28 бетонних опор висотою понад 4 метри кожен закопали на полі №4 в селі Деньги Золотоніського району. Стовпи закопав Чорнобаївський РЕМ. Так конкуренти вирішили нашкодити місцевому орендарю – ТОВ «Гранекс-Черкаси». Підприємство очолює бельгійський фермер том Ван Гоі.
Кілька років тому Том Ван Гоі пробурив свердловини, провів систему поливу й почав зрошувати кілька полів. Садив на них елітну голландську картоплю. Збудував кілька складів для зберігання продукції.
– Маємо врожаї картоплі від 500 до 550 центнерів із гектара, – розповідає Том. – Збільшуємо земельний банк. Селяни йдуть до нас, бо ми фасуємо зерно, розвозимо його під двори й вивантажуємо там, де покаже господар. Це не сподобалося конкурентам. Вони переманили до себе 7 пайовиків. Їхні паї виділили в натурі й забили так звані межові знаки – бетонні стовпи висотою чотири метри. На кожен пай – чотири опори. Загалом 28 стовпів. Тепер маємо складнощі. Не можемо поливати це поле. Так само не можемо оприскувати його, оскільки зрошувальна та оприскувальна техніка не може проїхати, бо впирається у височенні бетонні опори. Цього року ми знайшли вихід із ситуації – посіяли на скандальному полі пшеницю, а картоплю перенесли на сусіднє. Однак наступного року маємо знайти рішення, бо довго так тривати не може.
Том каже, що стовпи забили в листопаді минулого року. А з 1 січня в Україні запрацював антирейдерський закон. Він передбачає, що орендодавець, який має понад 75% землі на одному полі, може брати землю не так званою «шахівницею», як зараз, а єдиним масивом на краю поля.
– Однак теорія і практика в нас поки відрізняються, – каже Том. – Маємо очевидне порушення закону, однак ніхто не реагує. Я звертався в посольство Бельгії в Україні. Сюди приїздив бельгійський посол. Було зібрано круглий стіл на чолі із тодішнім головою Черкаської ОДА Олександром Вельбівцем. Згодом звернувся в посольство України в Бельгії. У голландському Роттердамі зустрівся із виконувачкою обов’язків міністра АПК пані Ольгою Трофімцевою. Всюди пообіцяли підтримку. Однак віз і нині там – стовпи як стояли, так і стоять. Ми бачимо величезний потенціал в Україні. Але тут мусять почати працювати за європейськими правилами – виділяти землю масивами, а не шахівничками.
Юрист ТОВ «Гранекс-Черкаси» Світлана Сєркова стверджує, що стовпи підприємство могло викопати відразу.
– Однак ми законослухняні громадяни й робитимемо лише розважливі кроки. Оскільки закон діє, а виконувати його не збираються, ми готуємо документи для позову в суд. Ретельно підраховуємо збитки й не отримані нами прибутки. Відповідачем буде Чорнобаївський РЕМ, як організація, яка безпосередньо виконувала роботи із встановлення стовпів і через дії якої ми зазнали збитків. До цього ми зверталися до Державної архітектурно-будівельної інспекції та Держгеокадастру. Також зверталися і до конкурентів. Відповіді від них не отримали.
За неофіційною інформацією збитки ТОВ «Гранекс-Черкаси» через дію Чорнобаївського РЕМу перевалили за 20 мільйонів гривень. Якщо в суді Том Ван Гоі в суді доведе свою правоту, енергетикам доведеться розкошелитися на кругленьку суму.
Директор Чорнобаївського району електричних мереж Юрій Батурин не вважає себе винним.
– Товариство «Добробут-2017», що базується в селі Москаленки, попросило нас викопати ями для межових знаків. Ми уклали угоду з мокрою печаткою, вони дали нам своє пальне. Ми послали спеціальний трактор Т-150. За здійснену роботу отримали оплату. Згодом дізналися, що нас банально використали. Річ у тім, що «Добробут-2017» має відношення до відомого в районі ТОВ «Агроко». Ті не миряться із «Гранекс-Черкаси». Фактично, нас використали у своїй війні. Коли зчинився скандал, я місяць прожив як на голках. Обленерго провів службове розслідування. Забрали всі угоди й усі документи. Згодом «Добробут-2017» замовив аналогічні роботи. Однак цього разу ми виїхали на місце, подивилися й відмовилися їх виконувати. Вважаю, що усі претензії мають бути адресовані до «Добробут-2017», бо ми були лише виконавцями.
Світлана Сєркова має іншу думку.
– Відповідати має той, хто вчиняв дії і завдавав збитків. У нашому випадку це Чорнобаївський РЕМ. Якщо хтось скаже вам: «Піди до сусіда й зірви в нього замок із дверей», то відповідатимете ви, а не той, хто вам порадив таке зробити.
Директор департаменту агропромислового розвитку Черкаської ОДА Ігор Колодка каже, що минулого року робилися спроби примирити учасників конфлікту, але вони ні до чого не привели.
– Об’єкти господарювання повинні вирішити суперечку за взаємною згодою. Вони обоє є сумлінними платниками податків – і «Гранекс» і «Агроко».Якщо права когось із них були порушені чи має місце порушення закону – треба звернутися до правоохоронних органів. Або ж звернутися з позовом до суду. Якщо він вважатиме, що ТОВ «Гранекс-Черкаси» були завдані збитки, то винуватець повинен відшкодувати їх.
9 липня в Черкасах проводився черговий інвестиційний форум. Іноземних інвесторів запрошували вкладати кошти в економіку Черкащини. Долею тих, хто ризикнув це зробити, учасники не цікавилися.
За словами Тома Ван Гоі він інвестував у господарство в селі Деньги 10 мільйонів євро.