Війна відвернула увагу від пандемії, однак COVID-19 нікуди не зник, люди продовжують хворіти, а дехто – помирати. Через коронавірус Україна щотижня втрачає близько ста людей. Кабмін через COVID-19 продовжив режим надзвичайної ситуації в єдиній державній системі цивільного захисту, а також карантин на всій території України до 30 червня 2023 року.
На зупинці біля Центрального ринку в Черкасах жінки обговорюють останні новини. Говорять і про карантин, який «нібито ще продовжили».
– Нащо його ото про той карантин говорити? Немає більше проблем на сьогодні?! Тут не знаєш, чи прокинешся зрання, бо оно як росія обстрілює. А їм карантин, – говорить одна жіночка , а інша їй у відповідь:
– Ага, я вже дую і на воду, бо в двох знайомих чоловіки померли від ускладнень ковіду. Я маску завжди кладу в сумку, і спирт у флакон наливаю, руки обробляю. І в натовп стараюся на заходити, якщо дві зупинки до магазину, то я краще пройдусь пішки, ніж сідатиму в тролейбус.
Усього з початку пандемії в області зареєстровано 203111 випадків захворювання на COVID-19, із яких 14924 у дітей. Померло 3279 осіб. Із 21 по 27 квітня зареєстровано 509 випадків захворювання на COVID-19, із яких 58 дітей. Порівняно з минулим тижнем серед дітей спостерігається збільшення рівня захворюваності на 1,8%. Дві людини, на жаль, померли від ускладнень. За словами головного державного санітарного лікаря області Володимира Папача, порівняно з попереднім тижнем рівень захворюваності на ковід в області знизився на 24%.
Тих пацієнтів, яких госпіталізують, в обов’язковому порядку обстежують у приймальному відділенні і роблять швидкий тест. Якщо він виявляється позитивним, призначають поглиблене обстеження – ПЛР-тест. Якщо це не ургентна ситуація, таких пацієнтів не госпіталізують, адже це тягне за собою небезпеку розповсюдження хвороби.
– Якщо є певна кількість захворювань і ця хвороба визначена як особливо небезпечна інфекція, а ми всі пам’ятаємо цифри захворюваності і смертності на ковід, мабуть, ще є той рівень захворюваності, який потребує обмежувальних заходів. А карантин це, в першу чергу, обмежувальні заходи. Якщо це медичні заклади, то це обмеження відвідування хворих, певний протиепідемічний режим у відділеннях, виділення палат для ізоляції таких хворих. Окрім цього, це ще й виділення певних кошів на лікування хворих на ковід, адже вони лікуються за рахунок бюджету, – зазначає завідувач Черкаської обласної поліклініки Ігор Валовой.
Із початку року на COVID-19 в Черкаській області захворіло понад 7623 осіб, із яких дітей віком до 9-ти років – 389, із 10-ти до 19-ти років – 339. 63 людини не подолали хворобу і померли від ускладнень, викликаних ковід. Майже всі вони були не щеплені і переважна більшість – із групи ризику, 35 із померлих – старші 70 років.
І хоча загалом у світі є загальна тенденція до зниження захворюваності на COVID-19, однак у Європейському регіоні спостерігається зростання цього показника. Динаміка зростання захворюваності залежатиме від варіанту SARS-CoV-2, який циркулюватиме, та рівня охоплення вакцинацією населення. У міністерстві наголошують, що рівень вакцинації в Україні залишається недостатнім для формування колективного імунітету до COVID-19. За словами Володимир Папача, від початку вакцинальної кампанії станом на 23 квітня в Черкаській області щеплено всього 1160915 осіб. Першу дозу отримали 528840 жителів області, другу – 504212. Йдеться про базові щеплення. І це менше 50% населення. Першу бустерну дозу отримали 111167 жителів області, і це менше 10%, другу бустерну дозу – 12135, додатковий бустер – 1475 осіб.
– Якщо говорити про вироблення колективного імунітету по ковіду, то має бути вакциновано не менше 75% населення. В області цей показник становить менше 50%, – пояснив Володимир Папач.
Директор П’ятого Черкаського міського центру медико-санітарної допомоги Микола Тарасов говорить, що майже кожного дня в кабінеті щеплень від коронавірусу вакцинують 5-10 осіб. Щодо звернень до сімейних лікарів цього закладу, то станом на минулу п’ятницю 13-ти особам на 60000 населення був поставлений діагноз COVID-19.
– Питання продовження карантину лишається актуальним і на часі. Епідемія ковіду нікуди не ділась, ми з нею живемо. На першому плані в нас – вакцинація як дієвий і ефективний спосіб боротьби з ковідом і дотримання протиепідемічних вимог. На жаль, вони не є обов’язковими, як до війни, і носять рекомендований характер. В області рішенням регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було прийнято рішення й суб’єкти господарювання зобов’язані створювати умови для дотримання всіх протиепідемічних вимог. Інше питання, що покарання за їх невиконання на сьогодні не існує. Наші фахівці і спеціалісти Держпродспоживслужби працюють у цьому напрямку. Так, у Черкасах регулярно проходять по закладах торгівлі, торговельно-розважальних центрах та інших громадських місцях, однак обмежуються тільки роз’яснювальною роботою, яка не завжди приносить бажаний ефект, – говорить Володимир Папач.
Нагадаємо, вперше Україна запровадила жорсткий карантин у березні 2020 року через пандемію COVID-19. У травні Україна перейшла до адаптивного карантину. Із серпня на території держави почали діяти «кольорові» зони карантину. У листопаді уряд відмовився від адаптивного карантину і поширив на територію всієї країни дію «помаранчевої зони». 9 грудня 2021 року Кабмін продовжив карантин і режим надзвичайної ситуації до 28 лютого. У березні 2022 року Кабмін скасував встановлення карантинних зон залежно від епідситуації в областях.