Карантин вихідного дня: порятунок від інфікування коронавірусом чи чергове піке для підприємців?

В Україні після рекордного добового приросту захворілих на коронавірус у більш як 10000 осіб за добу МОЗ заговорило про введення карантину вихідного дня. У суботу та неділю будуть працювати тільки продуктові магазини, аптеки, ветаптеки, громадський транспорт та АЗС. Ресторани й кафе працюватимуть виключно на винос. Іншим магазинам та ТРЦ будуть рекомендують не відкриватися у вихідні дні. Є надія, що введення карантину на вихідних дозволить розірвати ланцюг передачі коронавірусу через відсутність спілкування людей один з одним і зменшити кількість захворілих. Адже частина черкащан продовжує думати, що вони безсмертні. Так, від початку обмежувальних заходів поліція склала майже 800 протоколів на порушників карантину в Черкаській області. Ми звернулись до експертів прокоментувати ініціативу МОЗу й пояснити, чи стане рятівною така новація в час пандемії.

Лариса Кошова, начальник обласного управління охорони здоров’я

- Нині є необхідність у посиленні карантинних заходів, а саме у введенні карантину вихідного дня. Повний локдаун – це серйозне випробування для економіки. А карантин на вихідні, з нуля годин суботи до нуля годин понеділка дозволить розірвати ланцюг передачі захворювання. Розірвавши цей ланцюг, ми зможемо в якійсь мірі знизити кількість захворілих і вберегти населення від інфікування. За мою практику карантин вихідного дня вводять уперше. Але раніше, якщо серед учнів у період ГРВІ і грипу збільшувалась захворюваність і вводили карантин, тобто канікули й робота дистанційно, це спрацьовувало й мало ефект. Ці карантинні заходи, коли ми розривали ланцюг, дозволяли знизити захворюваність. Те саме було в березні, коли ми дотримувались жорстких карантинних заходів. Область готова до збільшення кількості хворих на ковід: у 19-ти закладах, визначених для надання допомоги хворим на COVID-19,  розгорнуто 901 ліжко. Їх заповненість сягає 55,3%. Проводимо роботу для того, аби розгорнути ще більшу кількість ліжок і бути готовими надати медичну допомогу тим, хто потребує кисневої підтримки.  Ми розгортаємо додаткові ліжка і паралельно забезпечуємо їх кисневою підтримкою – за субвенцію з держбюджету буде закуплено 243 кисневих концентратори й проведено 72 точки централізованого кисню. 

Пам’ятайте: серед нас багато безсимптомних хворих, тому одна людина в масці – добре, а дві зводить імовірність інфікування майже до нуля.

 

Олег Стадник, екс-директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міськради:

- Державні постанови приймають для того, щоб виконувати. У мене ніколи не було позиції чинити опір чи супротив загальнодержавній політиці. Я в таких ситуаціях прибічник автократії. Це треба робити й обговоренню це не підлягає. Коли навіть ми починали весняний карантин, в мене була жорстка позиція й по громадському транспорту, і по інших обмеженнях. Тобто я дотримувався позиції, яка повинна спрацювати. З такою стихійною бідою, як епідемія, а її  можна прирівняти до шторму, землетрусу, треба боротися, тримаючи ситуацію дуже жорстко в руках. Я у міськраді з 2002 року. Бачив сапси, свинячі й пташині грипи, і буденні грипи.

Сам перехворів сім’єю на коронавірус. Хворіли вдома, але наслідки маємо до сьогодні. Коли сам переносиш цю хворобу, існує страх за життя й це не далеке, ефемерне й надуте, воно – поруч. І моя точка зору – буде гірше. І повний локдаун не за горами. 10000 захворювань за добу в Україні  - це серйозно. Штраф за неносіння маски в Німеччині – 150 євро, а в Італії – 1000 євро, то 170 грн штрафу в Україні не злякає несвідомих українців. Бажання залишатися популістами переважає природний інстинкт самозбереження на будь-якому рівні.

Людмила Кравченко, в.о. директора Черкаського обласного лабораторного центру

- Пропозицію карантину вихідного дня надає МОЗ і я думаю, що якщо притриматися цих рекомендацій, ми зможемо призупинити епідемію коронавірусу. Зрозуміло, що ми не зупинимо її 100%, адже одні вихідні не допоможуть розірвати ланцюг передачі й зараження. Але, дотримуючись вимог, інфікування й контакт з інфікованими буде зменшено, а цим і  перервано механізм передачі. Згадаймо оcтанній масштабний спалах -  свинячий грип H1N1 у 2009 році.  Тоді також були введені своєчасні заходи. Люди дотримувались усіх вимог карантинних заходів і нам вдалось зупинити зростання й поширення цього інфекційного захворювання. Спалах тоді був своєчасно ліквідований, адже люди дотримувалися всіх рекомендацій, а саме – носіння масок, дотримання соціальної дистанції,  вчасне щеплення  проти грипу.

Ковід – більш агресивне й висококонтагіозне захворювання, яке має важкі, летальні  ускладнення. Коли люди на роботі у будні дні, їм немає коли ходити по базарам, ТРЦ, ресторанам. У вихідні ж займаються тим, чим вони хочуть, вирішують свої питання і як правило перебувають там, де є велика скупченість людей і висока ймовірність зараження навіть із дотриманням маскового режиму. Статистика по захворюваності на ковід зростає в рази. Так, тільки цього понеділка фіксували 105 нових випадків COVID-19, у вівторок – уже 196 випадків.  Черкащина втратила 109 людей від COVID-19. 

Микола Калашник, власник двох ресторанів у м. Черкаси, представник української ресторанної асоціації

- Два ресторани, відкриті мною в Черкасах, дали 60 людям роботу. Ми пережили перший локдаун. Це було щось невідоме, і ні ми, ні медики не знали, як із цим працювати. Тому, затягнувши пояси й стиснувши зуби,  ми прийняли першу ізоляцію. Ресторан – це останнє місце, яке є найбільш небезпечними для людей. За цей період ми не звільнили ні одну людину. Але ми накопичили борги перед постачальниками, які зуміли  повернути тільки півтора місяці тому.  Для всіх тих ресторанів, які працюють в оренді, практично  неможливо домовитись із орендодавцем отримати дисконт.

50% тижневої виручки ресторани отримують у вихідні дні. Люди налякані інформаційною політикою з приводу того, що ковід - серед нас, це погано. Вони і без того не так часто ходять до ресторанів. Ми не можемо ні скоротити штат,  ні скоротити видатки на оренду й інше. Крім того, наша діяльність – це частина податкового наповнення для міста. Акцизи і єдиний податок маленьких і середніх підприємців залишають місту 500 млн грн. податків на рік. Із півтора мільярдів податків півмільярда – це гроші від нас. Хочеться, аби в скрутні часи для нас нам також надали підтримку й почули.

Ми завжди дотримувались і дотримуємось усіх карантинних заходів – обробки, рукавички, контроль температури, маски, дистанціювання.  Посидівши 2-3-4 вихідних удома, це не змінить ситуацію. За найоптимістичнішим прогнозом коронавірусна епідемія  закінчиться в кінці 2021 року, за найгіршим – наприкінці 2022 року. І що, ми будемо до 2022 року сидіти вдома? Така нпівміра, як карантин вихідного дня, в якомусь сенсі гірша, ніж повний локдаун.