Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області Валерій Єфіменко та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини в Черкаській області Людмила Проценко здійснили моніторинговий візит до ізолятора тимчасового тримання №1 Головного управління Національної поліції у Черкаській області (м. Черкаси), що знаходиться у сфері відповідальності Міністерства внутрішніх справ України. Метою візиту було вивчення стану забезпечення заходів із запобігання та поширення серед затриманих гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Станом на 05.05.2020 в ІТТ, розрахованому на 22 особи, утримувалось всього 4 особи. Під час візиту членами моніторингової групи Секретаріату Уповноваженого з’ясовано, що в ІТТ недостатньо вживаються заходи з попередження проникнення і поширення коронавірусної хвороби.
Зокрема, не здійснюється проведення температурного скринінгу для персоналу, відвідувачів та утриманих осіб через відсутність термометрів. Також не проводиться опитування та фіксація випадків відмови у допуску до несення служби за станом здоров’я.
Дезінфекційна обробка службових приміщень відбувається лише один раз на день шляхом проведення вологого прибирання. Відсутні технічні засоби для проведення дезінфекції приміщень, а саме: бактерицидні опромінювачі, автоматичні та ручні оприскувачі тощо. З’ясовано, що персонал установи лише частково забезпечено засобами індивідуального захисту, які було придбано за рахунок установи.
Під час транспортування утримуваних осіб до суду, або для участі у слідчих діях, їх не забезпечують засобами індивідуального захисту.
Через відсутність штатних дезінфекторів, утримувані залучаються до проведення дезінфекцій камер. Якість проведення дезінфекції камер не контролюється. Установу не забезпечено дезінфекційними засобами відповідно до потреби.
На неналежному рівні організовано карантинні заходи. Зокрема, в ІТТ відсутній затверджений алгоритм дій (клінічний маршрут руху пацієнта) у разі виникнення підозри на наявність в окремої особи коронавірусу СОVID-2019, масового спалаху коронавірусної інфекції в установі. Взаємодія із територіальними медичними закладами Міністерства охорони здоров’я України документально не підтверджена. Зокрема, відсутні відповідні угоди, спільні накази тощо.
З’ясовано, що медичний огляд утримуваних та медична допомога надається службою швидкої медичної допомоги або за домовленістю із приймальним відділенням комунального некомерційного підприємства «Третя міська лікарня швидкої медичної допомоги».
Встановлено, що з початку введення режиму особливої ситуації, ІТТ отримано: 107 шт. масок медичних; 122 пар гумових рукавичок; 9 захисних окулярів. Тому працівники ІТТ вимушені використовувати одну маску протягом 8-12 годин. Також персонал установи використовує наявні засоби індивідуального захисту із простроченим терміном придатності, а також змушений купувати ЗІЗ за власні кошти.
Засоби індивідуального захисту утримуваним в ІТТ не видаються. Відсутні підготовлені приміщення (камери) для тимчасової ізоляції та надання медичної допомоги утримуваним особам, з підозрою на коронавірус СОVID-2019. Жарознижуючі препарати відсутні.
Не забезпечено право утримуваних на безпечні умови перебування, охорону здоров’я та надання медичної допомоги. Так, в установі чотирнадцять діб перебуває хворий з відкритою формою туберкульозу та із захворюванням на ВІЛ/СНІД, поміщений в ІТТ 22.04.2020.
Не забезпечується право утримуваних на щоденні прогулянки.
Після дезінфекційної обробки посилок (передач) дезінфікуючими засобами/ кварцовою лампою, не забезпечено їх подальше зберігання в окремому приміщенні протягом 24 годин.