Із 1 червня Кабінет Міністрів України підвищив ціну електрики для населення з 1,44 грн до 2,64 грн за 1 кВт. год. Зростання ціни пояснюють необхідністю відновлення системи, яка постраждала внаслідок російських обстрілів минулої осені й зими.
Такий тариф застосовується до електричної енергії, що споживають:
- індивідуальні та колективні побутові споживачі, зокрема в гуртожитках, що розраховуються за електричну енергію за загальним розрахунковим засобом обліку;
- у багатоквартирних житлових будинках для технічних цілей (роботу індивідуальних теплових пунктів, котелень, ліфтів, насосів та замково-переговорних пристроїв, що належать власникам квартир багатоквартирного будинку на праві спільної власності) та освітлення дворів, східців і номерних знаків;
- у дачних та дачно-будівельних кооперативах, садових товариствах, гаражно-будівельних кооперативах для технічних цілей та освітлення території;
- юридичні особи, які є власниками майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб
- релігійні організації для комунально-побутових потреб.
Якщо встановлено багатотарифний лічильник, за яким розрахунки проводяться за різними цінами у різний час доби, то застосовані до них коефіцієнти лишилися без змін.
За 2-зонними лічильниками вартість електроенергії складатиме:
- у нічний час (з 23:00 до 07:00 години) – 0,5 тарифу – 1,32 грн за 1 кВт. год;
- у інші години – повний тариф – 2,64 грн за 1 кВт. год.
За 3-зонними лічильниками вартість електроенергії складатиме:
- у пікові години (з 08:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00) – 1,5 тарифу – 3,96 грн за 1 кВт. год;
- у напівпіковий період (з 7:00 до 8:00, з 11:00 до 20:00 та з 22:00 до 23:00) – повний тариф – 2,64 грн за 1 кВт. год;
- у нічний час (з 23:00 до 07:00) – 0,4 від тарифу – 1,056 грн за 1 кВт. год.
— Президент Зеленський обіцяв до кінця війни не підвищувати тарифи. До закінчення війни ще далеко, а ціна на світло виросте майже вдвічі, — обурюється Оксана Мельничук із Черкас. Жінка має електроплиту в квартирі. Удвох із чоловіком щомісяця платять за електрику 300-350 гривень. — Тепер платитиму 600 і більше. Я маю зарплату 12 тисяч, у чоловіка — мінімалка. Удар по нашому бюджету вийде потужний.
— Поки ціна зростає тільки для населення, — каже керівник тальнівського “Водоканалу” Володимир Гречка. — Принаймні я ніяких паперів не отримував. Якби підвищували для промисловості та комунальних підприємств, то ми би точно підвищили тарифи на воду. У собівартості води ціна електрики — 52-57%. Якщо уряд і нам підвищить ціну електрики, то автоматично зросте ціна й на воду. Але поки в цьому місяці ми навіть знизили вартість води на кілька копійок.
Від підвищення електроенергії, крім городян, постраждають і селяни. Найперше зазнають збитків ті, хто розводить курчат у домашніх інкубаторах.
— Кілька років тому купив домашній інкубатор «Несучка» на 76 яєць, — розповідає Сергій із села Шаулихи Звенигородського району. Прізвище не хоче називати. — На базар не наїздишся, а квочки починають сідати на яйця зазвичай улітку й до зими курчата не встигають вирости. Тому багато людей у селі розводять курчат домашніми інкубаторами. До цього року було вигідно, а тепер, з відключеннями електрики — ризиковано. Мені двічі відключали, але, слава Богу, курчата не охололи. Інкубатор не надто потужний — 100 Ват на день, три кіловати на місяць. Але це в мене, бо я вирощую курчат лише собі. А є багато таких, хто на цьому зробив бізнес і в них затрати значно більші. При ціні в 1 гривню 44 копійки курча на базарі коштувало 30 гривень. Тепер із новими цінами на електрику цілком може перевалити за 40. Ніхто ж не буде продавати собі на збиток.
– Ціна на електрику зросте тільки для населення – для організацій вона й так є дорогою, – каже директор фермерського господарства “Джерело-Г” із села Лісове Звенигородського району Михайло Глийовий. – Окрім того, що курчата стануть дорожчими, постраждають ще кілька категорій підприємливих людей на селі – майстри деревообробки, які вдома мають пилки-циркулярки, й каменотеси, які виготовляють пам'ятники на могили. Їм, щоби вдома обробити камінь чи вирізати щось із дерева, теж треба багато електрики. Загалом постраждає малий бізнес, який має невеличке виробництво чи обробку на дому: міні-млини, міні-пекарні. Тобто ті, хто навряд чи претендує на звання бізнесмена, а насамперед забезпечує себе й власну родину. Ці люди добряче натерпілися, коли восени та взимку вимикали світло, а тепер разом із населенням компенсовуватимуть великому бізнесу ремонт розбитої енергосистеми.
А от у Черкасах, крім цін на електроенергію, підвищився і тариф на водопостачання. Так, вартість центрального водопостачання зросте з 11,54 грн за куб. м до 17,35 за куб м. Водовідведення також здорожчає з 11,50 грн за куб. м до 14,29 грн за куб. м.
– Підняти тарифи ми намагались ще минулого року. У нас підвищилась собівартість продукції і водночас знизилась реалізація. Це пов’язано з тим, що багато підприємств не працюють через воєнний стан, деякі перейшли на іншу роботу. Тобто в місті менше користуються водопостачанням і водовідведенням, – пояснив директор черкаського «Водоканалу» Іван Сухарьков.
За його словами, на зростання вартості вплинуло здорожчання цін під час воєнного стану на електроенергію на 20%, хлор – 199% та коагулянти – 123%, а також дизельне паливо – 128% та газ – 158%.