Квартиру, яка десять років тому коштувала 70 тисяч доларів, сьогодні продають за 25 тисяч доларів
Столичне видання «Діловий регіон» проаналізувало вартість житла в старих будинках в обласних центрах України. Двокімнатну квартиру в Черкасах можна знайти за 15 тисяч доларів. У Києві двокімнатку можна знайти, якщо мати в кишені 30 тисяч американської валюти. У Полтаві – найменше. Всього 13 тисяч.
– Ринок нерухомості ніколи більше не повернеться на рівень 2006-2012 років, – каже директор черкаського агентства «Метр-Т» Володимир Єфіменко. – Це як нафта по 110 доларів за бочку. У ті роки ціни штучно надувалися надлишковим кредитуванням, чого вже не буде. Та мильна бульбашка луснула й, боюся, назавжди. Зараз люди можуть сподіватися лише на свої зарплати. А за останні роки рівень їх суттєво впав. Простий трудяга має 10 років працювати цілодобово без вихідних і прохідних, щоби зібрати 30 тисяч доларів на квартиру. Бізнесмени знайдуть гроші значно швидше – за 3-4 роки.
Володимир Єфіменко стверджує, що існують й інші негативні фактори.
– Раніше батьки збирали гроші аби дитині купити квартиру в Черкасах. А зараз ця дитина бере їхні гроші і їде на заробітки до Польщі. Там накопичує ще трохи грошей і купує квартиру у цій країні, що входить до Євросоюзу. Так убезпечує себе від війни й інших негараздів в Україні. Але при цьому інвестує гроші в економіку чужої країни. Такого ніколи раніше не було. А зараз треба якось миритися й далі жити.
Володимир Єфіменко каже, що попри всі негаразди ринок саме зараз трохи активізувався.
– Здається, він намацав дно із низьких цін й пробує знайти себе саме в цьому ціновому діапазоні. – Однак варто цінам бодай трохи зрости, як він замре. Утім я не думаю, що є причини для суттєвого подорожчання. Зараз у ціні зростають лише новобудови через подорожчання будівельних матеріалів.
Директор черкаського агентства нерухомості «МАРТ» Михайло Моторний каже, що падіння ціни на житло триває вже 9 років.
– З часів фінансової кризи 2008 року ціни знижуються. Часом це буває стрімко, часом повільно, але тенденція незмінна. Зазвичай улітку найгірша пора для продажів. Ринок завмирає. продається лише найдешевше житло. Не думаю, що ситуація зміниться найближчим часом. Для цього треба кілька факторів – зупинити війну, почати відродження економіки. Зараз у людей банально немає грошей на купівлю житла.
Тим часом за найдорожчий будинок у Черкасах просять 23 мільйони гривень або 890 тисяч доларів. Такі цифри наводить сайт OLX. Особняк площею 450 квадратних метрів знаходиться в лісі біля дачного селища Сокирне. Збудований із червоної цегли у 2008 році, має два поверхи, гараж. Біля будинку – 1 гектар землі з якої 50 соток – приватизовано. Фундамент вілли збудовано на буро-набивних палях. Родзинка будинку – бухта для катерів.
11 мільйонів гривень або понад 430 тисяч доларів хочуть виручити за зведений у 2008 році будинок в селі Руська Поляна. власне, продається два будинки: основний – на 281 «квадрат» і другий – для гостей на 168 «квадратів». Меблі, предмети побуту й техніку господарі залишають. У будинках комбіноване опалення – газ і піролізний котел. Є дві свердловини, два гаража, крита парковка. Поруч – ліс. Приватизована земельна ділянка на 21 сотку.
Третє місце за дороговизною – у будинку на 230 квадратних метрів в лісопарковій зоні Черкас. Є цокольний поверх, гараж, будинок для гостей із лазнею. Вартість – понад 10 мільйонів гривень або 390 тисяч доларів.
В другому за величиною місті області – Умані ціни дешевші. Найдорожчий житловий будинок продається за 4 мільйони 557 тисяч гривень або 175 тисяч доларів. В ньому 372 квадратних метри. Господарі пишуть, що будинок знаходиться в районі маслозаводу. Є газове й електричне опалення, гараж на 2 автомобілі, 12 соток землі, будинок для гостей, фруктовий сад на карликових підщепах, вольєри для собак. Будинок огороджено цегляним парканом. За територією пильнують 8 камер спостереження.
Тому, хто захоче придбати будинок у Смілі, доведеться розщедритися на 70 тисяч доларів або 1 мільйон 822 тисячі гривень. Двоповерхова будівля на 137 квадратних метрів з газовим котлом. На першому поверсі – великий хол, ванна й туалет. Поруч – гараж. На другому – три спальні й робочий кабінет. Є фруктовий сад і виноградник.
У Золотоноші ціни майже ідентичні смілянським. Найдорожчий будинок обійдеться покупцям у 1 мільйон 690 тисяч гривень або 65 тисяч доларів. Тут 150 «квадратів», 5 кімнат, туалет, ванна й навіть лазня. Зовні будинок облицьовано каменем. Є два гаражі.
У маленькому Чигирині теж є свої рекордсмени. Будинок із дизайнерським ремонтом у 96 квадратних метрів власники оцінили в 1 мільйон 434 тисячі гривень або 55 тисяч доларів. Є два котли: один – газовий, інший опалюється дровами. 12 соток землі.
Однак скромному Чигирину дуже далеко до обласної кузні керівних кадрів – Лисянки. На батьківщині черкаського мера Анатолія Бондаренка й голови обласної ради Олександра Вельбівця – свої розцінки. За двоповерховий особняк на 300 метрів квадратних, в якому окрім житлового будинку знаходиться аптека, власники просять 9 мільйонів гривень. За курсом це майже 343 тисячі доларів. Будинок зведено в 2010 році.
Як кажуть місцеві жителі, Анатолій Бондаренко свій будинок у Лисянці вже продав. Натомість Олександр Вельбівець і не думає цього робити. на вихідні він повертається до Лисянки й живе в квартирі, де мешкав до свого обрання головою Черкаської обласної ради.
Утім це ще не все. У тій же Лисянці продається хатина площею 170 квадратних метри. За неї власники просять 85 тисяч доларів або 2 мільйони 231 тисячу гривень. В двоповерховому будинку – два санвузли, ванна й сауна на дровах. У дворі молодий сад і клумба з трояндами.
У Монастирищі, що за 250 кілометрів від обласного центру найдорожчий будинок продають за 115 тисяч доларів. Тут окрім будинку на 150 «квадратів» продається й магазин зі складським приміщенням. Біля будинку є 5 соток городу.
Раніше в області були популярними так звані екопоселення. Зокрема багато любителів життя на природі купували будинки в селі Буда Чигиринського району.
– Зараз цей напрямок теж популярний, – каже Володимир Єфіменко. – Люди купуватимуть житло по Дніпру, Росі й селах Чигиринського району. Але по-справжньому він запрацює лише після економічних зрушень в Україні.
Найдорожчі ціни на житло були в першій половині 2008 року. Тоді вартість середньої двокімнатної квартири в мікрорайоні Митниця в Черкасах сягала 36-40 тисяч доларів. Нині її можна придбати вдвічі дешевше.