Від 302 тисяч сімей, які отримували допомогу від держави на сплату комуналки у листопаді 2017 року до 164 сімей цього року – так зменшилася кількість субсидіантів на Черкащині. У Департаменті соціального захисту населення пояснюють: виріс рівень доходу населення, тож державної підтримки потребують менше людей. Самі ж субсидіанти стверджують: їх кількість скорочується через зміни у законодавстві та нововведення при визначенні достойних отримувати таку підтримку.
— У мене найгірша квартира у під’їзді. Нас тут залишилося чотири пенсіонери у будинку — решта молодь живе, ремонти роблять, стараються, тягнуться, — ділиться 73-річна черкащанка Валентина Левчук. Жінка мешкає у старенькій хрущовці та дуже соромиться свого житла. — Я живу на 55-60 гривень на день, якби не субсидія, то просто б не вижила.
Одинока пенсіонерка поховала усіх рідних: матір, дитину, чоловіка і брата. Ні від кого не має підтримки. Пригадує — після смерті брата, якому належала частина батьківської квартири, при переоформленні майна мала заплатити 9 тисяч гривень. Щоб назбирати таку суму, обмежувала себе в усьому.
— Якби не субсидія, я б давно була на кладовищі, — жаліється жінка. — У мене холодильник 1965 року, я щодня молюсь, аби він не зламався. Я не роблю жодних покупок, у мене хата буквально розвалюється: двері старі, під трубами бляшанки стоять, бо все тече. Періодично до мене приходить комісія, перевіряє все та продовжує нарахування субсидії.
Директор комунального підприємства «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась розповідає: підприємство має близько півтори сотні подібних абонентів.
— Вони буквально недоїдають, щоб оплатити комуналку, бо залишилися жити одні у великій квартирі й держава їм виділяє субсидію лише на 44 м² їхнього помешкання. Решту доводиться оплачувати, обмежуючи себе в усьому. Протягом опалювального сезону такі люди вимушено накопичують борги, а у літній період намагаються їх перекрити. Вони ледь виживають, відмовляють собі в елементарному — їжі. Як допомогти цим людям, я не знаю. Звичайно, на їхньому місці було б доцільно продати велику квартиру, придбати собі меншу, комуналку на яку б повністю їм перекривала субсидія. Але вони бояться змін, бояться, що їх одурять, що вони не впораються із ситуацією.
Багато черкащан, які раніше отримували субсидію, скаржаться, що цього року лишилися взагалі без державної підтримки, або ж вона стала суттєво меншою.
— Мені, пенсіонерці за віком, відмовили в нарахуванні субсидії, бо мій син, який прописаний зі мною, але живе окремо, три місяці не сплачував єдиного соціального внеску. Те, що син зі мною не проживає, я вказала, і просила розглянути це на комісії, — бідкається черкащанка Людмила Іванова.
— Торік моїм батькам відмовили, бо в мами замала зарплата. Батьки живуть у селі, і мама отримує менше мінімалки, — розповідає історію своїх батьків Анжела Щепак.
— Я потрапила під скорочення, стала на біржу. Коли оформила субсидію, мене викликали на комісію, аби визначитися — давати чи ні мені субсидію, бо у мене допомога була нижча за мінімалку, — розповідає Ніна Черкаська.
Тим часом у Департаменті соціального захисту населення констатують: протягом останніх років кількість черкащан, які отримують від держави субсидію на сплату комунальних послуг в області, дійсно скоротилася. Однак Та спеціалісти департаменту пов’язують цю тенденцію із ростом рівня зарплат та пенсій.
Коментар до теми
— Пік кількості субсидіантів в області припав на 2016-2017 роки. У листопаді поточного року субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг отримали майже 164 тисячі сімей. У листопаді 2014 року житлову субсидію отримували понад 33 тисячі сімей. Однак через ріст тарифів на ці послуги та внесення відповідних змін до законодавчих актів у наступні роки порівняно з 2014 роком кількість отримувачів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг значно зросла, — роз'яснює директор Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА Руслан Чикало. — У листопаді 2015 року понад 180 тисяч отримували субсидії, у листопаді 2016 року – понад 269 тисяч, у листопаді 2017 року – понад 302 тисячі, у листопаді 2018 року – майже 157 тисяч сімей.
Середній розмір виплаченої субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у листопаді цьогоріч в Черкаській області становив понад 1111 грн. Усього за два місяці теперішнього опалювального сезону по області нараховано субсидій на загальну суму майже 241 млн грн.
З початку поточного року відмову в призначенні субсидії отримали 24 тисячі сімей, торік за аналогічний період минулого року ця кількість становила 90 тисяч. Основними причинами відмови є відсутність доходів, несплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у працездатних громадян, здійснення покупок на суму понад 50 тисяч гривень тощо.
Держава в поміч
Як змінювалася кількість субсидіантів в області
(За даними Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА станом на листопад кожного з років)
Листопад 2014 року — 33 тисячі сімей;
Листопад 2015 року — 180 тисяч сімей;
Листопад 2016 року – 269 тисяч сімей;
Листопад 2017 року – 302 тисячі сімей;
Листопад 2018 року – 157 тисяч сімей;
Листопад 2019 рік — 164 тисячі сімей.