Через холодну й вологу весну аграрії Черкащини не можуть вчасно посіяти соняшник і кукурудзу. Минають усі відведені терміни, а сприятливої погоди досі немає. Це може вплинути на цьогорічний урожай.
– Дощі ллють мало не щодня, – бідкається фермер Олександр із Тальнівського району. Прізвище не хоче називати. – На полі мокро так, що трактором не заїдеш. Кукурудзу треба висіяти до 5-6 травня, а це ніяк не вийде. Кожен ранок починаю з прогнозу погоди. Сподіваюся бодай на два-три погожі дні.
– Весна цього року справді вдалася не надто сприятливою – розповідає відомий черкаський політик і фермер Микола Булатецький. – Я телефонував Миколаївську область до свого товариша Аркадія Корнацького. Навіть там ще не починали сіяти, хоча за календарем усі строки нібито й минають. Однак справжня посівна починається не за календарем, а за температурою ґрунту. Досі земля була холодною. Тому про згаяну посівну говорити не варто. Я обробляю землю на Полтавщині, в суміжному з Черкаською областю районі. Більшу частину земель у цій області орендують агрохолдинги. Їм дійсно треба поспішати, бо нахапалися землі від 10 і до 100 тисяч гектарів. І це все швидко треба засіяти. А в кого землі не так багато, той не переживає. Минулого тижня я переглядав посіви агрохолдингів.. Зерно пустило ключечку, але вона дуже вбога. Однак я не думаю, що ситуація якась катастрофічна чи близька до неї. Зараз почалася дуже сприятлива погода: прийшло тепло, достатньо вологи. Думаю, кукурудза миттю піде в ріст. Для мне є показником минулорічні сходи, які зросли з того, що не вдалося якісно зібрати. Так от: і соняшник і кукурудза вже тиждень як зійшли. Тобто якраз зараз і треба сіяти. Варто відзначити, що не всюди йшли заливні дощі. Дорогою з Полтавської області до Черкас я зустрічав кілька смуг: одній дуже мокро, а в іншій – достатньо сухо для сівби. Головне, щоби не було холодних вітрів і різких перепадів температур.
Михайло Глийовий – директор СФГ «Джерело» з села Лісове Тальнівського району стверджує, що час ще є до 10 травня.
– Із соняшником я взагалі нікуди не поспішав би, – каже Михайло Степанович. – Ще ніякого запізнення в строках його сівби немає. Траплялося, що я сіяв його пізніше й мав гарні врожаї. Щодо кукурудзи, то ситуація трохи напружена. Треба встигнути посіяти до 10 травня. Зараз дуже багато вологи в самому зерні. При нормі 14% часом доходить до 18%. А це означає, що з часом треба буде зайвий обробіток.
В 2019 році валовий збір кукурудзи складав 36 мільйонів тонн. В минулому 2020 році через тривалу посуху, що почалася в другій половині літа врожай зменшився до 29 мільйонів тонн.
Пізня весна може спричинити неврожай персика та абрикосів.
– Персик у нас узагалі не цвіте, – розповідає Віталій Іванченко із Кам’янки. – Взимку було дуже холодно. Температура в окремі дні опускалася до 28 градусів морозу. Це для персика дуже холодно. Абрикоси цвітуть на 50% від своєї потужності. Думаю, влітку не буде ні абрикос, ні персиків.
Володимир Шепетюк із Білашок Тальнівської громади радить обрізати примерзлі гілочки.
– Зараз ще незрозуміло, які гілки пошкодили зимові морози, але за два тижні можна брати секатора й обрізати. – Тоді вже стане зрозумілим.
Агроном Василь Курдус із села Чижівка Звенигородського району стверджує, що критичної ситуації поки не спостерігається.
– Найнижча температура у пору цвітіння в нас була лише 2 градуси морозу, – каже Василь Олександрович. – Це не критично для бруньок, але небезпечно для цвіту. Тому, ті сорти абрикосів які викинули цвіт, значно пошкодилися. Думаю, не буде 50% ранніх сортів. Ті, які не встигли це зробити, нормально цвістимуть. На відкритих місцевостях мороз пошкодив більше. На закритих – значно менше. Я був у Бужанці в знайомого. Там садок за бетонним парканом. Приморозки його майже не пошкодили.
Сливи й пізні кісточкові не постраждали від заморозків.
– Сливи, вишні й черешні цвітуть пізніше. Якщо не трапиться несподіваних морозів, то з цими культурами проблем не буде. Те саме з яблуками й грушами. Можлива поява хвороби цвіту – моніоліозу. Таке трапляється, коли в пору цвітіння ще холодно і велика вологість, – припускає Курдус.
Садівники побоюються низького врожаю ягід і кісточкових фруктів, але в Асоціації ягідництва заспокоюють, що ще не все втрачено. Хоча на якості плодів може негативно позначитися можливий прохолодний травень і дощове літо.
– Подивимося, що буде відбуватися наступні 2-3 тижні в плані заморозків – коли почнеться масове цвітіння. Але цього року дешевих фруктів точно не буде, – говорить президентка асоціації Ірина Кухтіна.
Синоптики прогнозують, що останній місяць весни буде щедрим на дощі, але теплим. На початок літа теж пророкують помірне тепло. Спеку очікують вже в липні та першій половині серпня, чого має вистачити для дозрівання врожаю.