У січні споживачам газу почали надходити відразу дві платіжки за газ – одна з вартістю самого газу, інша – за транспортування (у приватному секторі) або за розподіл (у багатоквартирних будинках). Платіжки отримали навіть ті, хто газом давно не користується.
Валентина Васюра працює в газеті «Трудова Слава» в місті Кам’янка. Має в районному центрі квартиру.
– Це квартира в 16-квартирному будинку, в якій колись жили ми з сестрою. Багато років тому з’їхали звідти, – розповідає жінка. – Спочатку здавали житло квартирантам, але вони постійно робили там безлад. Тоді вирішили поставити лічильники, зачинити двері й нікого не пускати. За квартиру я нічого не платила, бо всюди є лічильники. Газом точно не користувалася – в мене там по нулях. І ось принесли квитанції за доставку газу – 40 гривень. Я взагалі не знаю, звідки взялася ця сума. Якщо спожитий газ множать на тариф і ділять на 12 місяців, то звідки в мене взялася сума 40 гривень, якщо я взагалі нічого не спожила в 2019 році?
Валентина Миколаївна звернулася до кам’янських газовиків. Вони відповіли, що можуть повністю відрізати помешкання від газопостачання.
– Це мені невигідно, – каже Валентина Васюра. – Бо в разі чого доведеться платити шалену суму за повторне підключення.
80-річний Яків Тарнавський із Черкас мешкає в квартирі.
– Кілька років тому я поставив замість газової плити електричну. Тоді ж повідомив газовиків. Прибули слюсарі й опломбували газовий стояк. Відтоді нічого за газ не сплачував. А це раптом принесли квитанцію, де я маю сплатити за розподіл газу. Скільки живу на світі, такого ще не бачив. Як можна платити за газ, якщо опломбовано стояк?
Обурені жителі села Степанки Черкаського району навіть організували мітинг.
– Ми проводили газ у 1994 році. Збирали по 7-9 місячних зарплат, аби заплатити за труби. Стягувалися по копієчці. Окремо платили за доставку, фарбування, копання й засипання траншей. Це все наші гроші й наші сльози. І що виходить після цього? Облгази, зокрема «Черкасигаз», який належить олігархам, беруть наші труби собі в експлуатацію абсолютно безплатно. Як кажуть, спритність рук і ніякого шахрайства. А тепер держава розділяє ціну газу й уводить плату за газ. Олігархи, яким наші мережі дісталися безплатно, вимагають із нас платити за те, що газ іде по нашим же трубам. Вони, нічого не затративши, мають прибуток, а ми платимо двічі. Все має бути по-чесному. Нехай олігархи заплатять нам за наші труби, а ми потім платитимемо їм за доставку газу, - обурюється Тетяна Бровар.
Голова правління ПАТ «Черкасигаз» Сергій Буян розповідає, що у багатьох країнах Європи людина платить за те, що користується мережею, і потім може обирати з постачальників вигідну ціну. Тому і в нас регулятор ринку прийняв рішення, що плата за транспортування газу сплачуватиметься цілий рік. Адже обслуговування газопроводів відбувається цілий рік.
- Сюди входить і робота аварійно-диспетчерських служб, і робота працівників-обхідників, що обходять всі газорегуляторні пункти тощо. Тільки в нас на балансі 14 тисяч кілометрів мереж. Щоб ці кілометри були в робочому стані, їх треба обслуговувати. Буде й ціна за розподіл. Теж оплата йтиме цілий рік, і це зменшує навантаження на споживача взимку. Та й ціна невелика. По квартирі з газовою плитою плата за розподіл коливається від 3 гривень в місяць. З 1 липня тариф буде переглядатися, - пояснив Буян.
Що ж стосується будинків, де протягом певного часу не було споживання газу, то нарахування тут проводилися таким чином:
- Якщо в абонента є обсяги розподілу за попередній рік, то ці куби ділилися на 12 і множилися на 0,504. Оплата такому абоненту в наступному газовому році була не гривні, а навіть копійки. Але якщо споживання не було взагалі зафіксоване, то сплата проводилася відповідно до групи, до якої належить споживач, - пояснив газовик.
Групи діляться відповідно до обсягів споживання газу, відповідно до типу обладнання, до розміру приміщення.
- Якщо ви не споживали газу взагалі, то платіжка буде більша, ніж платіжка в того абонента, який живе поруч і споживає газ. Цю останню норму переглядатимуть, щоб люди, які не споживають газу (наприклад, дачники), могли платити мінімальну норму. І це буде для них можливістю в будь-яку хвилину приїхати до будинку, увімкнути газ і використати куби, які вам доставили. Але для того, щоб приїхати і ввімкнути котел тоді, коли заманеться, хтось повинен обслуговувати трубу, яка доставляє до вас газ. Бо наголошу, якщо ви не користуєтеся газом, це не означає, що не треба платити за транспортування. Так, газопровід буде побудований до споживача один раз. Водночас газ буде йти по трубі за наступних умов: якщо немає корозії труби, якщо в трубі немає дірки, якщо хтось регулює газорегуляторні пункти тощо. Тобто за системою постійно треба стежити, обслуговувати її, перевіряти фільтри, тиск на вході і виході. У нас є станції, що постійно передають струм на трубу, щоб унеможливити її ржавіння, і тому трубам по 60 років, а вони як нові. Наша система потребує постійного догляду. Якщо людина не хоче платити за транспортування, то пише заяву з проханням від’єднати її від газопостачання. Ми за власний рахунок викопаємо яму, відріжемо трубу, закопаємо яму і все. А от якщо людина захоче знову приєднатися, то вже піде складний процес – це перевірка обладнання, укладання договору і лише після цього увімкнення. Тобто це буде дорога і тривала процедура, - розповів Сергій Буян.
Перші газопроводи з підключенням газу в селах та районних центрах з’явилися в Черкаській області наприкінці 80-х років минулого століття.