів. Комісіями, які були створені органами місцевої влади, завершується огляд стану готовності закладів освіти (в тому числі і укриттів) до нового навчального року. Практично готові до використання 402 укриття закладів освіти та споруд інших суб’єктів господарювання. На 196 обʼєктах завершуються ремонтні роботи щодо приведення їх у повну відповідність до вимог та їх дооснащення, – розповідають в обласному управлінні освіти.
Відповідно до вимог, укриття мають забезпечуватися електроживленням, штучним освітленням, системами водопроводу та каналізації, мати примусову або природну вентиляцію. За відсутності водопостачання і каналізації вони повинні мати окремі приміщення для встановлення виносних баків для нечистот. Також в укриттях мають бути не менше ніж два евакуаційні виходи, один з яких може бути аварійним. У випадку наявності одного евакуаційного виходу допускається перебування там до 50 осіб. Місткість укриття обраховується з розрахунку 0,6 кв. м площі основних приміщень на одну особу. Обладнання найпростіших укриттів має забезпечувати можливість безперервного перебування в них людей впродовж не менше 48 годин. Тому вони повинні бути забезпечені місцями для сидіння або лежання, ємностями з питною водою, контейнерами для зберігання продуктів харчування, резервним штучним освітленням, первинними засобами пожежогасіння, засобами надання медичної допомоги, засобами зв’язку і оповіщення, шанцевим інструментом. Перед початком навчального року школи мають провести інформаційну роботу з батьками, показати укриття і де під час повітряної тривоги будуть перебувати діти.
– Укриття у закладах загальної середньої освіти, які дозволені для експлуатації комісіями районних військових адміністрацій, обладнані місцями для навчання, відпочинку, розвитку. Тобто під час повітряної тривоги учні мають змогу продовжити навчання. Також педагоги, виходячи зі стану, настрою учнів, їх віку, зможуть організувати змістовне дозвілля, також можливий перегляд навчальних відеороликів. Без нагляду, допомоги, уваги в укритті не залишиться жодна дитина. В укриттях також є запаси води, медикаментів, є печиво, корисні снеки. Щодо харчування, кожна громада планує та розглядає всі можливі варіанти організації харчування від видачі «сухих пайків», централізованого забезпечення у одноразових боксах (м. Черкаси) так і традиційне харчування у шкільній їдальні, – пояснює начальник управління освіти й науки Черкаської ОДА Валерій Данилевський.
Змішане навчання – це поєднання онлайн та офлайн-навчання, тобто різновид гібридної методики, коли відбувається поєднання онлайн навчання, традиційного та самостійного навчання. При змішаному навчанні матеріал, який учень опрацьовує онлайн (чи то у формі самостійного прочитання матеріалів, чи при перегляді демонстраційних відео, чи при перегляді відеозапису лекції вчителя, чи у формі гри), остаточно засвоюється у приміщенні школи під час занять. Не існує правил, скільки часу в межах змішаного навчання віддавати дистанційній роботі, а скільки — навчанню в закладі освіти.
– Як рекомендує Міністерство освіти і науки України для дітей, які не відвідуватимуть очне навчання, організовуватимуть дистанційні класи. Це справді може бути виходом для школи, як забезпечити освіту всім учням. Проте такий варіант можливий тільки за умови, що велика кількість учнів на паралелі виявлять бажання навчатися дистанційно. Якщо це буде актуальним для одиниць, такий дистанційний клас навряд чи запровадять, адже це буде фінансово невигідно. Якщо ви хочете, аби ваша дитина продовжила дистанційне навчання, варто переговорити з адміністрацією школи та іншими батьками, щоби зʼясувати, скільки ще є таких охочих батьків. Також радимо таким батькам писати заяви на імʼя директора школи з проханням забезпечити для дитини дистанційне навчання. Так на випадок непорозумінь ви матимете документальне підтвердження, що зверталися до адміністрації. Окрім того, у випадку дистанційного навчання організація безпеки дитини лежить повністю на батьках. Тож вони мали б подбати про те, аби дитина спускалася в укриття під час повітряних тривог, – пояснює Валерій Вікторович.
Наразі за кордоном перебуває 9497 учнів, які можуть продовжити навчання онлайн у своїх школах. Крім того, на цей час до закладів освіти подано заяв батьків на зарахування 2729 дітей із числа внутрішньо переміщених осіб. Проте ця цифра не є остаточною.
– Зараз як для педагогів, так і для батьків важливим є підтримати дітей. Коли дитина психологічно налаштована, відчуває підтримку, в неї з’являється більше мотивації навчатися, вона звільняється від зайвих хвилювань та направляє енергію на те, що їй цікаво, що її розвиває, – зауважує Валерій Данилевський.